Siekdama nutraukti pradėtą Europos Sąjungos (ES) teisės pažeidimo procedūrą dėl Lietuvos priimtų teisės aktų, nes jie neatitinka ES direktyvos 2015/2302, Vyriausybė pateikė Seimui svarstyti Civilinio kodekso 6.751 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma panaikinti Civilinio kodekso 6.751 str. 5 dalį, kurioje nustatyta, kad, kelionių organizatoriui ir turistui nesusitarus dėl sumokėtų pinigų už neįvykusią organizuotą turistinę kelionę kompensavimo Turizmo įstatyme nustatytomis priemonėmis ir sąlygomis, pinigai turistui grąžinami ne vėliau kaip per 90 dienų.
Seimui priėmus Civilinio kodekso pakeitimus, bus panaikinta neatitiktis minėtai ES direktyvai ir užtikrinta turistų teisė atgauti lėšas už neįvykusią kelionę per 14 dienų (vietoj šiuo metu nustatytų 90 dienų). Kitaip sakant, bus įteisinta pareiga kelionių organizatoriams grąžinti pinigus turistams už neįvykusią kelionę ne per jiems palankesnį 90 dienų terminą, bet per Direktyvoje numatytą terminą – 14 dienų.
Kelionių organizatoriams ir toliau būtų palikta teisė susitarti su keliautojais pasiūlius jiems 12 mėnesių galiojantį kuponą kitai kelionei už tą pačią sumokėtą sumą.
Taip pat būtų sudaryta galimybė pasinaudoti specialiai kelionių organizatoriams sukurtomis likvidumo užtikrinimo priemonėmis: lengvatinėmis paskolomis atsiskaityti su turistais, atsisakiusiais kuponų, 50 proc. valstybės garantijomis kelionių organizatorių prievolių įvykdymui užtikrinti, kompensacijomis už organizuotą turistų pargabenimą iš užsienio valstybių po nepaprastosios padėties paskelbimo, parama diegti inovacijas, transformuoti verslą ir organizuoti darbuotojų mokymus ir kt.
Vyriausybė siūlo Seimui Civilinio kodekso pakeitimus svarstyti ir priimti skubos tvarka, nes nepanaikinus Direktyvos pažeidimo, Lietuvai gresia Europos Teisingumo Teismo procesas ir baudos.
Europos Komisija yra nurodžiusi, kad teikdama ieškinį Teisingumo Teismui siūlys konkrečius baudos dydžius. Minimali periodinė bauda Lietuvai gali sudaryti 560,88 Eur per dieną, maksimali – 33 652,8 Eur per dieną arba minimali vienkartinė bauda – 464 tūkst. Eur.
Be to, pasak ekonomikos ir inovacijų ministerijos, pavieniai turistai, sužinoję apie Direktyvos pažeidimą, gali teikti valstybę į teismą, prašydami kompensuoti patirtus nuostolius.