SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2021 m. balandžio 6 d.
Nr. 13 (1192) StraipsniaiVerta žinotiNorintiems gauti socialines paslaugas: p...         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Norintiems gauti socialines paslaugas: pasikeitė socialinių paslaugų poreikio nustatymas, kreipimasis ir skyrimas

Nuo balandžio 1-osios atsirado galimybė reikalingų socialinių paslaugų prašyti elektroniniu būdu ar pateikti prašymą savo namuose socialinio darbuotojo mobiliajame įrenginyje, taip pat reglamentuotas naujų paslaugų – laikino atokvėpio, vaiko laikinos priežiūros – organizavimas, socialinių paslaugų sustabdymas bei nutraukimas, dėl socialinių paslaugų socialinę riziką patiriančiai šeimai ir jos vaikams tarpininkaus atvejo vadybininkas, sutrumpėjo socialinių paslaugų skyrimo terminai, nebereikia papildomai teikti dokumentų, nustatant teisę gauti paslaugą, jeigu jie yra valstybės ar savivaldybės registruose, informacinėse sistemose ir pan.

Tokius pakeitimus numato balandžio 1 d. įsigaliojęs socialinės apsaugos ir darbo ministrės 2021 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. A1-56 patvirtintas naujas Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas bei atnaujinta Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika.

Kas pasikeitė paaiškina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

 

Kas yra socialinės paslaugos?

Socialinės paslaugos yra paslaugos, kuriomis suteikiama pagalba asmeniui (šeimai), dėl amžiaus, neįgalumo, socialinės rizikos, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturinčiam, neįgijusiam arba praradusiam gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Socialines paslaugas gali gauti įvairios žmonių grupės: senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos, asmenys su negalia ir jų šeimos, likę be tėvų globos vaikai, socialinę riziką patiriantys vaikai ir jų šeimos, socialinę riziką patiriančios šeimos, vaikus globojančios ir/ar prižiūrinčios šeimos, kiti asmenys (pvz., vaikai, turintys raidos ar emocijų sutrikimų, mažiau galimybių turintis jaunimas, sulaukę pilnametystės asmenys, kuriems buvo teikta socialinė globa, ir pan.).

 

Kreipimasis dėl socialinių paslaugų

Atsirado daugiau būdų kreiptis dėl savivaldybės ar valstybės finansuojamų paslaugų. Dėl socialinių paslaugų galima kreiptis raštu tiesiogiai į savivaldybę, paštu ar elektroniniu būdu, o jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga – prašymą galima teikti per SPIS sistemą. Be to, numatyta nauja galimybė priimti asmens prašymą jo namuose socialinio darbuotojo mobiliajame įrenginyje.

Taip pat atsirado galimybė asmeniui ar šeimai, kuriems dėl jo ar jos saugumo skubiai reikalingos socialinės paslaugos, kreiptis tiesiai į socialinių paslaugų įstaigą, kuri tarpininkaus pateikiant prašymą savivaldybei. Dėl socialinių paslaugų socialinę riziką patiriančiai šeimai ir jos vaikams gavimo tarpininkaus atvejo vadybininkas.

Asmuo, apsigyvenęs socialinės globos namuose savo lėšomis, gali teikti prašymą dėl socialinės globos, finansuojamos savivaldybės ar valstybės biudžeto lėšų.

Visais atvejais, jeigu dokumentai ar duomenys, kurių reikia nustatant teisę gauti paslaugą, yra valstybės ar žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose ar juos savivaldybė pagal prašymą gauna iš valstybės ar savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų, besikreipiantis žmogus šių dokumentų ir duomenų neturės teikti dar kartą.

 

Sutrumpėjo socialinių paslaugų skyrimo terminai

Nuo šiol asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis bus nustatomas per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos (buvo per 14 kalendorinių dienų), o ilgalaikės socialinės globos poreikisper 20 kalendorinių dienų (buvo per 30 kalendorinių dienų). Sprendimo dėl socialinės priežiūros priėmimas sutrumpėjo nuo 14 iki 10 kalendorinių dienų nuo socialinių paslaugų poreikio išvadų pateikimo, dėl socialinės globos – nuo 30 iki 20 kalendorinių dienų.

 

Socialinių paslaugų teikimo nutraukimas ar sustabdymas

Paslaugos gali būti nutrauktos asmens prašymu ar įstaigos siūlymu tik tuo atveju, kai gaunama socialinio darbuotojo išvada, kad socialinių paslaugų teikimo nutraukimas atitinka asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikius ir interesus. Socialinės paslaugos taip pat gali būti sustabdomos asmens pageidavimu iki 120 dienų, po kurių turi būti pradedamos teikti ne vėliau nei kitą darbo dieną pasibaigus sustabdymo laikotarpiui ir teikiamos tomis pačiomis sąlygomis be atskiro sprendimo priėmimo.

Asmenims, kurie kreipsis dėl socialinės globos nepraėjus pusei metų nuo specialiųjų poreikių nustatymo, nustatant socialinės globos poreikį nereikia teikti duomenų apie specialiųjų poreikių nustatymą ar atsakinėti į su tuo susijusius klausimus – socialinis darbuotojas įvertins turimą informaciją ir, atsižvelgdamas į asmens pageidavimus, pasiūlys tinkamą paslaugą.

 

  01_soc._paslaugos_1.jpg

  

Socialinių paslaugų poreikio nustatymas

Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis.

Šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra.

Asmeniui ar šeimai gali būti nustatytas kelių rūšių bendrųjų socialinių ar/ir socialinės priežiūros paslaugų poreikis.

 
Kiti temos „Verta žinoti“ straipsniai

Sezoninių darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimas žemės ūkyje

Artėjant sezoninių darbų pradžiai, Žemės ūkio ministerija paaiškina apie supaprastintą nekvalifikuotų darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo žemės ūkyje tvarką: kaip įdarbinti užsienietį, kokias sąlygas užsieniečiams reikia suteikti.

Sumokėto pajamų mokesčio dalies skyrimas paramos gavėjams ir politinėms partijoms

Finansų ministrė 2021 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 1K-89 pakeitė Dalies gyventojų pajamų mokesčio sumos pervedimo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą paramos gavėjams ir politinėms partijoms tvarkos aprašą ir terminą, iki kada galima Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikti prašymą pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir/arba politinėms partijoms (FR0512 forma), iki kada VMI, prieš pervesdama pajamų mokesčio dalį, tikrina paramos gavėjų bei politinių partijų duomenis bei kuriais atvejais VMI neperveda pajamų mokesčio dalies.
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Balandis     2021  
PrATKPŠS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama