Nuo spalio 1 d., po beveik 2 metų svarstymų, į elektroninę erdvę perkeliamas teismų ir antstolių darbas: bylų nagrinėjimas ir turto pardavimo iš varžytinių procesas.
Priimtuose LR Civilinio proceso kodekso (CPK) pakeitimuose įtvirtinta galimybė žmogui visus su byla susijusius dokumentus teismui perduoti ir iš jo gauti elektroniniu būdu.
Susipažinti su byla galima namuose
Naudojantis el. sistema, asmuo ir pats teismas greičiau ir patogiau gaus visą su nagrinėjama byla susijusią informaciją, be to sutaupys laiko ir pinigų, nes nebereikės krūvos popierių siuntinėti paštu. Elektroniniu būdu su teismu sutarusiems keistis dokumentais dar bus taikomos ir bylinėjimosi išlaidų lengvatos (25 proc. nuolaida žyminiam mokesčiui).
Įstatyme taip pat numatyta, kad teismai galės paprasčiau, pigiau ir greičiau nagrinėti tipines bylas, pvz., dėl laiku nesumokėtų mokesčių. Teisėjai jas spręs automatiškai sistemoje, kurioje prašymai išduoti teismo įsakymą iš žmonių suplauks elektroniniu būdu.
Teisminio proceso supaprastinimą galima palyginti su nuo naujųjų metų įsigaliojusiu administraciniu nurodymu, kuriuo leidžiama per tam tikrą laiką sumokėti pusę baudos ir taip išvengti ilgo pažeidimo nagrinėjimo pvz. policijoje už greičio viršijimą.
Elektroninis teismo įsakymas
Tiesa, jau nuo praėjusių metų birželio dalis teismų bei antstolių darbo procesų jau yra perkelti į e-erdvę: visi norintys elektronine forma jau teikia teismams pareiškimus dėl teismo įsakymo išdavimo. Pareiškimą galima užsakyti bet kuriuo paros metu, nereikia pildyti popierinio pareiškimo, vykti į teismą arba siųsti pareiškimo paštu ar per pasiuntinį. Sistemoje galima bet kada patikrinti pateikto pareiškimo eigą, matyti teismo įsakymo išdavimo bylos proceso būseną.
Šiuo metu sistemoje galima pateikti pareiškimus dėl piniginio reikalavimo, atsiradusio iš sutarties, dėl piniginio reikalavimo, atsiradusio iš darbo santykių, dėl nekilnojamojo daikto priteisimo, dėl piniginio reikalavimo-išlaikymo priteisimo.
E-erdvėje kreditoriai ir liudytojai
Teisėjų taryba, siekdama spartinti bylų nagrinėjimą teismuose, ragina kreditorius (fizinius arba juridinius asmenis, turinčius teisę reikalauti grąžinti skolą) aktyviau naudotis elektroninėmis priemonėmis teikiant dokumentus teismams.
Paprasčiau planuojama organizuoti ir liudytojų apklausą: liudytojas, dėl vienų ar kitų priežasčių negalintis dalyvauti posėdyje, galės būti apklausiamas vaizdo konferencijos, telekonferencijos ir pan. būdu.
Taip pat nebebus ranka protokoluojami teismo posėdžiai – šį darbą privaloma bus atlikti garso įrašymo įranga. CPK taip pat numatyta, kad teismas nebegalės atsisakyti priimti ieškinį dėl formalių trūkumų, o esant vilkinimui, asmuo galės kreiptis į aukštesnės instancijos teismą su prašymu paskubinti pirmąjį.
Dokumentai teisininkams – tik per e-sistemą
Kai kuriems subjektams – advokatams, antstoliams, notarams, valstybės ir savivaldybių įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, finansų įstaigoms bei draudimo įmonėms – teismas procesinius dokumentus įteiks vien tik elektroninių ryšių priemonėmis.
Į elektroninę erdvę keliasi ir antstolių vykdomas turto pardavimo iš varžytinių procesas.
Deja, šalia šių gerų pokyčių po svarstymo Seime nebeliko siūlymų taikyti lengvatas tiems, kurie teismuose norės savo ginčus spręsti taikiai – mediacijos būdu, o viešojo intereso apibrėžimas liko nesukonkretintas ir neaiškus.
Visi įstatyme numatyti pakeitimai įsigalios nuo šių metų spalio 1 dienos, išskyrus tuos, kurie susiję su elektroninių priemonių diegimu. Jie, dėl užtrukusių diskusijų Seime, bus pilna apimtimi įgyvendinti nuo 2013 metų.