Po prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikos Vyriausybė atideda planus keisti pensijų skaičiavimo metodiką naujiems pensininkams. Apsispręsta palikti dabar galiojančią tvarką.
Nuo 2012 m. turėtų įsigalioti Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos išeinantis į pensiją žmogus galėtų rinktis į pensiją traukti 5 geriausius sovietinio arba jau nepriklausomos Lietuvos stažo metus. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suskaičiavo, kad tai papildomai kainuotų 130 mln. Lt.
„Jau daugiau nei 20 metų Lietuva gyvena nepriklausoma ir mes nebenorime, kad tiek žmonės, tiek „Sodros“ darbuotojai knaisiotųsi po archyvus, keltų sovietinius dokumentus ir sovietinių pajamų pensijų formulėse nebeliktų“, – dar praėjusios savaitės pradžioje sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.
Tačiau prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus, kad ji vetuotų įstatymą, jei, apskaičiuojant pensijas, naujiems pensininkams nebūtų neįtrauktos sovietmečiu gautos pajamos, nuomonę tuoj pat pakeitė ir ministras pirmininkas Andrius Kubilius.
„Įstatymas nėra pradėtas įgyvendinti ir toliau nebus. Siūlome jį atidėti tol, kol „Sodroje“ nebus geresnės situacijos“, – sakė premjeras.
Planuota buvo nuo kitų metų, apskaičiuojant pensijas naujiems pensininkams, neįtraukti sovietmečiu gautų pajamų ir pensijas skaičiuoti tik remiantis nepriklausomybės metais po 1994 m. gautomis pajamomis, bet vertinant visą dirbtą stažą. O tiems žmonėms, kurių pajamos po 1994 m. buvo labai mažos ir nesiekė vidutinių pajamų šalyje, siūlyta, skaičiuojat pensiją, iki 1994 m. gautas pajamas prilyginti vidutinei sovietmečio algai ir naudoti atitinkamą koeficientą.
2007 metais priimtas įstatymo keitimas atidėtas nebe vieną kartą.
Šiuo metu gyventojams skaičiuojami pagal 5 geriausius 1984–1995 m. buvusio stažo metus ir pagal visus metus, įskaitytus į stažą nuo 1994 m. sausio 1 d.
A.
Kubilius taip pat patvirtino, kad pensijos kitąmet bus grąžinamos laiku, nes esą pavyko pasiekti susitarimą be išimties visoms ministerijoms 2 proc. papildomai mažinant asignavimus, o kai kuriose institucijose – dar daugiau.