Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) VMI parengė preliminariasias gyventojų pajamų deklaracijas bei pajamoms deklaruoti skirtas pažymas. Metines pajamų ir turto deklaracijas gyventojai turi pateikti iki š. m. gegužės 2 d. Patogiausia padaryti prisijungus prie EDS, adresu http://deklaravimas.vmi.lt/lt/.
Pasak VMI prie LR FM Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorės Stasės Aliukonytės–Šnirienės, šiemet net 600 tūkst. EDS vartotojų, prisijungusių prie sistemos „online“ režimu, tereikia paspausti nuorodą „pateikti“, nes visa reikiama informacija deklaracijoje jau yra pateikta.
Deklaruoti pajamas ir sumokėti GPM privalo gyventojai, praėjusiais metais vykdę individualią veiklą, o politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai bei kiti asmenys, išvardyti LR gyventojų turto deklaravimo įstatyme, ir jų šeimos nariai privalo pateikti pajamų ir turto deklaracijas.
Individualią veiklą vykdantiems gyventojams praėjusių metų pajamų atskirai deklaruoti ir VMI, ir „Sodrai“ nebereikia – VMI elektroninės deklaracijos formą papildė naujomis eilutėmis, tad informaciją, kurią anksčiau mokesčių mokėtojai teikė „Sodrai“ individualiai, nuo šiol VMI pateiks už juos.
Pernai, deklaruodami 2012 m. pajamas, el. būdu GPM deklaracijas (GPM308 forma) pateikė 1 mln. 38 696 mokesčių mokėtojų (96,73 proc.), o el. būdų pateiktų Gyventojo (šeimos) turto deklaracijų (forma FR0001) skaičius siekė 79 877 gyventojų (77,83 proc.).
Galimybė susigrąžinti pajamų mokesčio permoką
Norintys pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis bei susigrąžinti dalį praėjusiais metais patirtų išlaidų turi pateikti metinę pajamų deklaraciją. Pajamų mokesčio permoką atgauti iš biudžeto gali tie gyventojai, kurie mokėjo gyvybės draudimo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, taip pat pensijų įmokas į pensijų fondus, už studijas aukštosiose mokyklose už pirmąjį aukštąjį išsilavinimą, sumokėjo palūkanas už vieną iki 2008 m. pabaigos paimtą kreditą vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti, per kalendorinius metus pasinaudojo ne visu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD), nepasinaudojo papildomu metiniu NPD už auginamus vaikus. Susigrąžinti šias išlaidas gali tie, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. tarifo GPM. Norintys atgauti per daug išskaičiuotą GPM, gyventojai gali už 5 praėjusius metus, pateikdami atitinkamo mokestinio laikotarpio pajamų mokesčio deklaracijas arba patikslindami atitinkamų mokestinių metų pateiktąsias deklaracijas
Gyventojams, kurie el. būdu pateiks teisingas pajamų deklaracijas, permokos bus pradėtos grąžinti jau balandžio mėnesį, o tiems gyventojams, kurie teiks popierines deklaracijas, įstatymo numatyta tvarka – iki liepos 31 d.
Šiais metais gyventojai gali susigrąžinti apie 228 mln. Lt. 2013 m. daugiau nei 593 tūkst. gyventojų buvo grąžinta 220 mln. Lt praėjusių ir ankstesnių mokestinių laikotarpių GPM permokų.
Kai kuriems teks primokėti GPM
Tačiau kaip ir kasmet bus ir tokių žmonių, kurie turės primokėti pajamų mokesčio – dėl to, kad biudžetui liko skolingi dėl pernai pritaikyto jų pajamoms per didelio NPD. Tai reiškia, kad jie pernai turėjo sumokėti valstybei daugiau pajamų mokesčio negu sumokėjo, bet nuo kažkokios dalies jų gautų pajamų mokesčiai nebuvo atskaityti ir taip atsirado skola.
Pvz., per didelis metinis NPD gyventojo pajamoms galėjo būti pritaikytas, jei už tuos pačius mėnesius šią lengvatą panaudojo kelios darbovietės. Tai gali būti atvejis, kai, keisdamas darbovietę, gyventojas buvo pateikęs prašymus taikyti metinį NPD abiem darbovietėms, ir tą mėnesį, kurį gyventojas keitė darbą, šį dydį jam pritaikė ir buvusioji, ir naujoji darbovietė.
Metinis NPD viršijamas ir tuomet, jei gyventojas pernai gavo kitų apmokestinamųjų pajamų, pvz., iš nekilnojamojo turto nuomos, dividendų, honorarų, autoriaus atlyginimų.
Taigi, gyventojai, pernai gavę su darbo santykiais susijusių pajamų, kurioms darbovietėje pritaikytas didesnis metinis NPD, nei jiems priklauso per metus, privalo pateikti metines pajamų deklaracijas, perskaičiuoti priklausantį NPD ir sumokėti papildomą mokesčių sumą valstybei.
VMI kaip ir kasmet, taip ir šiemet gyventojams EDS pateikė pažymas, kuriose yra nurodyta, kiek jų darbovietės faktiškai pritaikė metinio NPD jų pajamoms.
Taigi, prasidėjus metinių pajamų deklaracijų teikimo laikotarpiui, kiekvienam gyventojui pravartu pasidomėti, ar dėl pritaikyto per didelio metinio NPD jis neskolingas valstybei.
Dalis sumokėto GPM – paramos gavėjams ir (ar) politinėms partijoms
Kartu su pajamų deklaracijomis gyventojai gali nuspręsti, ką paremti dalimi savo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Nuolatinis Lietuvos gyventojas gali skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio dalį vienam ar keliems paramos gavėjams, turintiems teisę gauti paramą, ir (ar) iki 1 proc. – vienai ar kelioms politinėms partijoms.
Pernai skirti paramą nuo 2012 m. sumokėto pajamų mokesčio prašė 505 999 gyventojai, bendras paramos gavėjų skaičius – 20 276, o paramos gavėjams pagal mokestinio laikotarpio FR0512 prašymus pervesta 45 mln. 363 527 Lt. Iš šios sumos 37 politines partijas pasiekė 2 mln. 782 998 Lt.
Prašyme (FR0512 forma) skirti mokesčio dalį vienetams, turintiems teisę gauti paramą, ir (arba) politinėms partijoms galima nurodyti nuo 1 iki 5 metų paramos skyrimo laikotarpį.
Paramą, kaip numato teisės aktai, VMI turi pervesti iki lapkričio 15 d.