SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • • „MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • •
2020 m. birželio 23 d.
Nr. 25 (1156) NaujienosPrasidėjo gyventojų pajamų ir turto d...         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Prasidėjo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas

Gyventojai jau gali deklaruoti savo 2012 metų pajamas ir turtą. Valstybinė mokesčių inspekcija elektroninėje deklaravimo sistemoje pateikė išankstines pajamų deklaracijas. Metines pajamų deklaracijas gyventojai turi pateikti iki š. m. gegužės 2 d.

Šiemet pateiktas rekordinis tokių deklaracijų skaičius – jei prieš 6 metus jų būdavo suformuojama tik apie 300 tūkst., tai šiemet paruošta 1,5 mln. preliminarių deklaracijų. Iš dalies užpildytų deklaracijų skaičius nuo 2007 metų išaugo beveik 5 kartus.

 

Kas turi deklaruoti

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką turtą ir pajamas privalo deklaruoti į 30 kategorijų patenkantys asmenys. Tarp jų – politikai, Europos parlamento nariai, valstybės tarnautojai, kredito įstaigų ir žiniasklaidos įmonių vadovai, jų valdybos nariai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir šeimos nariai bei kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje.

Šiemet asmenų, kurie privalo pateikti pajamų deklaracijas, sąrašas išplėstas: jame įrašyti ir naujokai, nuo 2013 01 01 privalėsiantys pateikti deklaracijas – tai valstybės ar savivaldybių įstaigų (ligoninės, poliklinikos, mokyklos, bibliotekos ir pan.) vadovai, jų pavaduotojai, padalinių vadovai ir jų pavaduotojai bei išvardytų asmenų šeimos nariai.

Deklaruoti savo pajamas turi ir tie asmenys, kurie politinės kompanijos dalyviams per pernai metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.

Iki gegužės 2 d. gyventojai VMI turi pranešti apie sudarytus sandorius grynaisiais, kurie viršija 50 tūkst. litų sumą (įskaitant pasiskolintus pinigus) iš fizinių arba užsienio juridinių asmenų pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytus sandorius, jei šie sandoriai nėra notarinės formos ir pagal juos gautos pajamos nedeklaruotos VMI.

Šiemet EDS preliminarios deklaracijos bei pažymos forma nesikeičia, tačiau gyventojų patogumui VMI papildomai įkėlė kur kas daugiau informacijos: deklaruojantys ras išsamesnę informaciją apie metinį papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį, dėl kurio anksčiau kildavo daug neaiškumų, paprasčiau pajamas deklaruos ūkininkai (į išankstinę deklaraciją papildomai įtrauktos veiklos pajamos, įskaitant žemės ūkio veiklos pajamas, išmokas iš ES fondų), individualiai dirbantys asmenys (pagal verslo liudijimą arba įregistravę individualią veiklą).

 

Naujovės

Internete atsidarius preliminarią pajamų deklaraciją, laukia naujovės. VMI, įvertinusi trečiųjų šaltinių duomenis, gyventojams suskaičiavo ir preliminariosiose deklaracijose pateikė informaciją apie metinį papildomą neapmokestinamųjų pajamų dydį (MPNPD) tėvams (įtėviams), kurių vaikai 2012 m. buvo vyresni nei 18 metų ir mokėsi dieninėje bendrojo lavinimo mokykloje, taip pat išsiskyrusiems, nesusituokusiems ar vienišiems asmenims, auginantiems vaikus.

Papildomai preliminariose deklaracijose įkelti duomenys apie gyventojų gautas B klasės pajamas: individualios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario ar mažosios bendrijos nario iš individualios įmonės, ūkinės bendrijos ar mažosios bendrijos gautos pajamos, priskiriamos susijusioms su darbo santykiais, pajamos iš žemės ūkio veiklos, tiesioginės išmokos bei kitos individualios veiklos pajamos.

EDS esančias pažymas VMI papildė informacija, aktualia smulkiesiems verslininkams, dirbantiems pagal verslo liudijimą. Pažymoje gyventojai ras informaciją apie didesnes kaip 15 500 Lt pajamas iš verslo liudijimuose nurodytos veiklos, nuo 2012 05 01 gautas iš juridinių asmenų, nurodant, kaip tokia informacija turi būti įrašyta deklaracijoje. Primename, kad gyventojai, kurie už įmonėms parduotas savo gamybos prekes ar suteiktas paslaugas iš verslo liudijime (liudijimuose) nurodytos veiklos iš juridinių asmenų nuo 2012 m. gegužės 1 d. iki gruodžio 31 d. gavo didesnes kaip 15 500 Lt pajamas, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos, turi susimokėti 5 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Jei verslo liudijimą įsigijęs gyventojas privalo registruotis PVM mokėtoju, tai jo gautos pajamos prilygsta pajamoms, gautoms iš įregistruotos individualios veiklos ir turi būti deklaruojamos atitinkamai. Todėl išankstinėse pajamų deklaracijose VMI pateikė visą informacija susijusią dėl pridėtinės vertės mokesčio, t. y. PVM mokėtojo kodą, registravimosi ir išsiregistravimo PVM mokėtoju datą (-as), priežastis registruotis PVM mokėtoju tiems gyventojams, kuriems yra arba privaloma registruotis PVM mokėtojais.

Pažymoje papildomai pateikiama informacija ir apie gyventojo ankstesniais metais nepateiktas ir/ar nepatikslintas deklaracijas, nepateiktus duomenis pagrindžiančius dokumentus.

 

Norintys susigrąžinti GPM permokas, turi deklaruoti pajamas

Skatinama pajamas deklaruoti, pateikiant metinę pajamų deklaraciją, tuos, kurie nori pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį 2012 m. išlaidų. Pretenduoti į grąžinimą gali tie, kurie praėjusiais metais mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ar pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008 12 31 paimtą būsto kreditą.

Lengvatomis gali pasinaudoti tie asmenys, kurie pernai mokėjo 15 proc. GPM ir tie, kurie pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD). Tie gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei mokestį sumokėti.

 

Prašymai dėl GPM skyrimo paramos gavėjams ir partijoms

Iki gegužės 2 d. gyventojai gali pateikti ne tik pajamų deklaracijas, bet ir prašymus skirti savo 2 proc. pajamų mokesčio visuomeninėms organizacijoms, fondams ir kt. paramos gavėjams bei iki 1 proc. mokesčio politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto GPM).

Tačiau VMI priims tik pačių gyventojų pateiktus prašymus (el. būdu per EDS, įteiktus tiesiogiai arba atsiųstus paštu), o ne pateiktus per darbdavį. Jau keleri metai VMI nepriima prašymų, kuriuos urmu bando pristatyti patys paramos gavėjai.

Gyventojas, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 d. gali pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.

Tie gyventojai, kurie pernai paramą paskyrė keleriems metams į priekį, papildomo prašymo teikti nebeturi – pagal praėjusiais metais pateiktą prašymą parama automatiškai nukeliaus pasirinktoms organizacijoms ir (arba) politinėms partijoms.

Jei mokesčių mokėtojas prašymą nori pakoreguoti, t. y. pakeisti paramos gavėją, tai jis gali bet kada padaryti prisijungęs prie EDS, pateikdamas naują prašymą už praėjusį mokestinį laikotarpį ir nurodydamas paramos gavėją, bei keleriems metams į priekį skiria paramą.

Viename prašyme (forma FR0512 02 versija) gyventojai turi nurodyti pasirinktus paramos gavėjus, t. y., visuomenines organizacijas, fondus, kt. juridinius vienetus, ir politines partijas, kurioms skiriama pajamų mokesčio dalis ir prašymo E5 laukelyje nurodyti pageidaujamą paramos skyrimo laikotarpį.

Pasirinktiems paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms pajamų mokesčio dalies skyrimo laikotarpis gali būti skirtingas. Pageidaujantiems pakeisti savo sprendimą dėl paramos gavėjų rėmimo, pakeisti skiriamą pajamų mokesčio dalį arba nutraukti paramą, galima bus pateikti patikslintą prašymą iki rugpjūčio 20 d.

VMI primena, kad, gyventojų, privalančių pateikti metinę pajamų deklaraciją, tačiau tokių deklaracijų iki gegužės 2 d. nepateikusių, prašymai dėl paramos skyrimo nenagrinėjami.

Praėjusiais metais beveik 411 tūkst. gyventojų apie 40 mln. Lt skyrė 18,8 tūkst. organizacijų, iš kurių partijoms 49,2 tūkst. gyventojų skyrė daugiau kaip 2,1 mln. Lt.

 

Permokos bus grąžintos iki liepos pabaigos

Grąžinant GPM permokas, pirmenybė bus teikiama elektroniniu būdu teisingai deklaracijas pateikusiems gyventojams. Jie išmokų galės tikėtis jau balandžio pradžioje. Tie, kurie deklaracijas pateiks popierine forma, išmokų lauks iki liepos 31 d.

VMI duomenimis, praėjusiais metais teisingai deklaracijas užpildė 553 tūkst. gyventojų. Jiems buvo išmokėta 206 mln. Lt GPM permokų už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius.

2013-03-22
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Liepa     2020  
PrATKPŠS
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Naujienos
2020-03-27
Individualią veiklą vykdę gyventojai, kurių veikla dabar ribojama, gali ją nutraukti
2020-03-18
VMI ir „Sodros“ pagalba verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19
2020-02-12
Grįžus iš Kinijos, reiktų izoliuotis 2 savaitėms
2020-02-11
Nepasinaudoję mokesčių amnestija, sulaukė VMI dėmesio
2020-01-13
„Sodra“ apie padidėjusias pensijas
2019-09-25
Susigrąžinti pajamų mokesčio permoką už 2018 m. dar gali 27 tūkst. gyventojų
2019-07-16
Turinčius „Luminor/Nordea“ sąskaitą, „Sodra“ prašo pranešti pasikeitusius sąskaitų numerius
2019-07-02
VMI džiaugiasi mokesčių amnestijos rezultatais
2019-06-18
VMI paskelbė naujausius turto deklaracijų išrašus
2019-06-10
Mokslus baigiantiems moksleiviams ir studentams – apie sveikatos draudimą
2019-05-29
VMI ruošia laiškus pamiršusiems sumokėti mokesčius
2019-05-22
VMI ir „Sodros“ konsultacijos – vieno skambučio metu
2019-05-03
Skolininkais „Sodra“ pavertė tūkstančius gyventojų
2019-05-03
Pajamų ir turto deklaravimo rezultatai
2019-04-17
VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas
2019-04-11
VMI: dar ne vėlu prisiminti pamirštus mokesčius
2019-04-08
VMI turgavietėse padės ne tik deklaruoti pajamas, bet ir mokys išmaniai tvarkyti apskaitą
2019-04-04
Prašymams susigrąžinti PVM iš Didžiosios Britanijos – savaitė
2019-03-22
Pajamų deklaravimo laikotarpiu VMI ir „Sodra“ gyventojus konsultuoja kartu
2019-03-20
Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas
2019-03-20
PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo i.SAF terminas pratęstas iki kovo 25 d.
2019-03-14
Finansinės ataskaitos Registrų centrui šiemet teikiamos sparčiau
2019-02-22
VMI skubina pateikti prašymus dėl PVM susigrąžinimo iš Didžiosios Britanijos
2019-02-19
Mokesčių inspekcija grąžina žemės mokesčio permokas
2019-01-31
150 tūkst. mokesčių mokėtojų VMI atleido nuo delspinigių
2019-01-29
VMI verslaujančius gyventojus kviečia išbandyti virtualų buhalterį i.APS
2018-12-19
Nuo sausio daliai senjorų pensijas į namus atneš nebe paštininkai
2018-12-18
„Sodra“ pranešimus apie pensijų kaupimą siųs 650 tūkstančių gyventojų
2018-12-14
Priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo, bankai remsis ir VMI duomenimis
2018-12-11
Smulkieji verslininkai jau gali pamatyti, ką gebės VMI sukurtas virtualus buhalteris i.APS

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama