Laisvadienio sveikatai pasitikrinti idėjai Vyriausybė iš esmės neprieštarauja, leido suprasti sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė.
„Sprendimas tikriausiai bus ateinantį trečiadienį, bet apskritai dėl tos nuostatos išėmimo iš projekto nebuvo šnekos", - sakė J. Kumpienė po Vyriausybės pasitarimo pirmadienį.
Laisvadienio sveikatai pasitikrinti idėja yra iškelta Sveikatos sistemos plėtros 2010-2015 metų metmenyse.
"Ne Lietuva sugalvojo šitą nuostatą, tokia praktika yra taikoma daugelyje valstybių. Žmogus, pasinaudodamas ta diena savo sveikatos patikrinimui, gautų vidutinį atlyginimą, kaip normaliai jis gauna ateidamas į darbą", - kalbėjo J. Kumpienė.
Viceministrė tikina, kad bet kokiu atveju tokie patikrinimai apsimoka.
"Koks finansinis rezultatas bebūtų, aišku yra viena, kad bet koks savalaikis ligos išaiškinimas yra žymiai naudingesnis finansiškai negu užleistos ligos gydymas. Pavyzdžiui, vėžiu sergančio žmogaus gydymas per metus kainuoja apie 100 tūkst. litų", - sakė J. Kumpienė.
Pasak viceministrės, profilaktinių patikrinimų tikslas yra įtarti ligą - tolesnis patikrinimas, diagnozavimas galėtų būti kitų vizitų metu.
Sveikatos ministerijos užmojai numatyti, kad vieną sykį per metus darbuotojai galėtų gauti laisvą dieną sveikatos pasitikrinimui piktina kai kuriuos verslininkus. Antradienį Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) posėdyje nuspręsta siūlymui nepritarti ir piktintasi politikų populizmu prieš rinkimus.
LPK viceprezidentas Jonas Guzavičius skaičiavo, kad viena darbo diena per metus sudaro 0,5 proc. metinio darbo laiko.
"Aš noriu atkreipti dėmesį į tokį dėsningumą, prieš kiekvienus savivaldybių rinkimus ta pati partija - Liberalų ir centro sąjunga vis teikia tokius populistinius pasiūlymus. Praėjusį kartą buvo kalėdinės atostogos. Dabar krizės laikotarpiu mūsų vyriausybinės institucijos metinį darbo laiką siūlo sumažinti 1 diena", - posėdyje kalbėjo jis.
Alytaus krašto pramonininkų konfederacijos prezidentas Antanas Andrulionis apskritai juokavo, gal reikėtų numatyti tris dienas per metus sveikatos "pataisymui": po gimtadienio, po Velykų ir po Joninių.
"Aš siūlyčiau tris sveikatos "taisymo" dienas padaryti, kaip siūlo medicina: po gimtadienio jubiliejaus, antrą dieną po Velykų, o trečią po Joninių. Jeigu rimtai žiūrint, ta viena diena, jeigu ji bus skelbiama kaip nedarbo diena, bus didžiulis nuostolis. Daugumoje įmonių darbdaviai yra
suinteresuoti, kad žmonės būtų sveiki ir reguliuoja, kada tikrinti sveikatą. Klausimas aiškiai išmestas į paviršių diskusijoms, tačiau tai yra neracionalu ir neapsimoka, nes daugelyje įmonių ir dabar yra tikrinama sveikata. Bet jeigu darysime sveikatos pataisymo dieną, tai reikėtų daryti tris tokias dienas", - kalbėjo jis.
Kitas LPK viceprezidentas Mykolas Aleliūnas tvirtino, kad ir medikai skeptiškai vertina galimybes visapusiškai patikrinti sveikatą per vieną dieną.
"Medikai sveikina pačią idėją, kad nors vieną kartą per metus žmogus kompleksiškai pasitikrintų savo sveikatą, tačiau tai padaryti, kaip dabar pasiūlyta, yra nerealu. Tai yra kaip graži pasaka, nes to padaryti per vieną dieną neįmanoma: kardiologas vieną dieną priiminėja, rentgenas kitą dieną,
todėl reikia, kad įmonė tai spęstų pagal susitarimą", - sakė jis.
Šią Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyvą Vyriausybė svarstė pirmadienio pasitarime. Galutinai dėl jos apsispręsti ketinama trečiadienį.
Elta.lt