Darbo ginčų komisijos bus steigiamos prie Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) teritorinių skyrių, o darbdaviams išnyks privaloma prievolė jas steigti įmonių viduje bei organizuoti jų darbą.
Seimas po pateikimo pritarė naujai tvarkai.
Pagal šiuo metu galiojančią teisinę sistemą, darbo ginčų VDI nenagrinėja, tai daro darboviečių darbo ginčų komisijos ir teismai. O tai nėra efektyvus būdas spręsti esančioms problemoms: dėl didelio teismų užimtumo individualių darbo ginčų sprendimas užsitęsia, o darbo ginčų komisijos, sudaromos darbovietėse darbdavio pavedimu, realiai jų neišsprendžia.
Priėmus Darbo kodekso ir Valstybinės darbo inspekcijos įstatymų pataisas, darbo ginčų komisijos būtų steigiamos prie VDI teritorinių skyrių, o naujas darbo ginčų komisijas sudarytų darbdavių, profesinių sąjungų deleguoti bei VDI atstovai.
Darbo ginčas būtų nagrinėjamas iki 30 dienų
Įgyvendinus šiuos pakeitimus darbuotojų ir darbdavių nesutarimai būtų išsprendžiami greičiau – numatomas nagrinėjimo terminas būtų ne ilgesnis nei 30 dienų, o komisijos sprendimai būtų privalomi. Žinoma, išliktų ir teisė su komisijos sprendimu nesutinkančioms ginčo pusėms kreiptis į aukštesnę instanciją – teismą. Taip pat darbdaviai galės turėti ir įmonės viduje veikiančias darbo ginčų komisijas (tai labiau aktualu didelėms įmonėms).
Jei pakeitimams pritartų Seimas, jie turėtų įsigalioti nuo 2013 m. sausio 1 d.