SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2021 m. spalio 19 d.
Nr. 39 (1218) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Buhalteriams ir finansų specialistams – mokymai

Siekiantiems tarptautinės kvalifikacijos – buhalterinio meno mokymasis nuotoliniu būdu!
 

COVID-19 ligos paveiktų šalių sąrašo pakeitimai

Sveikatos apsaugos ministrui spalio 15 d. įsakymu Nr. V-2320 atnaujinus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašą, nuo spalio 18 d. į raudoną zoną (iš geltonos) perkelta Liuksemburgas, Nyderlandai ir Suomija, į geltoną zoną (iš raudonos) pateko Italija ir Graikijos salos – Rodas bei Santorinis, o žalioje zonoje atsidūrė Portugalijos sala Madeira, taip pat Reunjonas (Prancūzijos užjūrio departamentas).
 

ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas – kas keičiasi po sustiprinančiosios dozės ir kada jis tinka vietoj Galimybių paso?

Lietuvoje Europos Sąjungos (ES) Skaitmeninis COVID pažymėjimas po vakcinacijos galioja neribotą laiką. Po vakcinacijos sustiprinančiąja trečia doze dokumente atnaujinamas tik dozių skaičius (3/3) • Apie priminusios Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, gautas atlikus tyrimą dėl COVID-19 ligos, negalioja kontaktinėms veikloms šalies viduje.
 

Globos (rūpybos) išmokų mokėjimo tvarkos pakeitimai – Seime

Seimas po pateikimo pritarė Išmokų vaikams įstatymo pakeitimų projektui, kuriuo siūloma nuo kitų metų didinti globos (rūpybos) išmoką šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams, diferencijuojant jos dydį pagal globojamo (rūpinamo) vaiko amžių ir poreikius • Taip pat siūloma pakeisti išmokos įvaikinus vaiką mokėjimo teisinį reguliavimą, išplėsti vienkartinės išmokos įsikurti panaudojimo sąrašą.
 

Įteisinta 100 Eur išmoka senjorams už pasiskiepijimą nuo COVID-19

Spalio 18 d. įsigaliojo Vienkartinės išmokos pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) įstatymas, kuriuo remiantis bus mokamos 100 Eur vienkartinės išmokos 75 metų ir vyresniems asmenims, nuo š. m. rugsėjo 1 d. iki lapkričio 30 d. pasiskiepijusiems nuo COVID-19 dviem vakcinos dozėmis, arba iki ateinančių metų kovo 31 d. – sustiprinančiąją trečiąja vakcinos doze • 100 Eur vienkartines išmokas automatiškai išmokės „Sodra“, nereikalaudama iš asmenų prašymų • Tačiau visuomenei kylant įvairių neaiškumų, susijusių su šia išmoka, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išsamiau paaiškino apie šios 100 Eur vienkartinės išmokos mokėjimo tvarką, pateikiant atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.
 

Jau guodžio 1-ąją už privalomus COVID-19 testus teks mokėti patiems darbuotojams arba jų darbdaviams

Seimas priėmė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimus, kuriais nustatė, kad nuo gruodžio 1 d. darbuotojų sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir/ar karantinas, nebebus finansuojami valstybės biudžeto lėšomis, o už būtinąjį periodinį testavimą dėl COVID-19 turės sumokėti patys darbuotojai arba jų darbdaviai (jei taip nuspręstų) savo lėšomis • Tiesa, numatytos 2 išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus apmokami valstybės lėšomis: kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų arba kai neužtikrinamas vakcinų prieinamumas.
 

Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM314 formos pildymo taisyklių pakeitimai

VMI prie LR FM viršininkė 2021 m. spalio 12 d. įsakymu Nr. VA-66 pakeitė Nenuolatinio Lietuvos gyventojo metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM314 formos, jos priedų GPM314A, GPM314B formų ir jų užpildymo ir pateikimo taisykles, kurių pakeitimai taikomi nenuolatiniams Lietuvos gyventojams deklaruojant 2021 metų mokestinio laikotarpio pajamas.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki spalio 25 d., kalendorius.
 

Neapmokestinamų dienpinigių į užsienį komandiruojamiems darbuotojams tvarka nesikeis

1,65 koeficientas, iš kurio dauginama minimali mėnesio alga arba minimalus valandinis atlygis, apskaičiuojant dienpinigių, laikomų komandiruočių į užsienį kompensacijomis, bus taikomas ir kitais metais • Tokį 2022 m. sausio 3 d. įsigaliosiantį sprendimą priėmė Vyriausybė 2021 m. spalio 13 d. nutarimu Nr. 836, atsižvelgdama į Konstitucinio Teismo 2021 m. birželio 7 d. nutarimą Nr. KT99-N9/2021, kuriuo nuostatos dėl nuo 2020 m. sausio 1 d. padidinto 1,65 koeficiento pagal priėmimo tvarką buvo pripažintos prieštaraujančiomis Konstitucijai ir įstatymams.  
 

Nuo 2022-ųjų liepos keisis azartinių lošimų reguliavimas

2022 m. liepos 1 d. įsigalios Azartinių lošimų ir Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymų pakeitimai, kuriais nuo kitų metų II-ojo pusmečio bus įvestas naujas vienkartinis mokestis už licencijos organizuoti azartinius lošimus išdavimą, sugriežtinti ir diferencijuoti įstatinio kapitalo reikalavimai, o iš nuotolinių lošimų organizatorių nebebus reikalaujama turėti įsteigtas ir veikiančias vadinamas antžeminių lošimų vietas, o Lošimų priežiūros tarnyba leidimą lošimų vietoms išduos arba jį pratęs tik tuomet, kai bendrovė turės savivaldybės tarybos sutikimą, kuris dabar privalomas tik steigiant lošimo namus (kazino).
 

Nuo 2022-ųjų metų: MMA – 730 Eur, MVA – 4,47 Eur

Nuo 2022 m. sausio 1 d. minimali mėnesinė alga (MMA) bus 730 Eur, o minimalusis valandinis atlygis (MVA) – 4,47 Eur • Tai įtvirtino Vyriausybė 2021 m. spalio 13 d. nutarimu Nr. 834 • Taigi, nuo kitų metų pradžios MMA „ant popieriaus“, lyginant su šiuo metu nustatyta 642 Eur, didės 88 Eur, o MVA, palyginus su dabartiniu 3,93 Eur, pakils 0,54 Eur (arba apie 13,7 proc.).
 

Nuo kitų metų gegužės – savarankiškai dirbančių kontrolė dėl saugių darbo sąlygų

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. savarankišką veiklą statybvietėse vykdantiems asmenims bus taikomi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai bus taikomi ir savarankišką veiklą statybvietėse vykdantiems asmenims, kuriuos kontroliuoti įpareigota Valstybinė darbo inspekcija, o už darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimus, taip pat už veiklos vykdymą neblaiviam ar apsvaigusiam nuo psichiką veikiančių medžiagų savarankiškai dirbančiam asmeniui grės baudos • Tai įtvirtinta Darbuotojų saugos ir sveikatos bei Valstybinės darbo inspekcijos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimuose.
 

Nuo lapkričio 1 d. – dvigubai/trigubai didesnės baudos už darbo ir kitų įstatymų pažeidimus

Lapkričio 1 d. įsigalios Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai, įtvirtinantys dvigubai didesnes baudas juridinių asmenų vadovams už pakartotinus darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo įstatymų pažeidimus, darbdaviams – už darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos, darbo laiko apskaitos pažeidimus, fiziniams asmenims – už vertimąsi nedeklaruota savarankiška veikla, darbuotojams – už neblaivumą darbe, taip pat trigubai didesnes baudas darbdaviams už informacijos nepateikimą Valstybinei darbo inspekcijai apie atsiųstą laikinai dirbti į Lietuvą užsienietį, garantijų komandiruotiems darbuotojams netaikymą/netinkamą taikymą.
 

Pakeistos Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių (AAP) gavimo AAP sandėlyje arba tiesioginio pristatymo vietoje patvirtinimo taisyklės

VMI prie LR FM viršininkė ir Muitinės departamento generalinis direktorius 2021 m. spalio 13 d. bendru įsakymu Nr. VA-67/1B-708 papildė Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių gavimo akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje arba tiesioginio pristatymo vietoje patvirtinimo taisykles, nustatant, kad Importuotų akcizais apmokestinamų prekių gavimo akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje/tiesioginio pristatymo vietoje pažymos FR1141 forma, kuri išdėstyta nauja redakcija, turi būti pasirašoma VMI viršininko (arba jo įgalioto asmens) kvalifikuotu elektroniniu parašu, panaikinant reikalavimą minėtąją FR1141 formą pasirašyti akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininkui ar jo įgaliotam asmeniui • Šie pakeitimai įsigalios lapkričio 1 d.
 

Parduotuvės, aptarnaujančios žmones be galimybių paso, turės užtikrinti 30 kv. m plotą vienam pirkėjui

Lietuvoje toliau didėjant sergamumui COVID-19 liga ir ligoninių užimtumui, sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo 2021 m. spalio 19 d. sprendimu Nr. V-2360 nuo spalio 22 d. įvedamas papildomas reikalavimas prekybos vietoms, kuriose aptarnaujami gyventojai be galimybių paso • Tokiose parduotuvėse ir turgavietėse turės būti užtikrinamas minimalus 30 kv. m prekybos plotas vienam klientui.
 

Pensijų reforma – spartesnis pensijų indeksavimas – juda į priekį

Seimas po pristatymo pritarė Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisų projektui, kurį parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo nustatyti naują socialinio draudimo senatvės pensijos indeksavimo mechanizmą, pagal kurį sparčiau, nei nustatyta šiuo metu, pensijos būtų indeksuojamos • Dėl siūlomų pokyčių, kuriuos parlamentarai posėdyje planuoja svarstyti lapkričio 25 d., didžiausią poveikį turėtų daugiau įmokų per darbingą laikotarpį sumokėję asmenys (turėję didesnes pajamas ir didesnį darbo stažą) ir mažiausias pensijas šiuo metu gaunantys pensininkai.
 

Planuojami didesni 2022 metų baziniai socialinių išmokų dydžiai

Seimui pristatytas 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas, kuriuo kartu bus tvirtinami ir kitų metų socialinės paramos išmokų atskaitos rodikliai, nuo kurių priklauso gyventojams mokamos išmokos arba teisė į socialinę paramą • Socialinės paramos išmokų ir valstybinių pensijų baziniams dydžiams indeksuoti ir didinti numatyta skirti 48,4 mln. eurų, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, „nuo 2022 metų pradžios ženkliai didės baziniai socialinių išmokų dydžiai“.
 

Seime idėja – trumpinti darbo savaitę valstybės ir savivaldybių darbuotojams, anksčiau grįžusiems iš vaiko priežiūros atostogų

Seimas po pateikimo pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siekiama valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose darbuotojams sutrumpinti darbo savaitę iki 32 valandų, jei jie anksčiau laiko grįžta iš vaiko priežiūros atostogų • Tokiems darbuotojams už sutrumpintą darbo laiką būtų mokama kaip už visą darbo laiką, o iki 32 valandų (4 darbo dienų) sutrumpinta darbo savaitė būtų taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų (jų pasirinkimu) tol, kol vaikui sukaktų 3 metai.
 

Siekiai sumažinti energijos kainų kilimą gyventojams

Seimas po svarstymo pritarė Elektros energetikos, Gamtinių dujų, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimų projektams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, gamtinių dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams • Pakeitimais siūloma pusmečiui – iki 2022-ųjų liepos 1 d. – atidėti terminą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją buitiniams vartotojams, patenkantiems į elektros rinkos liberalizavimo II etapą, išdėstyti elektros kainų augimą iki 2027 m. pabaigos, o dujų – iki 5 metų • Tam, kad minėtų įstatymų pakeitimai, kurie svarstomi skubos tvarka, būtų priimti, parlamentarai turės balsuoti dar kartą Seimo posėdyje: priėmimas suplanuotas lapkričio 4 d., t. y. prieš patvirtinant 2022 metų elektros ir dujų kainas buitiniams vartotojams.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Spalis     2021  
PrATKPŠS
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama