Žemės savininkams VMI jau pateikė žemės mokesčio už 2014 metus deklaracijas
.
Nors deklaracijas mokėtojams VMI turi pateikti iki lapkričio 3 d., jau dabar „Mano VMI“ sistemoje (www.vmi.lt/manovmi) vartotojai gali rasti mokėtinas mokesčio sumas. Elektroninio deklaravimo sistemoje, adresu http://deklaravimas.vmi.lt, taip pat pradėtos publikuoti deklaracijos, kuriose gyventojai bei įmonės gali rasti išsamią informaciją apie jų valdomus sklypus, pritaikytą savivaldybės nustatytą žemės mokesčio tarifą bei kitą informaciją. Žemės savininkus, kurie dar nėra EDS vartotojai, popierinės deklaracijos artimiausiu metu pasieks klasikiniu paštu.
Žemės mokestį jos savininkai turi sumokėti iki šių metų lapkričio 17 d
.
Laiku nesumokėjusiems žemės mokesčio, gyventojams ima tiksėti delspinigių laikrodis. Delspinigiai pradedami skaičiuoti kitą dieną, kai baigiasi įstatymo nustatytas mokesčio sumokėjimo terminas, tačiau jie skaičiuojami ne ilgiau kaip 180 dienų.
Žemės mokesčiai augs
Nuo 2013 m. žemės mokestis apskaičiuojamas žemės sklypo mokestinei vertei taikant to sklypo buvimo vietos savivaldybės tarybos (nuo 0,01 iki 4 proc.) nustatytą tarifą. Mokesčio tarifus nuo 0,01 proc. iki 4 proc. žemės mokestinės vertės nustato kiekviena savivaldybės taryba individualiai. 2014 m. savivaldybių tarybų patvirtintus žemės mokesčio tarifus galima sužinoti VMI svetainėje http://www.vmi.lt/cms/zemes– mokestis2.
Ir nors mokesčio už žemę tarifas nepasikeitė, bet šiemet už ją kai kuriems savininkams teks sumokėti kone dvigubai daugiau nei pernai – mat, mokestis, kaip minėta, nustatytas pagal sklypo mokestinę vertę. Žemės mokestinė vertė, nustatyta 2013 01 01, naudojama mokesčiui apskaičiuoti, nesikeis iki 2017 metų, tad ir mokesčiai už žemę augs iki 2017–ųjų, tik bus apskaičiuojami kasmet atriekiant vis didesnę tos vertės dalį.
Priminsime, kad žemės mokestinės vertės skaičiavimui nuo 2013–ųjų iki 2017–ųjų yra nustatytas pereinamas laikotarpis, t. y. pernai, apskaičiuojant žemės mokestį, mokesčio tarifas buvo taikomas nustatytą rinkos vertę sumažinus 80 proc., šiemet – 60 proc., 2015–aisiais bus atimama 40 proc. vertės padidėjimo ir 2016–aisiais – 20 proc. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, žemės mokestis bus skaičiuojamas nuo visos nustatytos žemės mokestinės vertės.
Daugiausia mokesčio už žemę sumokės gyventojai
VMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į savivaldybių biudžetus turėtų sumokėti apie 78 mln. litų žemės mokesčio, iš jų apie 67 mln. litų – gyventojai, likusius apie 11 mln. litų – įmonės. Praėjusiais metais apskaičiuota žemės mokesčio suma siekė 64 mln. litų.
Iš viso šalyje yra per 960 tūkst. žemės mokesčio mokėtojų, tačiau dėl savivaldybių nustatytų lengvatų, šį mokestį moka apie 669 tūkst. gyventojų ir įmonių.
Didžiausia mokėtina suma už gyventojo žemės sklypą (kitos paskirties) Palangoje siekia 43,6 tūkst. litų, o už komercinės paskirties žemės sklypą Vilniuje jos savininkas – juridinis asmuo – turės sumokėti 88 tūkst. litų (praėjusiais metais didžiausia suma už fizinio asmens valdomą sklypą siekė 66,5 tūkst. litų, o juridinio asmens – 111 tūkst./litų).
Šiemet VMI taip pat apskaičiavo žemės mokestį pagal savivaldybių pateiktus padidintus tarifus daugiau nei 74 tūkst. apleistų (nenaudojamų) sklypų – tai sudaro apie 51 tūkst. ha. Apleistų sklypų duomenis VMI pateikė VĮ Registrų centras bei kai kurios savivaldybės (22 savivaldybės priėmė sprendimą padidintu tarifu apmokestinti per 1000 apleistų sklypų). Iš viso už apleistą žemę mokesčių mokėtojai turės sumokėti per 4,3 mln. litų žemės mokesčio.