Nuo lapkričio keisis skubiosios medicinos pagalbos teikimo tvarka, kuri leis skubiąją pagalbą skirstyti į kelis lygius – pagalba pacientams galės būti teikiama ne tik skubiosios pagalbos skyriuose, kaip dabar, bet ir teritoriniuose skubiosios pagalbos padaliniuose bei skubiosios medicinos pagalbos kabinetuose.
Naujovės teikiant skubią pagalbą numatytos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. rugpjūčio 23 d. įsakymu Nr. V-1018 patvirtintame Specialiųjų reikalavimų asmens sveikatos priežiūros įstaigos skubiosios medicinos pagalbos skyriui ir skubiosios medicinos pagalbos kabinetui apraše.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, „pradedant nuo pokyčių skubiosios pagalbos srityje, klojami pamatai būsimai sveikatos sistemos reformai. Nauja skubiosios pagalbos įstaigų struktūra galėtų užtikrinti racionalesnį pacientų srautų paskirstymą, trumpesnį pagalbos laukimo laiką. Patyrusiems nežymius sveikatos sutrikimus, skubioji pagalba būtų teikiama arti žmogaus gyvenamosios vietos, sudėtingais atvejais – didžiųjų, daugiaprofilinių šalies ligoninių skubiosios pagalbos skyriuose“.
Anot ministro, besiskundžiantiems lėtinių ligų paūmėjimu, peršalusiems ar jaučiantiems kitus nežymius sveikatos sutrikimus pagalba turėtų būti teikiama jų gyvenamojoje teritorijoje, taip išvengiant ilgo laukimo didžiuosiuose skubiosios pagalbos skyriuose ir kartu atlaisvinant šių skyrių medikų rankas.
Naujovė – skubiosios pagalbos kabinetai
Skubiosios medicinos pagalbos kabinetuose būtų teikiamos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos pagal šeimos gydytojo kompetenciją, o esant poreikiui – ir kitos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos. Skubiosios medicinos pagalbos kabineto steigimas nebus privalomas. Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, šių kabinetų atskirai steigti nereikėtų, jie galėtų veikti pirminės sveikatos priežiūros įstaigose – poliklinikose.
Kitose šalyse tokiuose kabinetuose pagalba teikiama 8, 16 ar 24 val. per parą, o Lietuvoje – konkretų skubiosios medicinos pagalbos kabineto darbo laiką, atsižvelgęs į realų poreikį, nustatytų asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas (aprašo 17 punktas).
Skubiosios medicinos pagalbos kabinete turėtų dirbti šeimos gydytojas ir bendrosios praktikos slaugytojas ir/arba išplėstinės praktikos slaugytojas, o esant poreikiui, įstaigos vadovo sprendimu gali dirbti ir kitos profesinės kvalifikacijos gydytojai, teikiantys skubiosios medicinos pagalbos paslaugas (aprašo 36 punktas).
Bus steigiami teritoriniai skubiosios pagalbos skyriai
Taip pat numatyta galimybė kurti teritorinius visą parą dirbančius skubiosios medicinos pagalbos skyrius – tokie skyriai būtų kaip tarpinė grandis tarp skubiosios pagalbos kabinetų ir skyrių didžiosiose ligoninėse. Jie galėtų būti įsteigti tokioje vietoje, kad kiti daugiaprofilinės ligoninės padaliniai greitosios medicinos pagalbos automobiliu būtų pasiekiami ne ilgiau nei per 1 valandą. Tai numatyta aprašo 3 punkte.
Skubiosios medicinos pagalbos skyriuose dirbantys medikai galėtų suteikti pagalbą patyrusiems ne daugybinius sužalojimus, pvz., išnirimus, patempimus, lūžius, taip pat galėtų stabilizuoti terapines būkles ir spręsti dėl tolimesnio paciento gydymo poreikio.
Naujajame apraše atsisakoma reikalavimo palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse privalomai steigti skubiosios pagalbos skyrių. Mat šiuo metu, pvz., net ir nedideli reabilitacijos centrai, esantys šalia daugiaprofilinės ligoninės skubiosios pagalbos skyriaus, privalo užtikrinti tokio skyriaus darbą, išlaikyti darbuotojus. Įsigaliojus pakeitimams, skubios medicinos pagalbos skyriai privalės būti tik tose ligoninėse, kurios teikia vadinamąsias aktyviojo gydymo paslaugas, t. y., kai pacientui reikalingas ištyrimas, aktyvus medikamentinis, chirurginis gydymas.
Skubiosios medicinos pagalbos vaikams reglamentavimas
Nauja ir tai, kad apraše aiškiai apibrėžti skubiosios medicinos pagalbos reikalavimai, kurių turės būti paisoma teikiant pagalbą vaikams.
Aprašo 48 punkte nustatyta, kad bendruose skubiosios medicinos pagalbos skyriuose vaikų srautui skirtos patalpos turės būti atskirtos nuo suaugusiųjų srauto patalpų, o vaikų apžiūros patalpų, higienos patalpų aplinka turės būti pritaikyta jų poreikiams. Taip pat bus privalu įrengti patalpas kūdikiams žindyti ir pervystyti.
Be to, numatyta, kad visuose skubiosios medicinos pagalbos skyriuose, nepriklausomai, ar tai bendras ar tik suaugusiųjų skubiosios medicinos pagalbos skyrius, turi būti teikiama skubioji medicinos pagalba vaikams, kai kyla grėsmė vaiko gyvybei (vaiko gaivinimas, būklės stabilizavimas). Tai reiškia, kad visuose skubiosios medicinos pagalbos skyriuose privalės būti medicinos priemonės ir prietaisai, tinkami vaikų gyvybei gelbėti.
Beje, tam, kad būtų užtikrinta darbuotojų, atsakingų už skubios pagalbos teikimą, kvalifikacija, apraše numatytas visų skubios pagalbos grandžių medikų tobulinimasis.
Skubiosios medicinos pagalbos pertvarkos įsigaliojimas
Naujoji tvarka įsigalios lapkričio 1-ąją, tačiau numatytas pereinamasis laikotarpis – iki 2021 m. sausio 1 d. – per kurį skubiosios medicinos pagalbos skyriuose ir teritoriniuose skubiosios medicinos pagalbos skyriuose turės būti sukomplektuotos medicinos priemonės, prietaisai, įskaitant ir reikalingus vaikų gyvybių gelbėjimui (medicininės įrangos ir kitų priemonių sąrašai išdėstyti aprašo 1 ir 2 prieduose). Tuo metu, aprašo 3 ir 4 prieduose išdėstyti nauji reikalavimai skubiosios medicinos pagalbos skyriaus, teritorinio skubiosios medicinos pagalbos skyriaus ir skubiosios medicinos pagalbos kabineto personalui įsigalios 2023 m. sausio 1 d.