Gyventojai jau gali deklaruoti 2018-ųjų pajamas pajamas – Valstybinė mokesčių inspekcija elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) deklaravimas.vmi.lt 1,9 mln. gyventojų jau suformavo preliminarias metines pajamų deklaracijas, o 1,4 mln. pajamų deklaracijų yra užpildytos, tad jas sistemoje užtenka peržiūrėti ir patvirtinti.
Deklaracijas reikia pasitikrinti
O peržiūrėti deklaracijas, prieš jas pateikiant, reikia atidžiai, nes gali būti netikslumų arba gyventojas turi pajamų, kurių VMI nėra įkėlusi į preliminarią deklaraciją. Tai svarbu dar ir dėl to, kad yra įmonių, kurios apie savo darbuotojus nėra VMI pateikusios duomenų.
Taip pat būtina pasitikrinti, ar preliminarios deklaracijos 33 laukelyje nėra mokėtinos sumos.
Jei deklaracijos 33 laukelyje nurodyta neigiama suma, ją reikia sumokėti iki gegužės 2 d. įmokos kodu – 1441 (VMI biudžeto pajamų surenkamosios sąskaitos). Už nesumokėtą arba pavėluotai sumokėtą mokestį nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai: po 0,03 proc. už kiekvieną pavėluotą dieną nuo mokėtinos sumos.
Preliminarias GPM308 deklaracijas galima peržiūrėti VMI elektroninio deklaravimo sistemoje bei pildyti skyriuje „DEKLARAVIMAS“ → „Preliminarios deklaracijos“, iš sąrašo pasirinkus reikiamo mokestinio laikotarpio deklaraciją. Išsamesnę informaciją galima rasti čia.
Terminas – gegužės 2 d.
Deklaracijas, kaip ir kasmet, gyventojai turi pateikti ir mokesčius sumokėti iki gegužės 2 d.
Patogiausia ir greičiausia deklaracijas pateikti e. būdu (pasinaudojant e.VMI programėle išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams, arba EDS sistema).
Gyventojams, kurie nesupranta, kaip tą padaryti arba neturi prieigos prie interneto, deklaruoti pajamas padės specialistai. Atvykusiems į VMI skyrius, deklaravimo laikotarpiu visuose VMI padaliniuose konsultantai dirbs tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas.
Pasikonsultuoti su VMI specialistais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 260 5060.
Kas privalo pateikti deklaracijas?
Pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius (pvz., gavę turto pardavimo pajamų), taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.
Taip pat pajamų deklaracijas reikia pateikti, jeigu gyventojui:
Kodėl gyventojui privaloma perskaičiuoti metinį NPD ir papildomai sumokėti pajamų mokestį, rašėme čia.
Lengvatomis gali pasinaudoti ir susigrąžinti dalį pajamų mokesčio žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje. Norint pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata, reikia deklaruoti pajamas ir iki gegužės 2 d. pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją (GPM308 formos 3 versiją). Apie tai rašėme čia.
Kurie nuolatiniai Lietuvos gyventojai iki gegužės 2 d. privalo deklaruoti pernai gautas pajamas ir 2018 m. turėtą turtą rašėme čia.
Dvi šiųmečio deklaravimo naujovės
Atsiradus vadinamiems vaiko pinigams, nuo 2018 m. nebetaikomas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD), o tai reiškia, kad šiais metais tėvams papildomai skaičiuoti metinio PNPD už auginamus vaikus nebereikia, todėl ir deklaravimas paprastesnis.
Nuo šių metų šalia įprastų 2 proc. pajamų mokesčio, skiriamo paramos gavėjams, ir 1 proc., skiriamo politinėms partijoms, jau bus galima skirti papildomą 1 proc. ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams (apie tai rašėme čia).
Norintys kam nors skirti paramą, bet turintys prievolę teikti turto bei pajamų deklaracijas, privalo laiku pateikti jas abi. Be to, reikia įsitikinti, kad tai padaryta be klaidų. Jei turto ir pajamų deklaracijas gyventojas pateiksvėliau nei gegužės 2-oji, tais metais skirti paramos negalės.
VMI planuoja, kad 2019 metai bus paskutiniai, kuomet skirti dalį GPM paramai galima pildant popierinius prašymus, mat nuo 2020-ųjų tokie prašymai bus priimami tik elektroniniu būdu.
2018 m. tokius prašymus el. būdu pateikė 63 proc. gyventojų.
Metas prisiminti pamirštus mokesčius
VMI primena, kad iki šių metų liepos 1 d. gyventojai gali pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tai reiškia, jog gyventojui pateikus ar patikslinus ankstesnių metų deklaraciją (už 2017 m. arba ankstesnius) bei deklaravus papildomas pajamas, VMI atleis nuo susidariusių delspinigių, beliks sumokėti mokestį.
Pasak VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Stasės Aliukonytės – Šnirienės, „tokia galimybė suteikima pirmą ir vienintelį kartą. Norint ja pasinaudoti reikia pateikti arba patikslinti savo ankstesnes deklaracijas". Ši nuostata galioja tiems mokesčiams, kurie turėjo būti deklaruoti ir sumokėti ne vėliau kaip iki 2018 m. pabaigos.
Sumokėti mokesčius reikia per 20 dienų arba, kreiptis į VMI ir sudaryti mokėjimų grafiką. Mokėjimus galima išdėstyti per 2 metus.
Apie vadinamą mokesčių amnestiją rašėme čia, o VMI paskelbtus „pamirštų“ mokesčių pavyzdžius, kurie gyventojams ir įmonėms turėtų padėti lengviau identifikuoti atvejus, kuomet jiems praeityje reikėjo sumokėti mokesčius, tačiau jie to laiku nepadarė – čia.
Statistika
Praėjusiais metais 319 tūkst. gyventojų deklaravo 135,9 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM). VMI 742 tūkst. gyventojų grąžino 117,6 mln. eurų GPM permokos.
Pernai daugiau nei 531 tūkst. gyventojų paramai skyrė per 17,6 mln. eurų, iš jų 1 mln. eurų – politinėms partijoms.