Gyventojams, kurie dalyvauja pensijų kaupime ir buvo pasirinkę kaupimą pagal formulę 2+0+0 bei nuo savo darbo užmokesčio įmokų į pensijų fondus nemokėjo, „Sodra" pradėjo siųsti informacinius pranešimus apie aktualius pensijų kaupimo pokyčius.
Gyventojai „Sodros" pranešimus ras prisijungę prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui, o tie, kurie yra nurodę elektroninio pašto adresą, sulauks informacijos ir elektroniniu paštu.
Svarbu, kad detalesnę informaciją apie savo pensijų kaupimo bendrovę, „Sodros“ pervestas įmokas į fondą bei skaičiuoklę, kur bus galima paskaičiuoti prognozuojamą pensiją ir išmokas iš kaupimo fondo sulaukus senatvės pensijos amžiaus, gyventojai paskyroje ras nuo sausio.
„Pradedame asmeniškai informuoti gyventojus apie pensijų kaupimo pokyčius bei tai, ką jie gali rinktis ir kaip turi pranešti apie savo sprendimą. Pensijų kaupime dalyvaujančių gyventojų, kurie neprisideda įmokomis nuo savo atlyginimo, šiuo metu yra apie 650 tūkstančių. Pranešimus jiems visiems atsiųsime per šią savaitę keliais etapais“, – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.
Norint toliau kaupti, nieko daryti nereikia
Gyventojai, kurie iki šiol kaupė pagal formulę 2+0+0 ir įmokomis nuo savo darbo užmokesčio prie kaupimo neprisidėjo, nuo 2019 m. sausio 1 d. į pensijų fondus pradės mokėti 1,8 proc. savo darbo užmokesčio, o valstybė pridės dar 0,3 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio vidurkio, jeigu jie nepareikš valios kaupime nedalyvauti. Jeigu gyventojai nori kaupti toliau, jiems nieko daryti nereikia.
Jeigu šie kaupimo dalyviai nieko nedarys, kaupimo įmokos ir valstybės paskata kasmet bus palaipsniui didinamos, kol 2023 metais pasieks 3 proc. nuo darbo užmokesčio ir 1,5 proc. nuo VDU vidurkio iš valstybės biudžeto.
Tačiau gyventojai gali padidinti kaupimo įmoką iki 3 proc. nuo darbo užmokesčio (tuomet valstybė pridės 1,5 proc. nuo VDU). Apie tokį sprendimą dalyviai turės pranešti savo pensijų kaupimo bendrovei iki liepos 31 d.
Gyventojui rūpintis įmokomis nereikės – jas perves darbdavys.
Sukaupta suma – paveldima
Šie pensijų kaupimo dalyviai taip pat gali sustabdyti arba nutraukti kaupimą. Apie tai iki 2019 m. birželio 30 d. reikia pranešti savo pensijų kaupimo bendrovei. Įmokos į kaupimo fondus stabdomos nuo to mėnesio, kai bus įregistruotas atitinkamas gyventojo prašymas.
Nutraukus kaupimą, dalyviai gali su visa sukaupta suma grįžti į „Sodrą“.
Sustabdžius kaupimą, iki šiol sukaupta suma lieka pensijų kaupimo fonde iki pensijos. Nesulaukus pensijos amžiaus visa sukaupta suma yra paveldima.
Sulaukus pensinio amžiaus ji išmokama nustatytu būdu.
Jeigu:
Sukaupus daugiau nei 10 000 eurų, privaloma įsigyti anuitetą. Įsigijus anuitetą jis nėra paveldimas, tačiau gyventojas turi galimybę rinktis atidėtąjį anuitetą.
Atidėtasis anuitetas įsigyjamas už mažesnę dalį sukauptos sumos, o likusios lėšos išmokamos periodiškai ir yra paveldima viskas, išskyrus tą mažesnę dalį, už kurią įsigytas atidėtasis anuitetas.
„Sodra“ įdarbino pensijų kaupimo Patarėją
Taigi, sprendimą, kaupti ar nekaupti pensijai, turės priimti savo gyventojai. Gyventojams informacija apie kaupimą teikiama ir „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose bei telefonu 1883, pasirinkus Pensijų kaupimą. Atitinkama informacinė skiltis atsirado ir interneto svetainėje www.sodra.lt.
Taip pat daugiau atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus galima rasti interneto svetainėje www.kiek.lt, o „Sodra“ įdarbino išmanųjį Patarėją, kuris patars, ką jie turės daryti, norėdami priimti vienokį ar kitokį sprendimą.
Patarėjas (www.sodra.lt/patarejas) dirbs 24 valandas per parą be poilsio dienų ir susisiekti su juo bus galima internetu. Žingsnis po žingsnio, patarėjas nuves keliu, kuriuo pats klientas pasirinks eiti.
Patarėjas taip pat skatins gyventojus pasinaudoti pensijos skaičiuokle, tačiau nuoroda į skaičiuoklę pradės veikti kitų metų pradžioje, kai bus pristatyta pati skaičiuoklė.
„Sodra“ primena, kad visą informaciją apie tai, kokiame pensijų fonde gyventojas kaupia, ar koks fondas jam parinktas, taip pat jo įmokų tarifas, bus pateikti asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui. Jeigu gyventojas paskyroje bus nurodęs elektroninio pašto adresą, pranešimą gaus ir elektroniniu paštu.
Tiek gyventojai, kurie iki šiol nekaupė arba kaupimą buvo sustabdę 2013 m., atsisakyti kaupti galės nuo sausio prisijungę prie paskyros ir patvirtinę atitinkamą prašymą.
Jeigu žmogus šiuo metu kaupia ir norės nutraukti kaupimą – jis turės kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę. „Sodra“ jų prašymų nepriims.
Bet kuriuo atveju atsisakyti kaupimo bus galima iki birželio 30 d.