Nuo rugsėjo 1 d. elektros energijos vartotojai tiekėjų sąskaitose matys daugiau detalios informacijos apie mokamą elektros kainą bei galimybes rinktis tiekėją. Šie pokyčiai įtvirtinti energetikos ministro 2021 m. liepos 26 d. įsakymu Nr. 1-175 pakeistose Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėse ir įsakymu Nr. 1-176 pakeistame Buitinių vartotojų su tiekėjais sudaromų elektros energijos pirkimo-pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarčių standartinių sąlygų apraše.
Pakeitimai nustato, kad nuo rugsėjo 1 d. elektros energijos tiekėjai privalės sąskaitose vartotojams:
-
nuorodą į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos svetainę (VERT)
www.vert.lt, kurioje veiks nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymų palyginimo įrankis.
Pasak Energetikos ministerijos, tai suteiks vartotojams daugiau aiškumo ir bus paprasčiau palyginti skirtingų tiekėjų pasiūlymus bei rinktis tarp jų.
Be to, nuo rugsėjo 1 d. sąskaitose ar elektroninėje prieigoje tiekėjai privalės elektros energijos vartotojams:
Siekiant neklaidinti elektros energijos vartotojų, kintamosios kainos sutartis galės būti sudaroma tik tuo atveju, jei pas vartotoją yra įrengti išmanieji apskaitos prietaisai. Tokiems vartotojams atsiras galimybė pasiūlyti jų elektros vartojimo poreikius atitinkantį planą.
Nuo 2022 m. sausio 1 d., elektros energijos vartotojui pareikalavus, tiekėjas be papildomo mokesčio arba už sąnaudomis pagrįstą užmokestį privalės pateikti vartotojui:
Nutraukti sutartį su elektros energijos tiekėju vartotojas galės per 2 savaites, o ne per 3 savaites, kaip iki šiol. Neretai pasitaiko, kad vartotojai sutartis pasirašyti įgalioja kitą asmenį – šeimos narį, draugą ar kaimyną, todėl tokiais atvejais užteks paprasto, nebe notariškai patvirtinto vartotojo įgaliojimo.
Patikslinta ir nuotolinių sutarčių telefonu sudarymo tvarka – jos bus laikomos sudarytomis tik vartotojui pasirašius pasiūlymą arba rašytinį sutikimą.
Šiemet nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti sunaudojantys daugiau kaip 1000 kWh elektros
Šiuo metu vyksta antrasis elektros energijos rinkos liberalizavimo etapas, per kurį iki š. m. gruodžio 18 d. nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti buitiniai vartotojai, per metus suvartojantys 1000-5000 kWh elektros energijos. Tokių vartotojų yra apie 45 proc., t. y. 747 tūkst. Siekiant spartinti šį procesą, Seimas priėmė Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 2, 9, 34, 43, 44, 45, 46, 46-1, 47, 49, 51, 52 ir 60 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 46-2 ir 52-1 straipsniais įstatymą, kurio nuostatos gyventojams suteikia galimybes paprasčiau ir greičiau pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Elektros energijos rinkos liberalizavimas yra vienas iš Lietuvos įsipareigojimų ES. Dauguma šalių ES ir regione, kurio elektros rinkoje dalyvauja ir Lietuva, yra liberalizavusios elektros rinką buitiniams vartotojams.
Energetikos ministerija primena, jog galutinę elektros energijos kainą vartotojui sudaro perdavimo, skirstymo, viešuosius interesus atitinkančios paslaugos (VIAP), sisteminių paslaugų, elektros įsigijimo iš biržos ir tiekimo dalies kainos. Po elektros rinkos liberalizavimo persiuntimo paslaugos kainą, sisteminių paslaugų kainą bei VIAP ir toliau nustatys VERT, o tiekėjai konkuruos elektros tiekimo kainos dalyje. Informaciją apie reguliuojamus tarifus ir jų dedamąsias galima rasti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje www.vert.lt.
Daugiau informacijos apie elektros tiekimo rinkos liberalizavimą galima rasti interneto svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt/rinkos-tiekejai.