Jaunesnių kaip 40 metų amžiaus gyventojų automatinis įtraukimas į II pakopos pensijų fondus neprieštarauja Konstitucijai. Tokį sprendimą 2020 02 10 nutarimu Nr. KT-23-N2/2020 priėmė Konstitucinis Teismas (KT).
KT minėtu nutarimu pripažino, kad Pensijų kaupimo įstatymo 6 str. 1 dalies nuostata „Nuo 2019 m. sausio 1 d. kas trejus metus pilnamečiai asmenys, kurie įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 dieną yra jaunesni kaip 40 metų amžiaus ir Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir socialinio draudimo išmokų gavėjų registre (toliau – Registras) yra duomenys apie jų draustumą įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 2 dieną, įtraukiami į pensijų kaupimą" neprieštarauja Konstitucijai.
Tačiau du KT teisėjai iš devynių pareiškė atskirąją nuomonę dėl paskelbtosios išvados.
Primintina, kad į KT ištirti, ar nuo 2019 m. pradžios galiojanti tvarka dėl automatinio gyventojų įtraukimo į pensijų kaupimą atitinka pagrindinį šalies įstatymą, kreipėsi 30 Seimo narių, kurių manymu, į pensijų kaupimą įtraukiant tik jaunesnius kaip 40 metų amžiaus pilnamečius asmenis, jie diskriminuojami dėl amžiaus. Be to, tokiu teisiniu reguliavimu neproporcingai varžoma šių asmenų, kurie iki šiol pensijų kaupime nedalyvavo, laisvė patiems savarankiškai priimti sprendimą, ar pradėti dalyvauti pensijų kaupime, ir taip ribojama jų sutarčių sudarymo laisvė, vartotojų teisės.
KT, spręsdamas dėl ginčytos Pensijų kaupimo įstatymo 6 str. 1 dalies nuostatos atitikties Konstitucijai, pažymėjo, kad pagal ginčytą ir su juo susijusį teisinį reguliavimą yra nustatytas jaunesnių kaip 40 metų amžiaus pilnamečių asmenų, kurių duomenys apie draustumą yra Registre, įtraukimas į pensijų kaupimą siekiant paskatinti juos dalyvauti pensijų kaupime, kartu užtikrinant efektyvesnį pensijų kaupimą ir didesnes pajamas senatvėje kuo didesniam skaičiui gyventojų.
KT nuomone, šiems asmenims turi būti pateikiama informacija, be kita ko, apie visas jų pasirinkimo galimybes (atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime; sudaryti pensijų kaupimo sutartį; nesudarius pensijų kaupimo sutarties ir nepateikus atsisakymo, dalyvauti pensijų kaupime įstatymo pagrindu), kurios pagrindu per nustatytą terminą jie gali laisvai apsispręsti dėl dalyvavimo pensijų kaupime. Toks teisinis reguliavimas nustatytas atsižvelgiant, be kita ko, į šalies demografinę padėtį ir prognozes.
KT teigimu, Pensijų kaupimo įstatymo 6 str. 1 dalyje įtvirtintas ginčytas teisinis reguliavimas, siekiant jaunesnius kaip 40 metų amžiaus pilnamečius asmenis paskatinti dalyvauti pensijų kaupime, kartu suteikiant jiems teisę pateiktos informacijos pagrindu atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, nelaikytinas diskriminuojančiu dėl amžiaus, varžančiu šių asmenų sutarčių sudarymo laisvę, ribojančiu vartotojų teises.
Automatiškai į pensijų kaupimą įtrauktiems – 3 pasirinkimai
Primintina, kad šiemet į pensijų kaupimą „Sodra“ įtraukė 43,5 tūkst. gyventojų, kuriems atsitiktine tvarka priskyrė kaupimo bendroves. Tokiems gyventojams „Sodra“ išsiuntė pranešimus į asmenines paskyras www.sodra.lt/gyventojui.
Į pensijų kaupimą šiemet naujai įtraukti gyventojai, kurie sausio 2 d. buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus, ir tą dieną turėjo samdomą darbą ar vykdė savarankišką veiklą Lietuvoje (turėjo tą dieną galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, buvo individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai) bei anksčiau nedalyvavo ar nebuvo įtraukti į pensijų kaupimą. Tokie gyventojai turi kelis pasirinkimus:
Apie atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime reikia iki š. m. birželio 30 d. informuoti „Sodrą“. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui www.sodra.lt/gyventojui ir pateikus atitinkamos formos prašymą arba atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių.
Tokiu atveju gyventojas pradės kaupti atsitiktine tvarka parinktoje kaupimo bendrovėje nuo liepos mėnesio ir pensijų įmokos bus pradedamos skaičiuoti nuo liepos 1 d. (nuo įtraukimo į pensijų kaupimą). Dalyvaujant pensijų kaupime, nebebus galima nutraukti dalyvavimo pensijų kaupime iki sukaks senatvės pensijos amžius arba bus paskirta išankstinė senatvės pensija, o sukakus senatvės pensijos amžių (arba paskyrus išankstinę senatvės pensiją) pensijų fonde sukauptos lėšos bus išmokamos Pensijų kaupimo įstatyme numatytais būdais;
Gyventojai gali bet kada patys sudaryti kaupimo sutartį su bet kuria pasirinkta kaupimo bendrove – nebūtinai ta, kurią parinko „Sodra“.
Žinotina ir tai, kad gyventojai, kurie į pensijų kaupimą buvo įtraukti pernai ir atsisakė dalyvauti, taip pat pernai sustabdę pensijų kaupimą, šiais metais į kaupimą neįtraukiami, o gyventojai, kurie kaupime jau dalyvauja, šiemet atsisakyti dalyvauti kaupime negali.