SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2019 m. gruodžio 17 d.
Nr. 47 (1131) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

„Mokesčių žinių“ kitas numeris išeis 2020 m. sausio 7 d.

Dar vieni metai eina į pabaigą ... Šis „Mokesčių žinių“ numeris šiemet – jau paskutinis, kitas išeis 2020 m. sausio 7 d. Dėkojame, kad nuolat kintančioje nūdienos mokesčių politikos kasdienybėje savo konsultantu šiemet buvote pasirinkę „Mokesčių žinias“ ir džiaugiamės, jog daugelis ištikimų skaitytojų jau suskubo jas užsiprenumeruoti ir kitiems metams – naujienų ir pasikeitimų ateinančiais metais tikrai netruks. Tad kitąmet Jus ir vėl informuosime apie mokesčių, apskaitos ir darbo teisės aktų naujoves, analizuosime gana dažnai ne tik sudėtingai, bet ir painiai ar ne visada aiškiai parašytas formuluotes, nuolat kintančių įstatymų pakeitimus, susijusius su deklaravimu, registrų teikimu, kitomis svarbiomis sritimis, pateiksime visą naudingą informaciją, aktualią buhalteriams, finansininkams • Sveikiname, mielieji, Jus su ateinančiomis šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais! Lai šios šventės Jūsų širdis pripildys šviesos, džiaugsmo, vilties, stiprybės… Linkime Jums kuo daugiau smagių akimirkų profesiniame ir asmeniniame gyvenime. Gražių ir gerų Jums ir Jūsų artimiesiems 2020–ųjų!
 

Buhalteriams ir finansininkams – mokymai

Siekiantiems tapti profesionalu ir patvirtinti savo kompetenciją tarptautiniu dokumentu – programa „Buhalteris profesionalas“.
 

Keičiasi NPD ir atsiranda naujas 32 proc. pajamų mokesčio tarifas

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kuriame pakeisti neapmokestinamieji pajamų dydžiai (NPD), 2020-2021 metais mėnesio NPD didinant po 50 eurų, todėl NPD didės lėčiau, nei buvo įtvirtinta 2018 06 28 priimtame Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme Nr. XIII-1335 • Taigi, 2020 m. bus taikomas ne 400 Eur, o 350 Eur mėnesio NPD, 2021 m. – ne 500 Eur, bet 400 Eur mėnesio NPD, tačiau ribotą darbingumą ir neįgalumą (nustatytus specialiuosius poreikius) turintiems asmenims NDP pakeltas • Taip pat pakeistos mėnesio ir metinio NPD taikymo formulės, pagal kurias apskaičiuojami gyventojo gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms taikytini mėnesio NPD ir metiniai NPD 2020 ir 2021 bei vėlesniais metais • Be to, didesnes darbines (ir ne tik) pajamas gaunantiems asmenims 5 procentiniais punktais iki 32 proc. (vietoje 27 proc.) padidintas pajamų mokesčio tarifas.
 

Keisis politinių partijų ir kampanijų finansavimo tvarka

2020 m. sausio 1 d. įsigalios Politinių partijų ir Politinių partijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymų pakeitimai, reglamentuojantys naują politinių partijų ir kampanijų finansavimo tvarką, kuri leis atidžiau kontroliuoti, iš kokių šaltinių lėšas gauna partijos ir kaip tie pinigai išleidžiami • Už neteisėtą politinių partijų ir politinių kampanijų dalyvių finansavimą numatyta atsakomybė, sankcijas įtvirtinant Baudžiamojo ir Administracinių nusižengimų kodeksų pataisose.
 

Kitų metų liepos 1-ąją įsigalios naujos redakcijos Žemės gelmių įstatymas

Dar 1995 m. priimtą ir nauja redakcija dėstytą 2001 m. Žemės gelmių įstatymą nuo 2020 m. liepos 1 d. pakeis naujas Žemės gelmių įstatymas, kuriame, be kitų pakeitimų, išvardinti ir atvejai, kada žemės gelmių išteklius ar ertmes bus galima naudoti be leidimo • Pvz., asmenims, vykdantiems žemės ūkio veiklą, išskyrus žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ar ne maisto produktų realizavimą, leidimo nereikės, jei iš vandenvietės bus išgaunama mažiau kaip 100 kub. metrų gėlo požeminio vandens per parą (skaičiuojant metinį vidurkį) ir tik išgaunant 100 ir daugiau kub. metrų vandens leidimas ūkininkams bus privalomas • Taip pat nuo kitų metų liepos 1-osios įsigalios ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pakeitimai, nustatantys mokesčio už požeminį vandenį tarifą, kuris bus taikomas fiziniams ir juridiniams asmenims už žemės ūkio veiklai naudojamą požeminį vandenį, išskyrus naudojamą žemės ūkio produktams perdirbti ir iš jų pagamintiems maisto ar ne maisto produktams realizuoti (3 centai už kub. metrą).
 

Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimai dėl paramos gavėjo statuso suteikimo ir panaikinimo

Valstybinė mokesčių inspekcija paaiškina pagrindines nuostatas, įtvirtintas 2019 11 28 Seimo priimtame Labdaros ir paramos įstatymo Nr. I-172 13 straipsnio pakeitimo įstatyme, kuris įsigalios nuo 2020 m. liepos 1 d.
 

Mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius

Mokesčių, kuriuos reikia deklaruoti ir sumokėti iki gruodžio 31 d., kalendorius.
 

Nuo kitų metų vidurio – automobilių registracijos mokestis

Seimas priėmė 2020 m. liepos 1 d. įsigaliosiantį Motorinių transporto priemonių registracijos mokesčio įstatymą, kuriame reglamentuota motorinių transporto priemonių apmokestinimo transporto priemonių registracijos mokesčiu nuo kitų metų vidurio tvarka • Mokestis, priklausomai nuo automobilio išmetamo CO2 kiekio, sieks nuo 13,50 Eur iki 540 Eur, o jį mokėti teks registruojant M1 klasei ar N1 klasei priskirtą (lengvojo arba lengvojo krovininio automobilio) motorinę transporto priemonę, kai pasikeičia jos savininkas • Šio mokesčio nemokės istorinių automobilių valdytojai, taip pat mokesčio nereikės mokėti ir keičiant įmonės pavadinimą ar gyventojo pavardę/vardą, o po duomenų pakeitimo nesikeičia faktinis motorinės transporto priemonės valdytojas.
 

Nuolatinių Lietuvos gyventojų 2019 m. pajamoms deklaruoti – nauja pavyzdinė pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 forma ir 8 jos priedai

Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, deklaruodami 2019 ir vėlesniais metais gautas (uždirbtas) pajamas, VMI turės teikti naują pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą ir jos priedus • Galės būti pildoma tiek popierinė deklaracijos GPM311 forma (skirta elektroninėmis paslaugomis nesinaudojantiems gyventojams), tiek elektroninė deklaracijos GPM311 forma (skirta deklaruoti pajamas elektroniniu būdu), naudojantis VMI programine priemone – vedliu • VMI prie LR FM viršininkė 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-93 patvirtino naujas pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą ir jos 8 priedų GPM311B, GPM311C, GPM311D1, GPM311D2, GPM311E, GPM311F1, GPM311F2, GPM311G formas bei šios pavyzdinės deklaracijos GPM311 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo ir tikslinimo taisykles • Be to, patvirtinti ir 8 taisyklių priedai, kuriuose pateikiami atskiroms pajamų rūšims deklaruoti skirti kodai ir taikomi pajamų mokesčio tarifai, nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąrašas, taip pat tikslinių teritorijų ir užsienio valstybių kodų sąrašai, deklaracijos užpildymo pavyzdžiai, pajamų mokesčio apskaičiavimo formulės ir kita informacija • Nors VMI teigimu naująja elektronine GPM311 forma siekiama palengvinti gyventojų pajamų deklaravimo procesą, tačiau kol kas šios deklaracijos pildymas atrodo per daug sudėtingas ir nagrinėjant jos pildymo tvarką galima kone sprandą nusisukti, todėl ne vienam gyventojui turėtų sukelti nemažą „galvos skausmą“ ir pareikalauti daug laiko bei pastangų • Taigi, lauksime VMI rengiamos programinės priemonės – vedlio.
 

Papildytos produktų mėginių paėmimo ir perdavimo tirti taisyklės

VMI prie LR FM viršininkė 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-92 papildė Produktų mėginių paėmimo ir perdavimo tirti taisykles nauja nuostata, nurodančia, koks rekomenduojamas elektroninių cigarečių skysčio mėginio kiekis, reikalingas šių produktų laboratoriniam tyrimui.
 

Patvirtinta nauja Nutarimo taikyti ekonomines sankcijas už su mokesčiais nesusijusių įstatymų pažeidimus forma FR1159

VMI prie LR FM viršininkė 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-91 pakeitė Dokumentų formų naudojimo ir užpildymo taisykles, taip pat patvirtino naują Nutarimo taikyti ekonomines sankcijas už su mokesčiais nesusijusių įstatymų pažeidimus formą FR1159, kurią nuo gruodžio 13 d. Valstybinė mokesčių inspekcija arba apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos gali surašyti ir skirti baudas, kai nustatomi Alkoholio kontrolės įstatymo, Tabako kontrolės įstatymo ir/ar Užimtumo įstatymo pažeidimai. 
 

Patvirtinti 2020 m. metiniai vidutinio mėnesio darbo dienų ir darbo valandų skaičiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministras 2019 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. A1-767 patvirtino 2020 metų metinius vidutinio mėnesio darbo dienų ir darbo valandų skaičius.
 

Patvirtintos naujų redakcijų FR0285 ir FR0287 formos

VMI prie LR FM viršininkė 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-94 patvirtino naujos redakcijos Sprendimo atidėti/išdėstyti mokestinės nepriemokos/baudos už administracinį nusižengimą sumokėjimą FR0285 formą bei Sprendimo pakeisti sprendimą atidėti/išdėstyti mokestinės nepriemokos/baudos už administracinį nusižengimą sumokėjimą FR0287 formą, kurios bus naudojamos nuo 2020 m. kovo 1 d., ir tuo tikslu pakeitė 2011 05 26 įsakymą Nr. VA-65 „Dėl formų patvirtinimo“ • Naujosios FR0285 ir FR0287 formos papildytos nuostatomis, nurodančiomis terminus, per kiek laiko turės būti įgyvendinti VMI priimti sprendimai, kur galima pasirašyti mokestinės paskolos sutartį, taip pat pakeista sprendimų (FR0285 ir FR0287 formos) apskundimo tvarka.
 

Priimtas galutinis „vaiko pinigų“ scenarijus

Seimas pagaliau priėmė galutinį sprendimą dėl vadinamųjų vaiko pinigų, pakeisdamas Išmokų vaikams įstatymą • Nuo sausio 1-osios universali išmoka vaikui sieks 60,06 Eur ir bus mokama visiems vaikams, tarp jų ir neįgaliems vaikams, o papildomai skiriama išmoka gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams bei neįgaliesiems vaikams – 40,17 Eur per mėnesį • Tai reiškia, kad neįgalus, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikas kas mėnesį iš viso gaus 100,23 Eur • Nuo 2021 m. sausio 1 d. universalios išmokos vaikui dydis bus padidintas dar kartą – nuo 60,06 Eur iki 70,20 Eur per mėnesį.
 

Sumažintas gyventojų nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto neapmokestinamasis dydis

Seimas priėmė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos nuo 2020 m. nekilnojamojo turto mokesčiu bus apmokestintas fizinių asmenų brangesnis nei 150 tūkst. (šiuo metu – 220 tūkst. eurų) nekomercinės paskirties (gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių) nekilnojamasis turtas • Šeimoms, auginančioms 3 ir daugiau vaikų arba neįgalų vaiką nustatytas didesnis neapmokestinimo (iki 200 tūkst. eurų) dydis (šiuo metu – 286 tūkst. eurų) • Taip pat nuo 0,3 proc. iki 0,5 proc. padidintas minimalus nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. 
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Gruodis     2019  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama