SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ prenumerata 2023 metams NEBEPRIIMAMA • • • • • Dėkojame savo skaitytojams už daugiau nei 25 metus trūkusį bendravimą ir linkime visiems sėkmingos dabarties ir daug žadančios ateities.
2019 m. gruodžio 3 d.
Nr. 45 (1129) Rubrikos         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Ginant vartotojų teises, daugiau įgaliojimų

2020 m. sausio 17 d. įsigalios Vartotojų teisių apsaugos įstatymo ir 5 su juo susijusių įstatymų pakeitimai, suteiksiantys Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai daugiau įgaliojimų ginant vartotojų teises, o pakeistame Elektroninių ryšių įstatyme nauja nuostata įtvirtina teisę Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai asmeniui skirti iki 60 tūkst. eurų baudą už tiesioginės rinkodaros pažeidimus.
 

Išvestinių finansinių priemonių apmokestinimo pelno mokesčiu ypatumai

Valstybinė mokesčių inspekcija pakeitė/papildė Pelno mokesčio įstatymo 2 str. (Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos) 13 punkto, 7 str. (Pajamų ir sąnaudų pripažinimas) 1 dalies, 12 str. (Neapmokestinamosios pajamos) 7 punkto, 30 str. (Mokestinio laikotarpio nuostolių perkėlimas) 2 dalies ir 31 str. (Neleidžiami atskaitymai) 15 punkto apibendrintus paaiškinimus (komentarus) • Šie komentarai papildyti paaiškinimais apie išvestinių finansinių priemonių apmokestinimo pelno mokesčiu ypatumus.
 

Keičiasi dirbančių pagal verslo liudijimą tvarka

Vyriausybei 2019 m. lapkričio 27 d. priėmus nutarimą Nr. 1165, dirbančių pagal verslo liudijimą nuo kitų metų liepos laukia naujovės: sutrumpinus/pakeitus Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašą, iš jo išbrauktos vaikų priežiūros, auklių paslaugos, taip pat automobilių remonto ir kai kurios statybos bei elektros darbų paslaugos • Įsigyjant verslo liudijimą gyvenamosios paskirties patalpų nuomai, nuo 2020 m. liepos 1-osios už kiekvieną gyvenamosios paskirties objektą turės būti mokamas atskiras fiksuoto dydžio pajamų mokestis • Taip pat nuo lapkričio 30 d. įsigaliojo Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių pakeitimai dėl verslo liudijimų dokumentų.
 

Kompensuojamas medicinos pagalbos priemones bus galima įsigyti ne tik vaistinėse

Seimas priėmė Sveikatos draudimo ir Farmacijos įstatymų pakeitimus, kuriems įsigaliojus nuo 2020 m. lapkričio 1 d. medicinos pagalbos priemonės galės būti kompensuojamos jas įsigyjant ne tik iš vaistinių, bet ir iš kitų ūkio subjektų (pvz., prekybos centrų ar tiesioginio šių prekių tiekėjo internetinės parduotuvės), teritorinėms ligonių kasoms sudarant sutartis su šiais subjektais • Tiesa, ūkio subjektai galės prekiauti tik pačiomis paprasčiausiomis medicinos pagalbos priemonėmis (pvz., sauskelnės, vienkartinės paklodės, tvarsčiai, pleistrai ir kt.) bei in vitro diagnostikos priemonėmis, skirtomis savikontrolei (t. y. prietaisais, kuriuos galima naudoti namų sąlygomis be sveikatos priežiūros specialisto pagalbos).
 

Lietuvoje bus leidžiamas vaikų ugdymas namuose

Mūsų šalyje įteisintas ugdymasis šeimoje • Tai reiškia, kad bus galima mokytis savarankiškai namie nelankant mokyklos, t. y. ugdytis šeimoje • Tam, kad vaikas mokytųsi šeimoje, vaiko tėvai (globėjai ar rūpintojai) turės pasirašyti sutartį su mokykla • Ugdymasis šeimoje įteisintas naujomis nuostatomis papildžius Švietimo įstatymą, kuris įsigalios nuo birželio 1 d., taip suteikiant galimybę pasirengti naujiems mokslo metams, tėvams ir mokykloms aptarti sutartinius santykius.
 

Mažės medicininių procedūrų, kurioms reikia pasirašyti sutikimą

Nuo naujųjų metų nebebus reikalaujama paciento rašytinio sutikimo atliekant tokias procedūras, kaip kraujospūdžio matavimas ar tyrimas echoskopu • Tai numato pakeitimai, įtvirtinti Seimo priimtame Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme • Dabar bet kokio medicinos prietaiso panaudojimas yra pripažįstamas „invazine ar intervencine procedūra“, todėl turi būti paciento rašytinės formos sutikimas.
 

Nuo 2020 m. turėtų būti apmokestintas brangesnis nei 150 tūkst. gyventojų nekomercinės paskirties nekilnojamasis turtas

Seimas po pateikimo pritarė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisų projektui, kuriame siūloma nuo kitų metų fizinių asmenų nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto neapmokestinamąjį dydį sumažinti nuo 220 tūkst. eurų iki 150 tūkst. eurų ir taip išplėsti nekilnojamojo turto mokesčių mokėtojų skaičių • Jei pataisos bus priimtos, šeimoms, auginančioms 3 ir daugiau vaikų iki 18 metų arba neįgalų vaiką, neapmokestinamoji riba siektų 200 tūkst. eurų (šiuo metu – 286 tūkst. eurų).
 

Nuo kitų metų keisis tėvystės atostogų suteikimo tvarka

2020 m. sausio 1 d. įsigalios Darbo kodekso pakeitimai, sudarantys galimybę nepertraukiamas 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogas pasiimti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka 1 metai (dabar – tik iki vaikui sukanka 3 mėnesiai) • Šia naujove galės pasinaudoti ir iki 2020 m. sausio 1-osios gimusių vaikų tėčiai, jei nebus praėję vieni metai nuo vaiko gimimo.
 

Nuo sausio 1-osios gyventojams didės elektros kaina, o gamtinių dujų – mažės

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtino 2020 metams naujas UAB „Ignitis“ elektros energijos ir gamtinių dujų tarifus buitiniams vartotojams: elektros kainos bus apie 14,7 proc. didesnės, o už gamtines dujas buitiniai vartotojai šiai bendrovei nuo sausio mokės 10-11 centų už kubą (arba 16,67-22,22 proc.) mažiau. 
 

Pakeista valstybinio socialinio draudimo valstybės lėšomis tvarka

„Sodros“ direktorė 2019 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. V-480 pakeitė Valstybinio socialinio draudimo valstybės lėšomis tvarkos aprašą, kuriame, be techninio pobūdžio korektūrų bei patikslintų nuorodų į kitus teisės aktus, pakeistos 3 jame vartojamos sąvokos: asmuo, slaugantis neįgalų asmenį, neįgalus asmuo bei neįgaliųjų slauga namuose • Taip pat pakeistos nuostatos, aktualios į draudimą valstybės lėšomis teisę turintiems asmenims, auginantiems vaiką iki 3 metų.
 

Patvirtinti 2020 m. socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių dydžiai

Vyriausybė 2019 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1187 patvirtino nuo 2020 m. sausio 1 d. galiosiančius socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių dydžius: 1 euru didesnį bazinės socialinę išmokos dydį, kuris bus 39 Eur (2019 m. – 38 Eur), 8 eurais didesnį šalpos pensijų bazės dydį – 140 Eur (šiuo metu – 132 Eur), 3 eurais didesnius tikslinių kompensacijų bazės dydį – 117 Eur (šiuo metu – 114 Eur) ir valstybės remiamų pajamų dydį – 125 Eur (šiuo metu 122 Eur) • Dėl šių pakeitimų nuo kitų metų didės socialinės paramos išmokos bei šalpos pensijos neįgaliesiems, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, taip pat tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais, piniginė socialinė parama ir kompensacijos nepasiturintiems žmonėms bei kitos socialinės išmokos.
 

Seimo sprendimas: 2020 m. didės akcizai degalams ir etilo alkoholiui

Seimas priėmė Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriais didinami akcizų tarifai: nuo kitų sausio 1 d. – benzinui, gazoliams ir žemės ūkio veikloje naudojamiems gazoliams, o nuo 2020 m. kovo 1 d. – etilo alkoholiui • Didesnis, t. y. 113,2 Eur už kilogramą, akcizų tarifas nuo 2020-ųjų kovo 1-osios turėtų būti taikomas ir kaitinamojo tabako produktams – tai parlamentarai spręs gruodžio 5 d. Seimo posėdyje, kuriame numatyta priimti tai nustatančias Akcizų įstatymo pataisas.
 

Vaistų registruotojai turės viešai deklaruoti paramą medikams

Nuo kitų metų visi vaistų registruotojai ar jų atstovai informaciją apie gydymo įstaigoms ir konkretiems medikams bei farmacijos specialistams suteiktą paramą turės deklaruoti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai, o ši šią informaciją viešai skelbs savo interneto svetainėje • Tai numato naujos nuostatos, įtvirtintos pakeistame Farmacijos įstatyme.
 

Vėl keis motinystės išmokų mokėjimo tvarką

Nuo spalio 30 d. įsigaliojusią naują tvarką, kai dalis besilaukiančių moterų neteko teisės gauti motinystės išmoką, nes nėštumo laikotarpiu nedirbo, nors ir turi pakankamą motinystės socialinio draudimo stažą, bus bandoma taisyti • Seime įregistruotas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas, kuriuo siūloma viso nėštumo metu nedirbusioms mamoms sugrąžinti galimybę gauti motinystės išmoką, jeigu ji turi 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą per paskutinius 2 metus • Kartu numatytas ir prarastų išmokų kompensavimas. 
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondui kitąmet bus skirta per 3,2 mln. eurų

Vyriausybė 2019 m. lapkričio 20 d. nutarimu Nr. 1176 nustatė, kad Valstybiniam visuomenės sveikatos stiprinimo fondui sudaryti 2020 metais bus skirta 0,5 procento 2018 metų faktinių įplaukų iš akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką, bei lėšų, gautų iš loterijų ir azartinių lošimų mokesčio • Tai reiškia, kad kitąmet šiam fondui bus skirta 3,248 mln. eurų, o tai 161 tūkst. eurų daugiau nei 2019 metais • Fondo lėšomis finansuojami sveikatos prevencijos, edukacijos ir mokslinių tyrimų projektai, skirti visuomenės sveikos gyvensenos įpročių formavimui.
 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Gruodis     2019  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Naujienos

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama