SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2021 m. lapkričio 9 d.
Nr. 41 (1220) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

„Mokesčių žinių“ el. versijos 2022 m. prenumerata

Prenumeruojant „Mokesčių žinių“ elektroninį leidinį visiems 2022-iems metams, kaina – 96 Eur.
 

COVID-19 paveiktų šalių sąraše į raudoną zoną perkeltos Švedija ir Kreta

Sveikatos apsaugos ministrui 2021 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. V-2498 atnaujinus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašą, nuo lapkričio 8 d. raudonoje zonoje atsidūrė Švedija ir Kretos sala (iš jų atvykstantiems nuo COVID-19 ligos nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems asmenims reikia ne tik atlikti tyrimą prieš kelionę į Lietuvą, bet ir atvykus 10 dienų izoliuotis), o geltonojoje zonoje – Madeiros sala (atvykstant iš jos privaloma atlikti tyrimą prieš kelionę ir 3-5 dieną po atvykimo jį pakartoti).
 

Darbas pagal suminę darbo laiko apskaitą

Valstybinė darbo inspekcija paaiškina apie pagal suminę darbo laiko apskaitą dirbančio darbuotojo atostoginių skaičiavimą, kai nustatyta sumažinta mėnesinė darbo laiko norma, o kasmetinės atostogos suteikiamos savaitėmis, taip pat apskaitinio laikotarpio darbo valandų skaičiaus perskaičiavimą darbuotojui susirgus, nušalinus nuo darbo, padarius pravaikštą ar suteikus atostogas.
 

Darbo sutarties nutraukimas, kai darbuotojas, parašęs prašymą atleisti iš darbo, suserga

Valstybinė darbo inspekcija paaiškina, ar gali darbdavys atleisti darbuotoją, jo laikinojo nedarbingumo metu, jeigu darbuotojas pateikia prašymą nutraukti darbo sutartį savo noru?
 

Dėl masinio užsieniečių antplūdžio kilusios grėsmės nuo lapkričio 10 d. dalyje šalies teritorijos įvesta nepaprastoji padėtis

Atsižvelgiant į Lietuvoje dėl masinio užsieniečių antplūdžio susidariusią kritinę situaciją ir į pastaruoju metu Baltarusijos režimo vykdomus nusikalstamus veiksmus ir hibridines atakas Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje, Seimas nuo lapkričio 10 d. vienam mėnesiui įvedė nepaprastąją padėtį: visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo, taip pat užsieniečių apgyvendinimo vietose – Pabradėje, Medininkuose, Kybartuose, Rukloje, Naujininkuose Vilniuje ir 200 metrų aplink šias vietas.
 

Europos Sąjungos Teisingumo teismas išaiškino su PVM grąžinimu susijusią tvarką

Mokestinių ginčų komisija pristatė du šį rudenį priimtus Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimus: viename išaiškinta, kaip turi būti taikomas gero administravimo principas, grąžinant pridėtinės vertės mokestį (PVM), kitame – kokios pasekmės gali kilti verslininkams delsiant mokesčiui administratoriui pateikti prašomus dokumentus dėl kitoje ES valstybėse sumokėto PVM grąžinimo • Šie sprendimai aktualūs verslo asmenims, kurie pateikia prašymus grąžinti kitose ES valstybėse sumokėtą PVM.
 

Grynųjų pinigų išsigryninimui – bendri bankomatai

Esamas pinigų išgryninimo vietas šalyje iki kitų metų liepos papildys bendri finansinių paslaugų teikėjų bankomatai, kuriuos administruotų nepriklausomas tiekėjas • Iš šių bankomatų klientai galės išsigryninti pinigų tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir iš savo banko bankomatų.
 

Importuotojams, kurių prekių muitinė vertė tikslintina po įforminimo, – naudingas supaprastinimas

Jau nuo kitų metų sausio 1 d., įgyvendinant Sąjungos muitinės kodekso 73 str., Lietuvos muitinėje bus sudaryta galimybė taikyti tam tikrą supaprastinimą muitinės vertės srityje asmenims, importuojantiems tokias prekes kaip naftos produktai, kitos žaliavos, kurių kaina pagal iš anksto numatytus sutartinius įsipareigojimus su prekių pardavėjais turi būti tikslinama atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus (pvz., pasaulines biržų kainas ir kt.).
 

Komandiruotės dienpinigiai

Valstybinė darbo inspekcija paaiškina, ar dienpinigiai darbuotojui mokami jo poilsio dienomis, taip pat laikinojo nedarbingumo bei kasmetinių atostogų metu.
 

Mamadienių/tėvadienių suteikimo tvarka vaikus auginantiems darbuotojams

Valstybinė darbo inspekcija paaiškina, ar suteikiamas mamadienis/tėvadienis darbuotojai (-ui), jeigu jos darbuotojos (-o) nuolatinė gyvenamoji vieta nesutampa su jos (-o) vaikų gyvenamąja vieta (darbuotojos (-o) vaikai gyvena atskirai), taip pat kaip turėtų būti sumuojamas papildomas poilsio laikas, naudojantis mamadieniais/tėvadieniais.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki lapkričio 15 d., kalendorius.
 

Muitinės formalumai, mokesčiai ir apribojimai kalėdinėms dovanoms

Artėjant žiemos šventėms, Lietuvos muitinė primena apie siuntų, taip pat ir dovanų iš trečiųjų šalių apmokestinimą bei deklaravimą.
 

Nuo 2022 m. sausio 1 d. keisis prašymo pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir/arba politinėms partijoms pateikimo VMI tvarka

Nuo 2022 m. sausio 1 d. Prašymas pervesti pajamų dalį paramos gavėjams ir (ar) politinėms partijoms (FR0512 forma) bus teikiamas tik elektroniniu būdu: t. y. užpildomas ir pateikiamas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) programinės priemonės – vedlio pagalba, prisijungus prie VMI Elektroninio deklaravimo sistemos realiu laiku • Tai nustatyta VMI prie LR FM viršininkės 2021 m. lapkričio 4 d. įsakyme Nr. VA-76, kuriuo patvirtintos nuo 2022 m. sausio 1 d. galiosiančios naujos redakcijos Prašymo pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir/arba politinėms partijoms FR0512 formos užpildymo ir pateikimo taisyklės bei Prašymo pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir/arba politinėms partijoms FR0512 formos 05 versija. 
 

Nuo kitų metų advokatams, notarams ir antstoliams nebereikės privalomai tikrintis sveikatą

Nuo kitų metų advokatams, antstoliams ir notarams nebereikės periodiškai kas 5 metus privalomai tikrintis sveikatą, nes toks šiuo metu įtvirtintas reikalavimas panaikintas Seimui priėmus Advokatūros, Antstolių ir Notariato įstatymų pakeitimus, įsigaliosiančius 2022 m. sausio 1 d.
 

Nuo kitų metų gegužės dirbantys savarankiškai PSD ir VSD įmokas „Sodrai“ mokės vienu kodu

Savarankiškai dirbantys asmenys valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas „Sodrai“ nuo 2022 m. gegužės 1 d. mokės vienu – bendru – įmokų kodu, sumokėtos įmokų sumos bus apskaitomos  „Sodros“ informacinės sistemos Fizinio asmens įmokų kaupiamojoje kortelėje, o PSD ar VSD įmokų permokos bus automatiškai sudengiamos su PSD ar VSD įmokų skolomis • Tai numato nuo 2022 m. gegužės 1 d. įsigaliosianti „Sodros“ direktorės 2021 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. V-482 patvirtinta Valstybinio socialinio draudimo įmokų ir Privalomojo sveikatos draudimo įmokų paskirstymo metodika.
 

Nuo kitų metų liepos 1 d. keisis loterijų organizatorių apmokestinimo tvarka

2022 m. liepos 1 d. įsigalios Loterijų įstatymo pakeitimai, kuriais loterijų organizatoriams panaikinta prievolė 8 proc. nuo per kalendorinių metų ketvirtį išplatintų loterijos bilietų vertės skirti paramai, ir Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pataisa, įtvirtinanti, kad organizuojant loterijas, loterijų ir lošimų mokesčio bazei taikomas ne 5 proc., bet 13 proc. mokesčio tarifas.
 

Padidėjo 2022 m. Intrastato ataskaitų teikimo ribos

Statistikos departamento generalinis direktorius 2021 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. DĮ-264 patvirtino Intrastato ataskaitų teikimo ir statistinės vertės teikimo ribas ateinantiems 2022 metams, kurios, lyginant su nustatytomis 2021-iesiems metams, padidėjo • Viršijus nustatytas ribas, Lietuvoje PVM mokėtojais registruotiems asmenims yra privaloma teikti Intrastato statistines ataskaitas: Įvežimas UPS-02 (mėnesinė) ir/arba Išvežimas UPS-01 (mėnesinė).
 

Pakeitimai dėl FR0613 formos teikimo

VMI prie LR FM viršininkė 2021 m. lapkričio 3 d. įsakymu Nr. VA-74 pakeitė Juridinių asmenų duomenų apie nuolatinių Lietuvos gyventojų už studijas ir/ar profesinį mokymą sumokėtas įmokas FR0613 formos ir jos papildomo lapo FR0613P formos pildymo bei pateikimo mokesčių administratoriui taisykles, nustatant, kad duomenų apie nuolatinių Lietuvos gyventojų 2020 ir vėlesniais metais sumokėtas įmokas už neformalųjį profesinį mokymą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teikti nereikia.
 

Patikslintos ir papildytos Verslo liudijimą įsigyjančio gyventojo atmintinės

Valstybinė mokesčių inspekcija atnaujino Verslo liudijimą įsigyjančio gyventojo atmintines − trumpąją ir ilgąją, kuriose sukonkretinta, kokios patalpos gali būti nuomojamos, įsigijus gyvenamosios paskirties patalpų nuomos verslo liudijimą, bei patikslintos ir papildytos nuostatos dėl administracinės atsakomybės taikymo gyventojams, kurie vykdo veiklą neįsigiję verslo liudijimo arba neįregistravę individualios veiklos pagal Administracinių nusižengimų kodekso 150 straipsnį.
 

Seimas iš naujo svarstys Prezidento grąžintas pataisas dėl darbuotojų testavimo finansavimo

Seimas lapkričio 11 d. iš naujo svarstys Prezidento vetuotas spalio 19 d. priimtas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, pagal kurias nuo gruodžio 1 d. darbuotojų sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 nebebūtų finansuojami valstybės biudžeto lėšomis – už privalomus profilaktinius testus reiktų mokėti darbuotojui arba darbdaviui jo sprendimu.
 

Sumokėti žemės mokestį 453 tūkst. žemės savininkų liko savaitė

Valstybinė mokesčių inspekcija informavo, jog daugiau kaip 266 tūkst. privačios žemės savininkų jau sumokėjo žemės mokestį: 1,8 mln. eurų sumokėjo įmonės ir 12,6 mln. – gyventojai, o 453 tūkst. mokesčių mokėtojų (25,8 mln. eurų) žemės mokesčiui sumokėti liko dar savaitė laiko – iki lapkričio 15 d.
 

Už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus bus baudžiama be įspėjimo

Seimas priėmė Administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnio pakeitimo įstatymą, kuriuo panaikintas įspėjimas už savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimą, todėl už tokius pažeidimus iškart bus skiriama bauda nuo 30 iki 140 eurų.
 

Vienišo asmens išmokas „Sodra“ mokės lapkričio pabaigoje

„Sodra“ pranešė, kad jau nagrinėja prašymus dėl vienišo asmens išmokos skyrimo, kuriuos pateikė 105 tūkstančiai gyventojų, o pirmosios vienišo asmens išmokos jų gavėjus pasieks lapkričio pabaigoje, kartu išmokant ir vienišo asmens išmokos nepriemoką, jeigu ji susidarė • Tačiau lapkritį išmoką gaus ne visi pateikę prašymus, o tik tie, kurie teisę į vienišo asmens išmoką įgijo nuo liepos ir iki spalio pabaigos pateikė prašymus • Išmokos dydis nuo liepos 1 d. – 28,63 Eur.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Lapkritis     2021  
PrATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama