Vyriausybė 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1225 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimo" nuo lapkričio 7 d. paskelbė:
Taigi, ir toliau Lietuvoje lieka galioti valstybės lygio ekstremalioji situacija, kurios pabaigos terminas nėra nustatytas, ir trečias (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygis, tačiau kartu trims savaitėms paskelbtas ir visuotinis karantinas.
Karantiną visoje Lietuvoje, truksiantį nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d. 24 val., Vyriausybė įvedė 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo", nustatydama ir karantino režimo sąlygas.
Karantino laikotarpiu, kuris, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją dėl didėjančio sergančių koronavirusu skaičiaus, galės būti pratęstas, sustabdyta arba apribota veikla tam tikrose ūkio šakose, sustiprintos infekcijų kontrolės priemonės, o darbas ir mokymas organizuojamas užtikrinant kuo mažesnį kontaktų skaičių.
Draudžiamos veiklos
Draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, taip pat lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla, išskyrus, kai:
-
viešojo maitinimo paslaugos teikiamos įmonių, įstaigų ar organizacijų, kuriose vykdomas pamaininis darbas, darbuotojams šių įmonių, įstaigų ar organizacijų teritorijose ir/ar patalpose.
Taigi, viešojo maitinimo įstaigos negali aptarnauti lankytojų vietoje, tačiau gali tiekti maistą išsinešti arba jį pristatyti. Tai taikoma ir restoranams, kavinėms, barams, naktiniams klubams ir kitoms pasilinksminimo vietoms, taip pat lošimo namams, bingo salonams, lažybų ir totalizatorių punktams (būtinos sąlygos sprendime Nr. V-2557).
Dirbti gali ir įmonių, įstaigų ar organizacijų patalpose veikiančios maitinimo įstaigos, tiekiančios maistą tų įmonių, įstaigų ar organizacijų darbuotojams.
SPA centrai, sporto klubai, vandens parkai, baseinai bei pirtys sustabdė darbą, nes draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla.
Atsižvelgiant į tai, kad karantino paskelbtas iki lapkričio 29 d., Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlys Vyriausybei pratęsti vadinamą priemonę „Atostogos medikams“ iki gruodžio 15 d. (dabar numatyta iki lapkričio 30 d.). Taigi, medikai, kurie nespėjo pasinaudoti priemone „Atostogos medikams", t. y. 200 Eur valstybės kompensacija, karantino laikotarpiu negalės gauti SPA paslaugų Lietuvos SPA centruose, kurios buvo gana populiarios, tačiau galės rinktis kitas poilsio galimybes, pvz., degustacinę vakarienę viešbučio kambaryje arba išsinešti, kaimo turizmo paslaugas, individualias ekskursijas, laikantis saugumo nurodymų.
Uždrausti renginiai ir susibūrimai
Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešojoje vietoje iš anksto nustatytu laiku.
Tačiau nedraudžiama organizuoti aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų, koncertus ar spektaklius be žiūrovų, juos įrašant ar vykdant tiesiogines transliacijas.
Laidotuvės gali vykti, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų – į šį skaičių neįskaičiuojami:
-
šeimos nariai (sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikai/įvaikiai, įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus/įtėvius, globėjus) ir
Taip pat draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus:
-
individualius (
vienam lankytojui)
fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo (
būtinos sąlygos sprendime Nr. V-2504).
Taigi, nedirba muziejai, teatrai, kino teatrai, kaip ir duris užvėrė kultūros centrų koncertų salės.
Ribojami srautai prekybos ir paslaugų teikimo vietose
Parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei šalia jų esančiose teritorijose, taip pat paslaugų teikimo vietose (išskyrus apgyvendinimo paslaugų teikimo vietas) turi būti:
Būtinos sąlygos prekybos vietoms nustatytos sprendime Nr. V-2510, o paslaugų teikimo vietoms – sprendime Nr. V-2511.
Taigi, kirpyklos, grožio, tatuiruočių ir nagų priežiūros salonai bei ir kitos paslaugų teikimo įstaigos gali dirbti, laikydamosi nustatyto ploto reikalavimų ir vienu metu paslaugas teikiant tik vienam žmogui.
Ribojimai teikiant apgyvendinimo paslaugas
Apgyvendinimo paslaugos (viešbučių, svečių namų, motelių, kaimo turizmo sodybų ir kt.) gali būti teikiamos:
Nors viešbučių veikla nėra draudžiama, jei laikomasi nustatytų apgyvendinimo ir atstumų ribojimų bei apsaugos priemonių sąlygų (sprendimas Nr. V-2511), tačiau jie negali teikti papildomų paslaugų, dėl kurių dauguma klientų ir atvyksta į viešbučius, pvz., tokių, kaip SPA ar masažų (nedraudžiama atlikti tik gydomuosius masažus).
Atstumai viešose vietose
Viešose vietose:
-
draudžiama būti didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus/įvaikius, įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus/įtėvius, globėjus),
Ribojamas keliavimas viešuoju transportu
Važiuoti viešuoju – miesto, tarpmiestiniu ir priemiestiniu – transportu galima tik užimant sėdimas vietas ir išlaikant mažiausiai 1 metro atstumą (karantino režimo sąlygos teikiant viešojo transporto paslaugas nustatytos sprendime Nr. V-2513).
Gyventojams rekomenduojama:
-
riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių, t. y. atsisakyti nebūtinų kelionių ir palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinų paslaugų;
Apsaugos priemonių dėvėjimas
Vyresni nei 6 metų asmenys viešose vietose privalo dėvėti nosį ir burną pilnai dengiančias ir prie veido priglundančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
Dėvėti kaukių nereikia:
- sportuojantiems atviroje erdvėje;
Taip pat nusiimti kaukę leidžiama:
- teikiant paslaugas, kurių negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke,
-
už gyvenamosios vietovės – miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų – ribų ir kai 20 metrų spinduliu šalia nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.
Pamaldos ir kitos religinės apeigos
Rekomenduojama veikiančioms religinėms bendruomenėms:
Taigi, religines apeigas rekomenduojama perkelti į virtualią erdvę arba pvz., pamaldose, santuokos, krikštynų apeigose bažnyčiose riboti žmonių skaičių.
Socialinių paslaugų teikimas
Globos namuose ir visose kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės, t. y. sergančių nepagydoma ir progresuojančia liga, gyventojų lankymą ir/ar asmenis, kurių lankymasis įstaigoje susijęs su pareigų atlikimu.
Teikiant socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigose ir asmens namuose turi būti užtikrinamos sprendime Nr. V-2508 nustatytos sąlygos.
Pacientų lankymas ligoninėse
Draudžiama lankyti pacientus ir gydymo įstaigose, tačiau turint asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimą galima lankyti:
Reikalavimai gydymo įstaigoms
Gydymo įstaigos privalo užtikrinti pacientų bei lankytojų srautų valdymą.
Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, turi pasirinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį.
Kontaktiniu būdu teikiamos šios paslaugos:
-
įsidarbinančių asmenų, siekiančių dirbti tokioje veiklos srityje, kurioje dirbant patiriamas atitinkamas kenksmingų rizikos veiksnių poveikis, profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos.
Darbas – nuotolinis
Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.
Vaikų ir suaugusiųjų mokymas
Ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinių klasių mokiniai, taip pat specialiųjų mokyklų ir specialiųjų klasių mokiniai gali lankyti ugdymo įstaigas, tačiau vyresniems moksleiviams pamokos turi būti organizuojamos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu.
Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, tačiau tam tikrais atvejais taikomos išimtys, jeigu bus užtikrintos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos būtinos sveikatos saugos, higienos sąlygos.
Profesinis mokymas (ar jo dalis), išskyrus pirminį profesinį mokymą, vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, ir aukštojo mokslo studijos (ar jų dalis) turi būti vykdomos nuotoliniu būdu.
Išsamią informaciją apie ugdymo proceso organizavimą nuo lapkričio 9 d. galima rasti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos tinklalapyje čia, o apie karantino sąlygas ir ribojimus – čia.