Iki sausio 31 d. gyventojai gali teikti paraiškas kompensacijai už senų ir taršių biokuro katilų pakeitimą naujais šildymo įrenginiais. Paraiškos teikiamos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) elektroniniu būdu per APVA informacinę sistemą APVIS.
Kompensaciją gali gauti fizinis asmuo, kuris nuosavybės teise valdo gyvenamosios paskirties (1 arba 2 butų) pastatą arba sodo namą, kurio statyba yra užbaigta ir pastatas yra įregistruotas Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus iki kvietimo teikti registracijos formas dienos (t. y. baigtumo procentas nurodytas ne mažesnis kaip 100 proc. ir po statybos pabaigos metų, nurodytų VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenų banko išraše, praėję ne mažiau kaip 5 metai iki kvietimo teikti Registracijos formas dienos). Taip pat pastatas turi būti neprijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.
Kompensacinėms išmokoms skirta 3 mln. eurų. Gyventojams bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri skaičiuojama, padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių (juos galima rasti čia). Pvz., įsirengus 20 kW 5 klasės biokuro katilą galima gauti apie 1500 Eur, o 10 kW galios oras-vanduo šilumos siurblį (be integruoto boilerio) – apie 2668 Eur kompensaciją.
Fiziniai asmenys neefektyvų biomasės katilą gali keisti į:
Tais atvejais, kai namų ūkis yra registruotas teritorijoje, kuri patenka į aplinkos ministro nustatytą padidintos didžiųjų miestų aplinkos oro taršos kietosiomis dalelėmis zoną, galima keisti tik į šilumos siurblį (aplinkos ministro 2018 06 12 įsakymas Nr. D1-497). Aplinkos apsaugos agentūros parengtus padidintos taršos zonų žemėlapius galima rasti jos tinklalapyje.
Taigi, gyventojai, norintys gauti paramą, iki sausio 31 d. turi užpildyti paraišką APVA informacinėje sistemoje APVIS (adresu: apvis.apva.lt) bei pateikti privalomus dokumentus.
Parama neskiriama baigtiems projektams. Tai reiškia, kad norint gauti kompensaciją, šildymo įrenginys neturi būti įsigytas anksčiau, nei paskelbtas kvietimas teikti paraiškas. Finansavimas taip pat neskiriamas ūkinę–komercinę veiklą vykdantiems fiziniams asmenims, išskyrus atvejus, kai fizinis asmuo gali pateikti įrodymus, kad ūkinė–komercinė veikla nėra vykdoma pastate, kuriame bus keičiamas senas katilas.
Pasibaigus kvietimui, APVA per 30 dienų įvertins pateiktus prašymus ir informuos gyventojus apie tai, ar jiems skirtas finansavimas.
Išmoką gyventojai gaus ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo tinkamai įforminto išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos.
Išsamią informaciją apie paramą seniems biokuro katilams atsinaujinti galima rasti čia, o taip pat šioje atmintinėje.