SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2021 m. balandžio 6 d.
Nr. 13 (1192) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Dygliuotas žiemines padangas leista naudoti mėnesiu ilgiau

Važinėti su dygliuotomis žieminėmis padangomis šiemet galima ilgiau – iki gegužės 10 d., nes Vyriausybė 2021 m. kovo 31 d. nutarimu Nr. 201 pratęsė dygliuotų žieminių padangų naudojimo terminą, jį pailginant mėnesiu: Kelių eismo taisyklių 229 punkte nustatytas draudimas – nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis – netaikomas iki 2021 m. gegužės 10 d.
 

Griežtesnės izoliacijos sąlygos šią savaitę – atvykusiems dar iš 6 šalių

Balandžio 5 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro 2021 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. V-697 atnaujintas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašas, kuriame šalis ir regionus, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės izoliacijos sąlygos papildė Belgija, Nyderlandai, Bosnija ir Hercogovina, Moldova, Bermuda, Kiurasao, o išbraukta Malta.
 

Kaip teisingai gyventojams deklaruoti gautas palūkanas?

Valstybinė mokesčių inspekcija paaiškina, kaip gyventojai turi deklaruoti palūkanas, gautas už suteiktas paskolas, vartojimo kreditą ar lėšas, suteiktas naudojantis tarpusavio skolinimosi platforma arba sutelktinio finansavimo platforma, už kredito įstaigose laikomus indėlius ar ne nuosavybės vertybinius popierius.
 

Karantinas pratęstas iki balandžio 30 d.

Vyriausybė 2021 m. kovo 26 d. nutarimu Nr. 179 iki balandžio 30 d. 24 val. pratęsė karantiną bei Velykų laikotarpiu (nuo kovo 27 d. iki balandžio 6 d. vidurnakčio) buvo uždrausta judėti tarp visų savivaldybių, išskyrus šešių didžiųjų šalies miestų ir juos supančių „žiedines“ savivaldybes, taip pat esant kitoms svarbioms priežastims • Tačiau Vyriausybė balandžio 6 d. vykusiame neformaliame pasitarime nebepratęsė judėjimo ribojimų tarp savivaldybių, o tai reiškia, kad nuo balandžio 7 d. 00.00 val. galima laisvai judėti po visą Lietuvos teritoriją.
 

Keisis asmens dokumentų išdavimo tvarka

Seimas priėmė Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo Nr. XII-1519 pakeitimo įstatymą, kuriuo nuo rugpjūčio 2 d. piliečiams nuo 70 metų asmens tapatybės kortelė bus išduodama 30 metų, t. y. galios 10 metų ilgiau nei yra dabar • Taip pat pakeitimai nudžiugins mažamečių tėvelius – pateikiant dokumentus dėl asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimo ar keitimo vaikui iki 2 metų, vaikui dalyvauti nebūtina • Nuo kitų metų liepos 1 d. piliečio pageidavimu ir jo lėšomis nauja asmens tapatybės kortelė ar naujas pasas galės būti saugiai pristatyti į jo nurodytą vietą, tačiau asmens dokumentai galės būti siunčiami tik tokiu atveju, jei naujuosiuose dokumentuose nebus pasikeitę asmens duomenys (vardas, pavardė, lytis, gimimo data, asmens kodas), o atsiimdamas dokumentus pilietis galės patvirtinti savo tapatybę.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki balandžio 15 d., kalendorius.
 

Nesąžiningai prekybai – sankcijos

Siekiant apriboti nesąžiningos prekybos praktiką ir užtikrinti geresnę žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjų padėtį, į Lietuvos nacionalinę teisę bus perkeliamos Europos Parlamento ir Europos Tarybos 2019 m. balandžio 17 d. direktyvos 2019/633/ES dėl nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje nuostatos • Tam pritarė Vyriausybė, perdavusi Seimui svarstyti ir priimti 4 įstatymų projektus.
 

Norintiems gauti socialines paslaugas: pasikeitė socialinių paslaugų poreikio nustatymas, kreipimasis ir skyrimas

Nuo balandžio 1-osios atsirado galimybė reikalingų socialinių paslaugų prašyti elektroniniu būdu ar pateikti prašymą savo namuose socialinio darbuotojo mobiliajame įrenginyje, taip pat reglamentuotas naujų paslaugų (laikino atokvėpio, vaiko laikinos priežiūros) organizavimas, socialinių paslaugų sustabdymas bei nutraukimas, dėl socialinių paslaugų socialinę riziką patiriančiai šeimai ir jos vaikams tarpininkaus atvejo vadybininkas, sutrumpėjo socialinių paslaugų skyrimo terminai, nebereikia papildomai teikti dokumentų, nustatant teisę gauti paslaugą, jeigu jie yra valstybės ar savivaldybės registruose, informacinėse sistemose ir pan. • Tokius pakeitimus numato balandžio 1 d. įsigaliojęs socialinės apsaugos ir darbo ministrės 2021 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. A1-56 patvirtintas naujas Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas bei atnaujinta Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika.
 

Pagalba neįgaliesiems – asmeniniai asistentai, o senjorams su negalia – lengvatos

Liepos 1 d. įsigalios Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisos, įteisintančios nuolatinę asmeninio asistento paslaugą neįgaliesiems, todėl asmeninio asistento individualiai teikiamą pagalbą galės gauti visi neįgalieji, kuriems šis poreikis bus nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį • Asmeninio asistento pagalba nemokamai bus teikiama tik mažesnes nei 256 Eur pajamas gaunantiems neįgaliesiems, o gaunantiems didesnes pajamas, už tokią paslaugą reikės mokėti: iki 20 proc. paslaugos išlaidų, tačiau ši suma negalės viršyti penktadalio neįgaliojo pajamų • Taip pat visi pensinio amžiaus žmonės, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, galės pasinaudoti transporto lengvatomis ir nemokėti rinkliavos už asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimą ar keitimą.
 

Pardavėjams, neinformuosiantiems pirkėjų apie kainų sumažinimą, grės baudos

Liepos 1 d. įsigalios Civilinio kodekso pakeitimai, įpareigojantys pardavėją informuoti pirkėją apie prekių kainų sumažinimą (nuolaidą), o už šios pareigos nesilaikymą pardavėjui grės nuo 500 iki 5 tūks. eurų bauda, kurią galės skirti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba • Tai nustato Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisos.
 

Patikslinta subsidijų nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusioms įmonėms koncepcija

Vyriausybė pritarė patikslintai priemonės „Subsidijos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusioms įmonėms“ koncepcijai: apyvartos kritimo kriterijus sumažintas iki 50 proc. (vietoje 60 proc.) ir daugiau, maksimalios išmokos „lubos“ pakeltos iki 350 tūkst. eurų (vietoje 100 tūkst. eurų), taip pat atsisakyta reikalavimų dėl 2020 m. pelno sumažėjimo ne mažiau kaip 60 proc. ir 2020 m. vidutinio metinio darbuotojų skaičiaus sumažėjimo ne daugiau kaip 49 proc. • Subsidijų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms koncepciją dar turi patvirtinti Europos Komisija, o priemonė, kuriai skirtas biudžetas padidintas iki 120 mln. eurų (buvo 70 mln. eurų), turėtų startuoti balandžio mėn. viduryje.
 

Patvirtinta privalomų tyrimų dėl COVID-19 ligos tvarka

Vyriausybė 2021 m. kovo 26 d. nutarimu Nr. 178 patvirtino darbų ir veiklos sritis, kuriose dirbantiems darbuotojams privaloma pasitikrinti sveikatą ir atlikti koronaviruso (COVID-19) nustatymo tyrimą – arba periodiškai kas 7–10 dienų, arba vieną kartą prieš pradedant dirbti ar vykdyti veiklą. 
 

Priminimas tėvams: atostogų metu ligos išmokos už nesergančių vaikų priežiūrą nemokamos

„Sodra“ primena, ką prasidėjus moksleivių atostogoms, reikia žinoti tėvams apie ligos išmokas.
 

Savarankiškai dirbantiems apie įmokų mokėjimą „Sodrai“

Savarankiškai dirbantys gyventojai vis dar neskuba mokėti socialinio draudimo įmokų kiekvieną mėnesį, nors nuo to priklauso, kada jie gaus iš „Sodros“ ligos bei motinystės išmokas • Nuo vasario įsigaliojus naujai tvarkai, kad išmokos būtų gaunamos iškart, kai atsiranda teisė į jas, įmokas „Sodrai“ reikia sumokėti iki einamojo mėnesio pabaigos.
 

Sezoninių darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimas žemės ūkyje

Artėjant sezoninių darbų pradžiai, Žemės ūkio ministerija paaiškina apie supaprastintą nekvalifikuotų darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo žemės ūkyje tvarką: kaip įdarbinti užsienietį, kokias sąlygas užsieniečiams reikia suteikti.
 

Subsidijos individualiai dirbantiems asmenims

Nuo kovo 29 d. iki birželio 1 d. nuo COVID-19 nukentėję individualią veiklą vykdantys (su verslo liudijimu ar pagal pažymą) asmenys, kurių veikla yra įtraukta į Karantino metu ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą, gali Valstybinei mokesčių inspekcijai per Mano VMI teikti paraišką subsidijai gauti • Individuliai dirbantys asmenys gali pretenduoti į nuo 100 Eur iki 10 926 Eur dydžio subsidiją • Sudsidijos dydis dirbantiems pagal pažymą asmenims susietas su 2019 m. apskaičiuotu gyventojų pajamų mokesčiu, o dirbantiesiems pagal verslo liudijimą – su sumokėto nustatyto fiksuoto dydžio pajamų mokesčio suma • Šios ir kitos sąlygos subsidijai gauti yra nustatytos Vyriausybės 2021 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 167 patvirtintame priemonės „Subsidijos nuo COVID-19 nukentėjusiems individualią veiklą vykdantiems asmenims“ lėšų skyrimo ir administravimo tvarkos apraše.
 

Sumokėto pajamų mokesčio dalies skyrimas paramos gavėjams ir politinėms partijoms

Finansų ministrė 2021 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 1K-89 pakeitė Dalies gyventojų pajamų mokesčio sumos pervedimo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą paramos gavėjams ir politinėms partijoms tvarkos aprašą ir terminą, iki kada galima Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikti prašymą pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir/arba politinėms partijoms (FR0512 forma), iki kada VMI, prieš pervesdama pajamų mokesčio dalį, tikrina paramos gavėjų bei politinių partijų duomenis bei kuriais atvejais VMI neperveda pajamų mokesčio dalies.
 

Šiemet įmonės aktyviau teikia finansines ataskaitas

Registrų centras teigia, kad nelaukdamos termino pabaigos įmonės ir organizacijos finansines ataskaitas už 2020-uosius metus teikia aktyviau nei ankstesniais metais, o tai gali būti siejama su valstybės teikiama parama nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems verslams.
 

Ūkininkams – mažesnė administracinė našta

Ūkininkai ir žemės ūkio valdos valdytojai, deklaruodami pasėlius, gali kartu atnaujinti ir ūkio, žemės ūkio valdos duomenis bei patvirtinti faktą, kad ūkio duomenys nepasikeitė – tokia galimybė numatyta Vyriausybei 2021 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 168 pakeitus Ūkininkų ūkių registro nuostatus.
 

Valstybines pensijas galės gauti ir dirbantys jų gavėjai

Mokslininkų bei I ir II laipsnio valstybines pensijas galės gauti dirbantys asmenys • Tai užtikrina balandžio 1 d. įsigaliojusios Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo pataisos, kuriomis pašalintos Konstitucijai prieštaraujančios nuostatos dėl mokslininkų valstybinių pensijų skyrimo, ir liepos 1 d. įsigaliosiantys Valstybinių pensijų įstatymo pakeitimai, panaikinantys I ir II laipsnio valstybinių pensijų mokėjimo ribojimą draudžiamąsias pajamas gaunantiems asmenims.
 

Vėl nukelti kasos aparatų duomenų teikimo VMI terminai

Kadangi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) dėl viešojo pirkimo teisminių ginčų dar neįdiegė 2018 m. turėjusio veikti Išmaniosios mokesčių administravimo informacinės sistemos (i.MAS) Išmaniųjų elektroninių kasos aparatų posistemio (i.EKA), Vyriausybė 2021 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 180 pakeitusi ir nauja redakcija išdėsčiusi 2002 08 13 nutarimą Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, jau trečią kartą nukėlė terminą, iki kada VMI turi nustatyti kasos aparatais užfiksuotų duomenų nepakeičiamumo ir tokių duomenų prieinamumo VMI techninius reikalavimus, pakeičiant ir ūkio subjektų naudojamiems kasos aparatams techninių reikalavimų taikymo datas.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Balandis     2021  
PrATKPŠS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama