Vyriausybė nepritaria Seime svarstomam Darbo kodekso 138 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui, kuriuo siūloma darbuotojams, turintiems neįgalius, sunkiai sergančius ar 70 metų ir daugiau sulaukusius tėvus, suteikti 1 papildomą poilsio dieną per mėnesį, mokant jiems vidutinį darbo užmokestį (arba sutrumpinti darbo laiką 2 valandomis per savaitę).
Neigiamą išvadą dėl Darbo kodekso 138 str. pataisų, dėl kurių Seimas buvo paprašęs Ministrų kabineto nuomonės, pateikusi Vyriausybė motyvuoja tuo, kad papildomi apmokami laisvadieniai pagyvenusių tėvų priežiūrai pareikalautų papildomų lėšų.
Lietuvoje yra apie 397,5 tūkst. asmenų, kurių amžius – per 70 metų, turinčių po 1 ar daugiau vaikų, kuriems priklausytų po 12 papildomų poilsio dienų per metus, todėl padidėję darbo vietos kaštai neigiamai paveiktų šalies ekonomiką.
Vyriausybė savo poziciją motyvuoja ir tuo, kad šiuo metu galiojančio Darbo kodekso 28 straipsnyje jau yra įtvirtinta nuostata, kuri įpareigoja darbdavį imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
Darbo kodeksas suteikia darbuotojams papildomas galimybes šiam tikslui pasiekti: šeimos nariui slaugyti panaudoti nemokamas atostogas, pasirinkti individualų darbo laiko režimą, lankstų darbo grafiką ar suskaidytos darbo dienos laiko režimą; darbo sutarties šalys gali susitarti dėl darbo laiko perkėlimo į kitą darbo dieną (pamainą), nepažeidžiant maksimaliojo darbo laiko ir minimaliojo poilsio laiko reikalavimų, gali susitarti dirbti nuotoliniu būdu ar pagal projektinio darbo sutartį.
Dėl papildomų garantijų taip pat galima tartis nacionalinėse, šakos, teritorinėse ar darbdavio lygmeniu sudarytose kolektyvinėse sutartyse, kuriose darbuotojų ir darbdavių atstovai susitaria dėl darbuotojų darbo, socialinių ir ekonominių sąlygų bei garantijų, nustato abipuses teises, pareigas ir šalių atsakomybę.
Atsižvelgiant į tai, Vyriausybės teigimu, esantis teisinis reguliavimas yra pakankamas, sudarantis sąlygas lanksčiai derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.