SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2020 m. gruodžio 8 d.
Nr. 46 (1177) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Auditoriams, buhalteriams ir finansų specialistams – mokymai

Siekiantiems tarptautinės kvalifikacijos – buhalterinio meno mokymasis nuotoliniu būdu!
 

Darbingumo, neįgalumo, specialiųjų poreikių nustatymas vaikui, dirbančiajam ar senoliui

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškina svarbiausius dalykus apie darbingumo lygio nustatymą darbingo amžiaus žmonėms, neįgalumo lygio nustatymą vaikams iki 18 metų amžiaus, specialiųjų poreikių nustatymą sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus senjorams ir šiems asmenims taikomas socialines garantijas.
 

Dirbantys savarankiškai išmokas kitais metais gaus, bet ne visi

Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pakeitimus, aktualius dirbantiems savarankiškai: nuo kitų metų į 257 Eur dydžio išmoką už pilną mėnesį galės pretenduoti mažesnis tokios išmokos gavėjų ratas, nes ją gaus ne visi, bet tik tie savarankiškai dirbantieji, kurie atitiks 5 sąlygas, o išmoka bus mokama trumpesnį laikotarpį.
 

Gyventojams – apie nekilnojamojo turto mokestį ir mokestines vertes

Iki nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijų (KIT715 forma) pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai ir nekilnojamojo turto mokesčio sumokėjimo liko savaitė: gyventojai, turintys nekilnojamojo turto (gyvenamosios paskirties, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių), kurio bendra vertė viršija neapmokestinamąją ribą – 150 tūkst. eurų arba 200 tūkst. eurų (gausių ir neįgalius vaikus auginančių šeimų), šią prievolę turi atlikti iki gruodžio 15 d. • Nekilnojamojo turto mokestis mokamas nuo vertes viršijančios dalies • Gyventojų skambučių ir klausimų, susijusių su jų turimo nekilnojamojo turto mokestinėmis vertėmis, sulaukiantis Registrų centras pateikia atsakymus į dažniausiai pasitaikančius klausimus.
 

Įmokas „Sodrai“ įmonės galės atidėti tik už karantino laikotarpį

Seimas priėmė Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos įmonės galės atidėti socialinio draudimo įmokas „Sodrai“ be palūkanų ir delspinigių, bet tik už karantino laikotarpį ir tik tos, kurių ūkinė veikla karantino metu apribota Vyriausybės nutarimu ir kurios įtrauktos į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą nukentėjusių dėl karantino sąrašą • Taigi, galimybės įmonėms nemokėti socialinio draudimo įmokų dar 2 mėnesius pasibaigus karantinui – nebeliks.
 

Įmonės automobilio naudojimas važiuojant iš ir į darbą karantino metu

Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorė Rasa VIRVILIENĖ paaiškina, ar įmonės automobilio naudojimas karantino metu darbuotojams važiuojant į darbą ir iš darbo, laikoma darbuotojo pajamomis natūra.
 

Karantinas Lietuvoje pratęstas iki metų pabaigos, jo sąlygas sugriežtinant nuo gruodžio 9-osios

Laikinoji Vyriausybė 2020 m. gruodžio 7 d. nutarimu Nr. 1364 pratęsė Lietuvoje karantiną iki gruodžio 31 d. 24 val., taip pat nuo gruodžio 9 d. sugriežtintos karantino režimo sąlygos, nustatant naujas sąlygas prekybininkams (pvz., užtikrinti didesnius prekybos plotus vienam pirkėjui: 15 kv. m nedidelėse parduotuvėse, dideliuose prekybos centruose – 30 kv. m, o automobilius stovėjimo aikštelėse statyti tik į kas penktą vietą), valstybės institucijoms ir privačiam sektoriui (darbą vykdyti tik nuotoliniu būdu, išskyrus kai kurias išimtis), taip pat apribojimus šeimos šventėms ir susitikimams • Be to, ankstinamos žiemos (Kalėdų) atostogos pradinukams, rekomenduojama vaikų nevesti į darželius • Prekybos ir paslaugų teikimo vietose rekomenduota ne tik didinti dirbančių kasų skaičių, kad pirkėjų eilė neviršytų 5 žmonių, bet ir ilginti darbo laiką, o šeimų nariams – lankytis po vieną • Kitu 2020 m. gruodžio 7 d. nutarimu Nr. 1365 Vyriausybė panaikino nuo gruodžio 10 d. turėjusias įsigalioti nuostatas dėl leidimo lankyti muziejus ir galerijas bei organizuoti ekskursijas.
 

Kas ir kokia valstybės parama gali pasinaudoti dar šiemet?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškina, kokia valstybės parama iki 2020 metų pabaigos dar gali pasinaudoti darbuotojai, darbdaviai, dirbantys savarankiškai, vaikus auginančios šeimos, senjorai ir nepasiturintys žmonės • Dalis pagalbos priemonių, skirtų sumažinti COVID-19 pasekmes šalies gyventojams, galios ir kitais metais, tačiau dalies jų galiojimas jau artėja į pabaigą.
 

Koronaviruso paveiktų šalių sąraše atsidūrė Lenkija, o išbrauktos – 4 valstybės

Gruodžio 7 d. įsigaliojo l.p.e. sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. 2820 atnaujintas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašas, į kurį įtraukta Lenkija, o išbrauktos – Slovakija, Slovėnija, Malta ir Škotija • Taigi, atvykus iš Lenkijos kaip ir iš šiame sąraše esančių Šiaurės Airijos, Lichtenšteino, Šveicarijos ir visų trečiųjų šalių, būtina izoliacija arba reikalingas tyrimas koronavirusui (COVID-19) nustatyti.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki gruodžio 15 d., kalendorius.
 

Muitinės procedūros, eksportuojant į Jungtinę Karalystę iki 1 tūkst. eurų siuntas po Brexit

Lietuvos muitinės paaiškinimas apie galimas muitinio įforminimo alternatyvas, nuo 2021 m. sausio 1 d. iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę eksportuojant skubiose siuntose esančias iki 1 tūkst. eurų vertės prekes, kurios neapmokestinamos eksporto muitu.
 

Naujo juridinio asmens registravimas ar pavadinimo keitimas internetu

Registrų centras paaiškina, kaip elektroniniu būdu greitai ir nesudėtingai galima įsteigti populiariausių teisinių formų juridinius asmenis (uždarąją akcinę bendrovę, mažąją bendriją, asociaciją, viešąją įstaigą, labdaros ir paramos fondą ar individualią įmonę), taip pat pakeisti juridinio asmens pavadinimą, padidinti ar sumažinti bendrovės įstatinį kapitalą arba pakeisti duomenis apie valdymo organus.
 

Nedarbingumo pažymėjimų išdavimas dėl saviizoliacijos ir ligos išmokų mokėjimas

Nuo lapkričio 28 d. pasikeitė nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka privalomos izoliacijos po kontakto su sergančiuoju koronaviruso infekcija • „Sodra“ paaiškina, kada saviizoliacijoje esantys žmonės gali gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką.
 

Nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių atidėtų mokesčių nepriemoką, kai ji didesnė nei 100 tūkst. eurų, skelbs VMI

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) rengia įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, kurios pasinaudojo mokestine pagalba ir kurių atidėta mokesčių nepriemoka yra didesnė kaip 100 tūkst. eurų • Sąraše bus apie 1 tūkst. įmonių.
 

Nuo 2021 m. bus pradėta taikyti Lietuvos ir Lichtenšteino dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis

Nuo 2021 m. sausio 1 d. bus pradėta taikyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lichtenšteino Kunigaikštystės sutartis dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo ir vengimo prevencijos • Lichtenšteinas bus 56-oji valstybė, su kuria nuo ateinančių metų Lietuvoje bus pradėta taikyti dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (2020 m. tokios sutartys taikomos su 55-iomis užsienio valstybėmis).
 

Nuo Covid-19 nukentėjusioms smulkioms ir vidutinėms įmonėms – subsidijos apyvartinėms lėšoms

Vyriausybė pritarė naujai pagalbos koncepcijai nuo Covid-19 pandemijos nukentėjusioms labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms • Tokios įmonės, kurių apyvarta dėl Covid-19 įtakos sumažėjo 30 proc. ar daugiau, galės neatlygintinai gauti vienkartines subsidijas, siekiančias nuo 500 eurų iki 800 tūkst. eurų • Ar įmonė atitinka nustatytus 30 proc. ir didesnius apyvartos sumažėjimo rodiklius, bus nustatoma pagal Valstybinei mokesčių inspekcijai teikiamas PVM deklaracijas, o subsidijos dydis priklausys nuo įmonės darbuotojams praėjusiais metais sumokėtos ar įskaitytos gyventojų pajamų mokesčio sumos • Iš viso negrąžinamoms subsidijoms numatyta skirti 150 mln. valstybės biudžeto lėšų • Tačiau naujoji subsidijų schema dar bus derinama su Europos Komisija, kurios patvirtinimą tikimasi gauti per artimiausias savaites, tad paraiškas įmonės galės teikti po Naujųjų metų, o pirmosios subsidijos pasiektų jau ateinančių metų pradžioje.
 

Prekių grąžinimas po Brexit

Lietuvos muitinė paaiškina, kokie muitinės formalumai bus taikomi, jei prekės į Jungtinę Karalystę iš Europos Sąjungos valstybių bus eksportuotos iki 2021 m. sausio 1 d., o grąžinamos į Europos Sąjungą po 2021 m. sausio 1 d., kai Jungtinė Karalystė turės valstybės, nepriklausančios ES, statusą.
 

PVM įstatymo pakeitimai nuo 2021 m. pradžios

Nuo 2021 m. sausio 1 d. bus atsisakyta šiuo metu Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo 91 str. 2 dalyje nustatytų apribojimų PVM mokesčio grąžinimui, įtvirtinti nauji apribojimai grąžinant PVM permoką PVM mokėtojams, neatitinkantiems minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, panaikinta prievolė fiziniams asmenims, nesantiems PVM mokėtojais, pateikti duomenis apie naujas transporto priemones, įsigytas iš ES valstybių narių, visas PVM sąskaitas faktūras bus galima saugoti elektroniniu būdu, keisis importo PVM taikymas iki 45 Eur prekėms, atsiunčiamoms nekomercinio pobūdžio siuntose, o nuo kitų metų liepos 1 d. nebeliks importo PVM lengvatos iš trečiųjų šalių importuojamoms smulkioms siuntoms, t. y. toms, kurių vertė neviršija 22 Eur.
 

Susidūrus su darbo teisių pažeidimu – Darbo inspekcijai skirtingų rūšių dokumentai

Su darbo teisių pažeidimu susidūrę darbuotojai Valstybinei darbo inspekcijai gali pateikti dviejų rūšių dokumentus – skundą dėl pažeidimų arba prašymą nagrinėti darbo ginčą • Kadangi šie dokumentai turi esminių skirtumų, o blogai suformuluotas dokumentas gali neatnešti norimo rezultato, paaiškinama, kokiais atvejais kurį dokumentą reikėtų pateikti Darbo inspekcijai.
 

Užsieniečių teisės ir pareigos – dirbant Norvegijoje

Dirbant Norvegijoje, svarbu žinoti savo kaip samdomo darbuotojo teises ir pareigas • Svarbios informacijos apie tai lietuvių kalba Norvegijoje dirbantys iš Lietuvos atvykę darbuotojai gali rasti specialiai sukurtame tinklapyje: https://www.arbeidstilsynet.no/en/knowyourrights-LT/.
 

Verslo liudijimą 2021 metams įsigyti šiemet galima anksčiau

Gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2021 metams • Apie tai informavusios Valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, verslininkai, kurie planuoja vykdyti veiklą ateinančių metų sausio pirmosiomis dienomis, verslo liudijimą įsigyti gali iš anksto, nelaukdami paskutinės metų dienos.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Gruodis     2020  
PrATKPŠS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama