SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2020 m. lapkričio 24 d.
Nr. 44 (1175) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Koronaviruso paveiktų šalių sąrašą papildė Velsas ir Škotija

Lapkričio 23 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro 2020 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 2678 atnaujintas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašas, į kurį įtraukta Škotija ir Velsas • Taip pat šiame sąraše yra Šiaurės Airija, Lichtenšteinas, Šveicarija ir visos trečiosios šalys, iš kurių būtina izoliacija arba tyrimas koronavirusui (COVID-19) nustatyti • Nuo lapkričio 23-osios atvykstantiems iš Danijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Nyderlandų ir Švedijos, t. y. šalių, kurių audinių auginimo ūkiuose nustatytos mutavusios koronaviruso atmainos, testas dėl koronaviruso nustatymo nebereikalingas.
 

Mažųjų bendrijų narių teikiamoms paslaugoms ir darbams – apribojimai

Lapkričio 19 d. įsigaliojo Mažųjų bendrijų įstatymo pakeitimas, nustatantis galimybę mažųjų bendrijų nariams sudaryti civilines sutartis su mažosiomis bendrijomis dėl paslaugų teikimo ir/ar darbų atlikimo, išskyrus darbo santykių požymius turinčias sutartis • Tačiau įtvirtinti apribojimai – bendra pagal civilines sutartis suteiktų paslaugų ir darbų suma negali viršyti 100 tūkst. eurų per metus.
 

Medikai išnaudoti 200 Eur poilsiui galės iki gruodžio vidurio

Dėl paskelbto karantino ir apribotų dalies paslaugų, pailgintas priemonės „Atostogos medikams“ terminas: 200 eurų poilsiui medikai ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai galės pasinaudoti iki šių metų gruodžio 15 d.
 

Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM314 formos pildymo taisyklių pakeitimai

VMI prie LR FM viršininkė 2020 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. VA-79 pakeitė Nenuolatinio Lietuvos gyventojo metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM314 formos, jos priedų GPM314A, GPM314B formų ir jų užpildymo taisykles • Pakeitimai šiose taisyklėse atlikti, atsižvelgiant į pasikeitusias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, t. y. pakeistą 2020 m. metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį, gyventojų pajamų mokesčio tarifą ir vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), taikomo apdraustųjų asmenų 2020 m. valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti, dydį, kuris yra 1 241,40 Eur • Be to, nauja redakcija išdėstytas taisyklių 2 priedas „Pajamoms apmokestinti taikomų pajamų mokesčio tarifų sąrašas“ ir taisyklės papildytos dviem naujais priedais: 8 priedu „Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (MNPD) apskaičiavimas nenuolatinio Lietuvos gyventojo už darbą Lietuvoje 2020 metais gautoms pajamoms“ bei 9 priedu „Pajamų mokesčio nuo nenuolatinio Lietuvos gyventojo 2020 metais gautų pajamų apskaičiavimas“.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki lapkričio 30 d., kalendorius.
 

Nekilnojamojo turto mokestis už nekomercinės paskirties fizinių asmenų nekilnojamąjį turtą

Gruodžio 15 diena – terminas, iki kurio gyventojai VMI turi pateikti nekilnojamojo turto mokesčio KIT715 formos deklaracijas ir sumokėti mokestį už nekomercinės paskirties nekilnojamąjį turtą – nuosavybės teise priklausančius ar įsigytus gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinius (patalpas), žuvininkystės statinius ir inžinerinių statinius • VMI teigia, kad tokia prievolė šiemet teks apie 19,1 tūkst. šalies gyventojų, nes sumažėjo neapmokestinamoji nekilnojamojo turto riba • Skaičiuodami nekilnojamojo turto mokestį, gyventojai turėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nekilnojamasis turtas Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruotas bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise (t. y., priklauso abiem sutuoktiniams lygiomis dalimis), ar NTR nurodytas tik vienas asmuo • Kada fiziniams asmenims privalu mokėti nekilnojamojo turto mokestį už nekomercinės paskirties nekilnojamąjį turtą, koks yra neapmokestinamasis dydis, kaip skaičiuojamas nekilnojamojo turto mokestis (jį turi apskaičiuoti patys gyventojai) ir koks taikomas tarifas paaiškina VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, atsakydama į „Mokesčių žinių“ skaitytojų klausimus.
 

Nuo kitų metų didės išankstinės pensijos

Įsigaliojus Socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimams, nuo 2021 m. sausio 1 d. didės išankstinės senatvės pensijos visiems esamiems šių pensijų gavėjams, taip pat didesnes pensijas gaus ir senjorai, kurie anksčiau yra gavę išankstines pensijas • Pensijos didės ir našlaičiams, jei našlaičių pensija buvo paskirta už tėvus, gavusius išankstinę senatvės pensiją • Skaičiuojant išankstinės pensijos dydį, nuo kitų metų pradžios bus taikomas mažinimas po 0,32 proc. už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties arba už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį • Ilgamečiams darbuotojams, kurie išankstinę senatvės pensiją gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir šios pensijos skyrimo metu buvo įgiję didelį pensijų draudimo stažą, nebus mažinama senatvės pensija.
 

Nuo kitų metų neįgaliųjų transportui – automobilių registracijos mokesčio išimtis

Nuo kitų metų automobilių registracijos mokesčio išimtis bus taikoma ir negalią turinčių asmenų motorinėms transporto priemonėms su specialios paskirties kodais „SV“ (automobilis su rankiniu valdymu) arba „SH“ (neįgaliųjų vežimėliui pritaikyta transporto priemonė).
 

Nustatytos 2021 m. kvotos trūkstamų profesijų darbuotojams iš trečiųjų šalių

Lietuvos darbo rinkoje susiklostė situacija, kai leidimus dirbti užsieniečiams, ne Europos Sąjungos šalių piliečiams, pakeitė trūkstamų profesijų darbuotojų sąrašas (2021 m.) • Užsieniečiams, kurie turi trūkstamą profesiją, įtrauktą į sąrašą, nereikia įsigyti leidimo dirbti ar sprendimo dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikiams – jiems taikomos paprastesnės įdarbinimo sąlygos • Taip pat 2021 metams įvestos kvotos trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams, kurios leis įdarbinti 32 200 užsieniečius, kurių profesija įtraukta į Lietuvoje trūkstamų profesijų darbuotojų sąrašą.
 

Pakeista mokestinių paskolų sutarčių sudarymo su VMI sąlyga

VMI prie LR FM viršininkė 2020 m. lapkričio 17 d. įsakymu Nr. VA-81 pakeitė mokestinių pagalbos priemonių taikymo mokesčių mokėtojams, paveiktiems koronaviruso (Covid-19) sukeltų neigiamų pasekmių, tvarkos sąlygą, pagal kurią prašant sudaryti mokestinės paskolos sutartį, VMI gali pareikalauti užtikrinti mokestinių nepriemokų sumokėjimą įkeitimu, hipoteka, laidavimu ar garantija.
 

Patvirtintos 2021 m. elektros energijos kainos buitiniams vartotojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba 2020 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 03E-1112 patvirtino visuomeninio tiekėjo UAB „Ignitis“ 2021 m. elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo ateinančių metų sausio 1 d. gyventojams, per metus suvartojantiems mažiau kaip 5 tūkst. kWh elektros energijos ir nepasirinkusiems nepriklausomo elektros tiekėjo • Vidutinė elektros energijos kaina, palyginus su 2020 m. II pusmečiu, daugeliui vartotojų nuo 2021 m. sausio 1 d. didėja 0,54 ct už kilovatvalandę (kWh) arba 4,1 proc.
 

Praplėstas karantino metu draudžiamų laisvalaikio paslaugų sąrašas

Kadangi kilo neaiškumų dėl tam tikrų paslaugų priskyrimo laisvalaikio, pramogų ir sporto paslaugoms, Vyriausybė 2020 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1278 patikslino visoje Lietuvoje paskelbto karantino režimo sąlygas ir išplėtė laisvalaikio, pramogų ir sporto paslaugų, kurioms yra taikomi draudimai karantino metu, sąrašą • Tačiau Vyriausybės nutarimo projekte numatyta karantino režimo trukmę pratęsti iki gruodžio 17 d. 24 val. ir nuo gruodžio 10 d. leisti lankyti muziejus ir galerijas bei organizuoti ekskursijas.
 

Smulkieji ūkininkai neskuba prašyti 200 Eur išmokų

Individualią žemės ūkio veiklą vykdantys smulkieji ūkininkai, kurių ūkio dydis mažesnis nei 4 EDV, gali gauti vienkartines ir periodines 200 eurų išmokas, tačiau prašymus dėl šių išmokų jie teikia vangiai – teigia „Sodra“ • Kol kas pateikta tik kiek daugiau nei trečdalis (apie 33 tūkst.) tokių prašymų, nors ūkininkaujančių pretendentų yra per 80 tūkst. • Norint, kad išmoka būtų paskirta, prašymą savo savivaldybei ar seniūnijai reikia pateikti iki š. m. gruodžio 11 d.
 

Socialinės garantijos netekusiems darbo ir dirbančiųjų teisės

Dėl tebesitęsiančios koronaviruso pandemijos Vyriausybei šalyje įvedus šiemet jau antrąjį visuotinį karantiną ir sustabdžius ar apribojus veiklą dalyje ūkio šakų, darbdaviai ne visuomet savo darbuotojams gali suteikti darbo, todėl ir vėl skelbia prastovas • Deja, žmonės netenka ir darbo, todėl svarbu žinoti ne tik, kaip reikia elgtis praradus darbą ir jo neturint, bet ir kokia parama priklauso • Darbo kodekse įtvirtintos darbuotojus saugančios teisės, apie kurias būtina žinoti ne tik dirbantiesiems, bet ir darbdaviams.
 

Techninė apžiūra – brangs

Lietuvos transporto saugos administracija pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo 2021 m. pavasario transporto priemonių savininkams kainuos privalomoji techninė apžiūra – ši paslauga brangs.
 

Verslui gelbėti – ieškoma paramos būdų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė subsidijų schemą nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusiam verslui gelbėti ir žada kreiptis į Europos Komisiją (EK), kad būtų suderinti visi subsidijoms išmokėti reikalingi dokumentai • Parama galima pagal de minimis schemą, kuri per 3 metus leidžia suteikti iki 200 tūkst. eurų paramos vienai įmonei, ir pagal iki kitų metų vidurio galiojantį EK COVID-19 komunikatą, leidžiantį suteikti iki 800 tūkst. eurų paramos, skaičiuojant nuo kovo mėnesio • Numatoma rinktis pastarąją subsidijų schemą, tačiau tam reikia, kad EK notifikuotų paramą • Taip pat Vyriausybė ruošiasi keisti kriterijus, kuriuos atitinkančiam nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui galėtų būti taikomos paramos priemonės.
 

VMI įmonėms asmeniškai primena apie prievolę apskaitos dokumentų duomenis teikti SAF-T rinkmenoje

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad dalis įmonių turi būti pasirengusios buhalterinės apskaitos dokumentų duomenis už 2019 metus teikti standartinėje apskaitos duomenų rinkmenoje (SAF-T) • Duomenis nuotoliniu būdu mokesčių administratoriui paprašius kontrolės veiksmų metu turi būti pasirengę teikti apie 16 tūkst. įmonių, kurios apie tai informuojamos pranešimais išmaniojoje mokesčių administravimo sistemoje i.MAS.
 

VMI konsultacijų ir informacijos teikimas pokalbius neįrašančiais telefonais ekstremalios situacijos metu

Lapkričio 18 d. įsigaliojo VMI prie LR FM viršininkės 2020 m. lapkričio 17 d. įsakymas Nr. VA-80, kuriuo nustatyta laikina tvarka, kaip ekstremalios situacijos metu mokesčių inspekcijoje  teikiamos konsultacijos ir informacija pokalbių neįrašančiais telefonais.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Lapkritis     2020  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama