Sveikatos apsaugos ministrui 2022 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. V-75 pakeitus izoliacijos taisykles, nuo sausio 17 d. iki 7 dienų sutrumpintas izoliacijos terminas asmenims, turėjusiems sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija).
Izoliacija po kontakto su sergančiuoju COVID-19
Izoliuotis 7 dienoms privalo kartu gyvenantys bei didžiausios rizikos sąlytį darbe turėję asmenys
, nepaisant imunizacijos statuso, t. y.
ir pasiskiepijusieji žmonės.
Išimtis taikoma tik ne anksčiau kaip prieš 90 dienų COVID-19 liga persirgusiems asmenims,
kuriems COVID-19 liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimo, atliekamo laboratorijoje, rezultatu.
Jeigu asmuo turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, 7 dienų izoliacijos laikas skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos. Turėjusiems sąlytį darbo vietoje ar ugdymo įstaigoje, 7 dienų izoliacijos terminas skaičiuojamas nuo paskutinio kontakto dienos.
Darbo vietoje sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija)turėjusiems asmenims izoliacija taikoma tik tuo atveju, jeigu jie su sergančiu asmeniu:
Šių sąlytį turėjusių asmenų sąrašą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) turi pateikti darbdaviai.
Izoliuotis nereikia
socialinėje aplinkoje ar
mažesnės nei 4 val. trukmės arba
per didesnį nei 1 metras atstumą kontaktą turėjusiems gyventojams, tačiau
jiems rekomenduojama pereiti prie nuotolinio darbo ir 3 kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.
Po izoliacijos
Visiems sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga
(koronaviruso infekcija)
turėjusiems asmenims,
pasibaigus izoliacijos terminui ar tais atvejais,
kai izoliacija netaikoma,
kol praeis 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos,
bendraujant su kitais asmenimis, turi dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius be vožtuvo. Tokie asmenys negali dalyvauti renginiuose, masinio susibūrimo vietose, rekomenduojama riboti bendravimą, stebėti sveikatos būklę, matuotis kūno temperatūrą, laikytis fizinio atstumo nuo kitų žmonių.
Atskiros taisyklės taikomos asmens sveikatos priežiūros, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančiose įstaigose, stacionariose ir nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose, teikiančiose su apgyvendinimu susijusias paslaugas, taip pat ugdymo įstaigoms.
Susirgusieji COVID-19 liga turi pildyti atvejo anketą
Atsižvelgiant į augantį COVID-19 ligos atvejų skaičių, visi COVID-19 susirgę asmenys turi užpildyti NVSC puslapyje patalpintą anketą (https://atvejis.nvsc.lt/) ir joje nurodyti sąlytį turėjusius kartu gyvenančius asmenis, kad jie atsirastų izoliuotų asmenų sąraše ir jiems būtų išduotas nedarbingumo pažymėjimą pagal pateiktą prašymą.
Nedarbingumo pažymėjimų išdavimas izoliuotiems asmenims
Sausio 15 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų 2022 m. sausio 14 d. įsakymas Nr. V-74/A1-33, kuriuo pakeista nedarbingumų pažymėjimų išdavimo tvarka izoliuotiems asmenims, įtrauktiems į izoliuotų asmenų sąrašą.
Nuo sausio 17 d. nedarbingumo pažymėjimus asmenims, kuriems paskirta privaloma izoliacija, išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras
(NVSC).
Anksčiau sąlytį su COVID-19 sergančiaisiais turėjusiems arba iš užsienio grįžusiems asmenims privalomos izoliacijos atveju nedarbingumo pažymėjimą išduodavo šeimos gydytojai po to, kai NVSC pateikdavo jiems pažymas apie privalomą izoliaciją. Nuo sausio 17-osios tokių pažymų nebeliko, o sąlytį su sergančiuoju COVID-19 turėję asmenys (šeimos nariai, kiti kartu, gyvenantys asmenys, bendradarbiai, kurie turėjo didžiausią riziką, t. y. su sergančiu asmeniu buvo uždaroje patalpoje ilgiau nei 4 valandas ir kontaktavo mažesniu nei 1 metro atstumu), įtraukti į izoliuotų asmenų sąrašą, taip pat atvykę iš užsienio valstybių, iš kurių grįžus privaloma izoliuotis pagal COVID-19 paveiktų šalių sąrašą (jį galima rasti čia), dėl nedarbingumo turi kreiptis į NVSC patys.
Izoliacija sąlytį turėjusiems asmenims paskiriama tik po to, kai susirgusysis pateikia informaciją apie juos užpildydamas NVSC epidemiologinę anketą https://atvejis.nvsc.lt, o šie užpildo iš NVSC SMS žinute gautą kitą anketą.
Asmenys, atvykę iš užsienio valstybių, iš kurių atvykus privaloma izoliuotis pagal COVID-19 paveiktų šalių sąrašą, į izoliuotų asmenų sąrašą įtraukiami po to, kai jie užpildo keleivio anketą https://keleiviams.nvsc.lt ir joje nepažymi, kad jiems taikoma izoliacijos išimtis.
Norint gauti nedarbingumo pažymėjimą dėl privalomos izoliacijos
,
asmuo turi pateikti prašymą per Elektroninius valdžios vartus adresu
www.epaslaugos.lt. Jei asmuo tokios galimybės neturi, prašymą pateikti gali registruotu paštu arba atstovui atvykus į NVSC departamentą ar jo teritorinį skyrių (
išsamiau apie prašymų teikimo būdus galima rasti – čia).
Dėl nedarbingumo pažymėjimo
į NVSC būtina kreiptis ne vėliau nei
iki privalomos izoliacijos termino pabaigos, o iš užsienio atvykusiems izoliuojamiems asmenims, kaip ir anksčiau, nedarbingumo pažymėjimas išduodamas bei už jį mokama ligos išmoka tik tais atvejais, jeigu kelionės tikslas yra susijęs su darbo reikalais.
Asmenims, susirgusiems COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka nesikeičia – nedarbingumo pažymėjimus ir toliau išduoda šeimos gydytojai.
Daugiau informacijos apie nedarbingumo pažymėjimų išdavimą – čia.
Trumpesnė besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija
Nuo sausio 17 d. žmonės, kuriems nustatyta besimptomė COVID-19 liga, izoliuotis reikia trumpiau – 7 dienas
nuo
PGR tyrimo ar antigeno testo atlikimo dienos.
Sveikatos apsaugos ministrui 2022 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. V-59 pakeitus Vaikų ir suaugusiųjų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašą, nustatyta, kad besimptome COVID-19 forma susirgusiems žmonėms nuo sausio 17 d. izoliacija gali būti nutraukta po 7 dienų (o ne po 10 dienų, kaip anksčiau) nuo nosiaryklės ir ryklės tepinėlio, kurį ištyrus PGR metodu ar atlikus antigeno testą buvo aptiktas koronavirusas, paėmimo dienos.
COVID-19 liga gali pasireikšti besimptome, lengva, vidutine, sunkia ir kritiškai sunkia ligos forma. Besimptome COVID-19 forma laikoma, kai nėra jokių COVID-19 infekcijos simptomų – karščiavimo, kosulio, gerklės skausmo, bendro silpnumo, galvos skausmo, raumenų skausmo, pykinimo, vėmimo, viduriavimo, uoslės ir skonio praradimo.