Vyriausybė pakeitė kai kurias karantino režimo sąlygas.
2021 m. balandžio 21 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 250 ekskursijos lauke nuo balandžio 22 d. leidžiamos iki 10 žmonių (ne tik turintiems imunitetą nuo COVID-19) grupėms, viešose vietose lauke gali būti ir ne didesnės nei 10 vakcinuotų arba persirgusių koronavirusu asmenų grupės, o nuo balandžio 26 d. panaikintas reikalavimas testuotis dėl COVID-19 pradinukų šeimoms.
Ekskursijose lauke galimos ne tik turintiems imunitetą
Nuo balandžio 22 d. leidžiamos ekskursijos atvirose erdvėse, kuriose dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, neapribojant tik turinčių imunitetą nuo COVID-19, t. y. dėl skiepo ar persirgimo COVID-19 liga. Anksčiau buvo numatyta, kad ekskursijos lauke leidžiamos, jei jose dalyvauja iki 10 vakcinuotų ar persirgusių COVID-19 asmenų.
Bendrauti lauke leista ir 10 imunitetą turinčių asmenų grupėms
Nuo balandžio 22 d. žmonės viešose atvirose vietose gali būti:
Šeimai priskiriami sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikai (įvaikiai), įskaitant sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvai (įtėviai), globėjai.
Turinčiais imunitetą nuo COVID-19 laikomi asmenys, pasiskiepiję COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina arba persirgę COVID-19, kai nuo jų persirgimo yra praėję ne daugiau kaip 180 dienų.
Taigi, viešose vietose lauke leista būti ir ne didesnės nei 10 vakcinuotų arba persirgusių koronavirusu asmenų grupėmis.
Dėl COVID-19 nebebus testuojamos pradinukų šeimos
Taip pat Vyriausybė pakeitė kontaktiniu būdu ugdomų pradinukų testavimo tvarką, nuo balandžio 26 d. atsisakant reikalavimo testuotis dėl COVID-19 pradinukų šeimoms.
Taigi, prieš grįžtant į mokyklas pradinukams, nebereikės testuotis mokinių namų ūkiams, o testuojami tik patys mokiniai ir kontaktiniu būdu dirbantys mokytojai. Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, tai pagreitins pradinukų sugrįžimą į mokyklas tose savivaldybėse, kur testavimas kaupinių metodu privalomas.
Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad anksčiau vykdytų tyrimų metu pastebėta, kad mokinio namų ūkiui priklausančiam asmeniui nustačius COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją), ji būdavo nustatoma ir mokiniui. Todėl pakanka tirti tik mokyklose kontaktiniu būdu besimokančius mokinius, pedagogus ir įstaigų darbuotojus.
Nauja redakcija išdėstytame sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. balandžio 21 d. sprendime Nr. V-890 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose" nurodyta, jog savivaldybėse, kuriose Vyriausybės sprendimu negali būti taikomos švelnesnės karantino sąlygos, į kontaktinį ugdymą gali grįžti profilaktiškai testuotis sutinkantys pradinukai. Nesutinkantys testuotis, toliau lieka mokytis nuotoliniu būdu.
Be to, minėtu sprendimu, savivaldybės gali rinktis, kokiu būdu į mokyklas grįžtantys pradinukai bus testuojami:
Atliekant profilaktinį testavimą kaupinių metodu, mokiniai ir mokytojai turi būti testuojami kas 4–7 dienas, o greitaisiais antigeno testais – kas 3–4 dienas, paimant mėginį iš priekinės nosies landos.
Kitu 2021 m. balandžio 21 d. nutarimu Nr. 255 Vyriausybė nuo balandžio 26 d. leido lankytis pramogų parkuose lauke iki 50 žmonių, sutrumpino savivaldybių, kuriose nuo gegužės 3 d. bus taikomi švelnesni karantino ribojimai, sąrašą, o nuo gegužės 3-osios bus galimi ilgalaikiai bei trumpalaikiai kontaktiniai pasimatymai su suimtaisiais ir nuteistaisiais įkalinimo įstaigose, jeigu juose dalyvaus nuo COVID-19 imunitetą dėl skiepo ar persirgimo koronavirusu turintys lankytojai.
Pramogų parkuose lauke – iki 50 žmonių
Nuo balandžio 26 d. leidžiama teikti sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse, jose vienu metu dalyvaujant:
Pastarasis papildymas įtvirtintas, siekiant plačiau atverti pramogų parkus lauke, kuriuose vienu metu lankytis gali iki 50 žmonių, tačiau vienam asmeniui tenkantis plotas turi būti 50 kv. m, o bilietai platinami elektroniniu būdu ir lankytojai registruojami iš anksto.
Švelnesni karantino ribojimai – tik 21 savivaldybėje
Įvertinus naujausius epidemiologinius duomenis, Vyriausybė sutrumpino savivaldybių, kuriose gali būti taikomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje, sąrašą.
Nuo gegužės 3 d. šiame sąraše lieka 21 savivaldybė: Birštono, Biržų rajono, Joniškio rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Kretingos rajono, Mažeikių rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Skuodo rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono.
Dėl pablogėjusios COVID-19 situacijos iš šio sąrašo išbrauktos 5 savivaldybės: Druskininkų, Jurbarko rajono, Palangos miesto, Prienų rajono, Telšių rajono.
Tai reiškia, kad Druskininkų, Jurbarko rajono, Palangos miesto, Prienų rajono ir Telšių rajono savivaldybių pradinukai tęsti mokslus mokyklose galės reguliariai testuojantis. Pereiti prie testavimo bus privalu nuo gegužės 3 d., tad šios savivaldybės turės laiko pasirengti pokyčiui.
Ilgalaikiai pasimatymai su įkalintaisiais – lankytojams, turintiems Covid-19 imunitetą
Nuo gegužės 3 d. bus leidžiami ilgalaikiai bei trumpalaikiai kontaktiniai pasimatymai pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose su suimtaisiais ir nuteistaisiais, jeigu juose dalyvaus lankytojai:
Taigi, nuo gegužės 3-osios įkalinimo įstaigose imunitetą dėl skiepo ar persirgimo COVID-19 liga turintys lankytojai galės dalyvauti ilgalaikiuose ir trumpalaikiuose pasimatymuose su įkalintais artimaisiais.
Šiuo metu nuteistųjų ir suimtųjų lankymas yra apribotas – su įkalintais asmenimis leidžiami tik trumpalaikiai nekontaktiniai pasimatymai. Šie apribojimai taikomi nuo praėjusių metų pradžios.
Ilgalaikiai ir trumpalaikiai kontaktiniai pasimatymai bus vykdomi užtikrinant nustatytus asmenų srautų valdymo, higienos ir kitus būtinus reikalavimus.
Susipažinti su karantino režimo sąlygomis galima čia.