Nuo 2022 m. sausio 1 d. nebegalioja trejus metus (2019–2021 metais) taikyta gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata, kuri buvo įtvirtinta Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 str. 1 dalies 4 punkte (neteko galios), kai nuolatinis Lietuvos gyventojas galėjo iš gautų pajamų atimti išlaidas (mokėjimus) už paties gyventojo ar jo sutuoktinio naudai atliktus:
-
nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje) iki 18 metų priežiūros paslaugas,
– kai darbus atliko ar paslaugas teikė Lietuvoje įregistruotas ar registruotis privalantis asmuo.
Taigi, nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie 2022 metais ir vėliau sumokėjo už atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus, suteiktas lengvųjų automobilių remonto ir suteiktas nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje) iki 18 metų priežiūros paslaugas, tokių išlaidų negalės atimti iš savo 2022 metų mokestinio laikotarpio pajamų bei susigrąžinti dalį pajamų mokesčio arba sumažinti mokėtiną pajamų mokestį.
GPM lengvata buvo taikoma 2019, 2020, 2021 metais, kai bendra atimama pastatų, statinių apdailos ir/ar remonto, lengvųjų automobilių remonto ir nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugų išlaidų suma per mokestinį laikotarpį neviršija 2 000 Eur, o bendra visų atimamų išlaidų suma neviršija 25 proc. gautų apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 15 proc., 20 proc., 27 proc., 32 proc. pajamų mokesčio tarifas, atėmus riboto dydžio išlaidas.
Tai reiškia, kad vienas gyventojas už atliktus būsto, automobilio remonto darbus ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas galėjo susigrąžinti iki 400 eurų sumokėto GPM, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuriai mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalėjo viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.
2 tūkst. eurų GPM lengvata buvo nustatyta vienam gyventojui, o sutuoktiniams ji sumuojasi. Taigi, kai už atliktus darbus moka sutuoktiniai arba vienas iš sutuoktinių savo ar sutuoktinio naudai, kiekvienas iš jų galėjo atimti po 2 tūkst. eurų patirtų išlaidų, neviršijant nustatyto 25 proc. ribojamo dydžio.
Apie 2021 m. patirtas išlaidas už pastatų/kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus, išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą (modernizavimą), lengvųjų automobilių remonto ir auklių paslaugas gyventojai gali pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) pateikdami Gyventojo pranešimo apie patirtas išlaidas PRC912 formą iki 2022 m. vasario 15 d. arba deklaruodami šias išlaidas 2021 m. pajamų mokesčio deklaracijoje (GPM311 forma) iki 2022 m. gegužės 1 d., pateikiant darbų, paslaugų suteikimą ir sumokėjimą patvirtinančius dokumentus (pvz., sąskaitą faktūrą, pirkimo–pardavimo kvitą).