Gyventojai jau gali deklaruoti 2017-ųjų pajamas – Valstybinė mokesčių inspekcija elektroninio deklaravimo sistemoje (deklaravimas.vmi.lt) suformavo 1,8 mln. preliminariųjų pajamų mokesčio deklaracijų, iš kurių net 1,3 mln. jau visiškai užpildytos ir gyventojai jas gali pateikti vos keliais mygtukų paspaudimais.
VMI duomenimis, 2017 metais iš 704 tūkst. gyventojų, kurie privalėjo pateikti deklaracijas, 80 proc. jas pateikė laiku. Lyginant su ankstesniu laikotarpiu, pernai beveik 20 proc. išaugo ir savarankiškai – be papildomos VMI pagalbos, deklaracijas užpildžiusių gyventojų skaičius.
Pajamų deklaravimas baigsis gegužės 2-ąją, o deklaruojant (tikslinant) 2017 m. gautas pajamas, mokesčių administratoriui iki gegužės 2 d. (nes 1 d. – nedarbo diena) turi būti teikiama metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos 3 versija su priedais.
Paprasčiausias būdas pildyti GPM308 deklaraciją prisijungus prie VMI elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) preliminarios deklaracijos pagrindu. Preliminarias deklaracijas galima peržiūrėti bei pildyti skyriuje „DEKLARAVIMAS" → „Preliminarios deklaracijos". Išsamesnę informaciją galima rasti čia.
VMI atkreipia dėmesį, kad būtina pasitikrinti, ar preliminarioje deklaracijoje nurodyti visi duomenys ir (ar) 33 laukelyje nėra mokėtinos sumos. Jeigu preliminarioje deklaracijoje nurodyti ne visi duomenys, ją reikia papildyti preliminarios deklaracijos kortelėje pasirinkus nuorodą pildyti.
Teisingai užpildžius deklaraciją GPM308 ir ją pateikus iki gegužės 2 d., pajamų mokesčio permoką VMI grąžina iki liepos 31 d., o deklaraciją GPM308 pateikus arba patikslinus po termino (t. y. po gegužės 2 d.), permoka grąžinama ne vėliau kaip per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo ar patikslinimo dienos.
Teikiant VMI pajamų deklaracijas, pasinaudoti pajamų mokesčio lengvatomis ir susigrąžinti pajamų mokesčio dalį gali gyventojai praėjusiais kalendoriniais metais:
-
gavę su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, nuo kurių buvo išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis, tačiau nepasinaudoję metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu arba pasinaudoję ne visu šiuo dydžiu, taip pat
-
gavę pajamų, apmokestinamų pajamų mokesčiu, tačiau nepasinaudoję arba pasinaudoję ne visu metiniu papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius),
-
2017 metais mokėję gyvybės draudimo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartį, III pakopos pensijų fondų įmokas ar įmokas už profesinį mokymą ir/ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje, palūkanas už vieną iki 2008 12 31 paimtą kreditą (arba jo dalį) vienam gyvenamajam būstui statyti ar jam įsigyti arba už gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą).
Šių metų naujovė yra ta, kad apsidraudę gyvybės draudimu ar papildomai kaupiantys III pakopos pensijų fonduose 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio galės susigrąžinti nuo bendros gyvybės draudimo įmokų ir/ar įmokų į pensijų fondus išlaidų sumos, neviršijančios 2 tūkst. eurų, o dėl tokių įmokų sumokėjimo grąžintina pajamų mokesčio permokos suma bus ne didesnė kaip 300 eurų.
Pasak VMI, praėjusiais metais mokesčių inspekcija 731 tūkst. gyventojų grąžino 95,5 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos.
Tačiau deklaracijoje GPM308 gali būti apskaičiuota ir gyventojų pajamų mokesčio nepriemoka. Mokėtina gyventojų pajamų mokesčio suma dažniausiai susidaro dėl NPD perskaičiavimo. NPD metų eigoje taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, o metams pasibaigus jis perskaičiuojamas, jeigu buvo gauta kitų 15 proc. tarifu apmokestinamų pajamų (pvz., ligos pašalpa iš „Sodros", pajamos iš kitos darbovietės, nuomos pajamos ir pan.) ar kas mėnesį buvo gaunamos nereguliarios pajamos. Kokio dydžio NPD buvo pritaikytas, galima pasitikrinti trečiųjų asmenų suformuotoje pažymoje, kuri yra paskelbta Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS), o koks NPD priklauso − apskaičiuojama deklaracijos GPM308 15 laukelyje.
Pernai 318 tūkst. gyventojų deklaravo 128,5 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio.
Mokėtinos sumos pagal gyventojų pajamų deklaraciją (GPM308) turi būti sumokėtos iki gegužės 2 d. (Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamosios sąskaitos). Jei deklaracijos 33 laukelyje nurodyta neigiama suma − ją reikia sumokėti GPM įmokos kodu − 1441.
Primintina, kad už nesumokėtą arba pavėluotai sumokėtą mokestį nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai: po 0,03 proc. už kiekvieną pavėluotą dieną nuo mokėtinos sumos. Delspinigiai turi būti sumokėti tuo pačiu įmokos kodu kaip ir mokėtini mokesčiai (galima mokėti vienu pavedimu).
VMI primena, jog pajamų deklaracijas, kaip ir kasmet, be gyventojų, kuriems, buvo pritaikytas per didelis NPD ir dėl to jie privalo sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio arba susigrąžinti šį mokestį, privalo pateikti:
-
gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat
Tačiau yra ir naujovė, susijusi su papildytu gyventojų, privalančių deklaruoti turtą ir pajamas, sąrašu. Prievolė deklaruoti 2017 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą ir 2017 m. gautas pajamas atsirado:
PVM mokėtojais neįregistruoti (neprivalantys registruotis) ūkininkai ir jų partneriai, pageidaujantys, kad valstybinio socialinio draudimo įmokos jiems būtų apskaičiuojamos įvertinus 2017 m. pajamas bei išlaidas, ir/arba kandidatuojantys į valstybės politikus, šiais metais turi deklaruoti visas iš žemės ūkio veiklos gautas pajamas bei su šia veikla susijusias išlaidas, nesvarbu, kokia suma ir iš kokio šaltinio (gyventojų ar juridinių asmenų) buvo gauta.