SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2019 m. gruodžio 3 d.
Nr. 45 (1129) StraipsniaiĮstatymaiGinant vartotojų teises, daugiau įgali...         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Ginant vartotojų teises, daugiau įgaliojimų

2020 m. sausio 17 d. įsigalios Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 2, 12, 29-4, 40 straipsnių, priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 44-1 straipsniu ir dešimtuoju skirsniu įstatymas ir dar 5 su juo susijusių įstatymų pakeitimai, įgyvendinantys 2017 12 12 Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/2394 dėl nacionalinių institucijų, atsakingų už vartotojų apsaugos teisės aktų vykdymą, bendradarbiavimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 2006/2004.

Įstatymų pakeitimais Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT) suteikta daugiau įgaliojimų ginant vartotojų teises.

Įstatymų pažeidimams tirti VVTAT galės gauti visą reikalingą informaciją ne tik iš valstybės ir savivaldybių institucijų, bet ir iš finansų rinkos dalyvių bei elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, taip pat kitų juridinių ir fizinių asmenų.

VVTAT turės būti pateikti duomenys ir dokumentai reikalingi pažeidimams tirti, neatsižvelgiant į informacijos, duomenų ir dokumentų saugojimo laikmeną ar saugojimo vietą, įskaitant banko paslaptį ar jai prilygintą paslaptį sudarančią informaciją ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų turimą informaciją apie klientus.

Gindama vartotojų interesus, VVTAT galės taikyti laikinąsias apsaugos priemones: įpareigoti pardavėją, paslaugos teikėją nedelsiant sustabdyti žalą sukeliančius veiksmus, suteikti ar paskelbti tam tikrą informaciją vartotojams, pvz., elektroninės parduotuvės svetainėje paskelbti informaciją, kad pradėtas tyrimas dėl galimo vartotojų teisių pažeidimo.

Per tris 2019 m. ketvirčius VVTAT užfiksavo rekordinį asmenų prašymų ir pasiteiravimų skaičių – išsamios konsultacijos, specialistų patarimų ar pagalbos nagrinėjant vartojimo ginčus šiemet asmenys kreipėsi jau daugiau kaip 22 tūkst. kartų.

 

Bauda už tiesioginės rinkodaros reikalavimų nesilaikymą

Vadovaujantis Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 12, 74 straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymu, kuris taip pat įsigalios 2020 m. sausio 17 d., Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija galės asmeniui skirti iki 60 tūkst. eurų baudą už tiesioginės rinkodaros (šio įstatymo 69 str.) pažeidimus, kuriems taikomas reglamentas (ES) 2017/2394.

 
Kiti temos „Įstatymai“ straipsniai

Kompensuojamas medicinos pagalbos priemones bus galima įsigyti ne tik vaistinėse

Seimas priėmė Sveikatos draudimo ir Farmacijos įstatymų pakeitimus, kuriems įsigaliojus nuo 2020 m. lapkričio 1 d. medicinos pagalbos priemonės galės būti kompensuojamos jas įsigyjant ne tik iš vaistinių, bet ir iš kitų ūkio subjektų (pvz., prekybos centrų ar tiesioginio šių prekių tiekėjo internetinės parduotuvės), teritorinėms ligonių kasoms sudarant sutartis su šiais subjektais • Tiesa, ūkio subjektai galės prekiauti tik pačiomis paprasčiausiomis medicinos pagalbos priemonėmis (pvz., sauskelnės, vienkartinės paklodės, tvarsčiai, pleistrai ir kt.) bei in vitro diagnostikos priemonėmis, skirtomis savikontrolei (t. y. prietaisais, kuriuos galima naudoti namų sąlygomis be sveikatos priežiūros specialisto pagalbos).

Lietuvoje bus leidžiamas vaikų ugdymas namuose

Mūsų šalyje įteisintas ugdymasis šeimoje • Tai reiškia, kad bus galima mokytis savarankiškai namie nelankant mokyklos, t. y. ugdytis šeimoje • Tam, kad vaikas mokytųsi šeimoje, vaiko tėvai (globėjai ar rūpintojai) turės pasirašyti sutartį su mokykla • Ugdymasis šeimoje įteisintas naujomis nuostatomis papildžius Švietimo įstatymą, kuris įsigalios nuo birželio 1 d., taip suteikiant galimybę pasirengti naujiems mokslo metams, tėvams ir mokykloms aptarti sutartinius santykius.

Mažės medicininių procedūrų, kurioms reikia pasirašyti sutikimą

Nuo naujųjų metų nebebus reikalaujama paciento rašytinio sutikimo atliekant tokias procedūras, kaip kraujospūdžio matavimas ar tyrimas echoskopu • Tai numato pakeitimai, įtvirtinti Seimo priimtame Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme • Dabar bet kokio medicinos prietaiso panaudojimas yra pripažįstamas „invazine ar intervencine procedūra“, todėl turi būti paciento rašytinės formos sutikimas.

Nuo kitų metų keisis tėvystės atostogų suteikimo tvarka

2020 m. sausio 1 d. įsigalios Darbo kodekso pakeitimai, sudarantys galimybę nepertraukiamas 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogas pasiimti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka 1 metai (dabar – tik iki vaikui sukanka 3 mėnesiai) • Šia naujove galės pasinaudoti ir iki 2020 m. sausio 1-osios gimusių vaikų tėčiai, jei nebus praėję vieni metai nuo vaiko gimimo.

Seimo sprendimas: 2020 m. didės akcizai degalams ir etilo alkoholiui

Seimas priėmė Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriais didinami akcizų tarifai: nuo kitų sausio 1 d. – benzinui, gazoliams ir žemės ūkio veikloje naudojamiems gazoliams, o nuo 2020 m. kovo 1 d. – etilo alkoholiui • Didesnis, t. y. 113,2 Eur už kilogramą, akcizų tarifas nuo 2020-ųjų kovo 1-osios turėtų būti taikomas ir kaitinamojo tabako produktams – tai parlamentarai spręs gruodžio 5 d. Seimo posėdyje, kuriame numatyta priimti tai nustatančias Akcizų įstatymo pataisas.

Vaistų registruotojai turės viešai deklaruoti paramą medikams

Nuo kitų metų visi vaistų registruotojai ar jų atstovai informaciją apie gydymo įstaigoms ir konkretiems medikams bei farmacijos specialistams suteiktą paramą turės deklaruoti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai, o ši šią informaciją viešai skelbs savo interneto svetainėje • Tai numato naujos nuostatos, įtvirtintos pakeistame Farmacijos įstatyme.
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Gruodis     2019  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama