Nuo lapkričio 1 d. nebebus galima nei gaminti, nei parduoti maisto produktų, žaislų bei kitų vaikams ir paaugliams skirtų prekių, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ir jų tarą.
Tokia nuostata įtvirtinta Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 28 straipsnio pakeitimo įstatyme.
Savo paskirtimi panašus draudimas, galiojantis nuo 2016 m. gegužės 1 d., yra numatytas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusiais gaminių kontrolės įstatyme, kurio 18 str. 1 d. 8 punktas draudžia gaminti ir/ar parduoti žaislus, maisto produktus ir kitas prekes, kurių dizainas imituoja tabako gaminius ar jų vienetinius pakelius. Tai reiškia, kad Lietuvoje negalima prekiauti į cigaretes panašiais saldainiais ar kramtomąja guma bei kitomis rūkalus imituojančiomis prekėmis.
Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. Lietuvoje draudžiama alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti, skelbti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą, organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir/ar vartoti alkoholinius gėrimus, laimėti prizą, gauti dovanų ar priedą prie alkoholinių gėrimų ir kt.
Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimais įtvirtinta naująja nuostata siekiama, kad pažeidžiamiausia visuomenės grupė – vaikai ir paaugliai – kuo rečiau matytų su alkoholiu susijusius daiktus, pvz., į šampano ar kitus panašius butelius subertus saldainius ar šios formos žaislus, kurie skatintų alkoholio vartojimą. Pataisų iniciatorių teigimu, vaikiškomis aplikacijomis apipavidalintas vaikiškas šampanas ar punšas ir kiti alkoholį imituojantys gėrimai formuoja palankų alkoholinių gėrimų vartojimo įvaizdį, mažamečiai pratinami prie alkoholio vartojimo.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 28 straipsnio pakeitimo įstatymas įsigalios, jeigu jį pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.