Socialinės apsaugos ir darbo ministras 2019 m. gegužės 21 d. įsakymu Nr. A1-286 patvirtino Šeimos kortelės programą, kuri bus finansuojama iš valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšų.
Programa parengta įgyvendinant liepos 1 d. įsigaliosiantį Šeimos kortelės įstatymą, kuris numato šeimos kortelės išdavimą gausioms ir neįgaliuosius prižiūrinčioms (slaugančioms) šeimoms.
Šeimos kortelės įstatymo 2 str. 1 dalis apibrėžia, kas yra gausi šeima:
-
tokių tėvų nedirbantys ir savarankiškos veiklos nevykdantys nesusituokę ir savo vaikų neturintys pilnamečiai vaikai iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą,
Šeimos kortelės įstatymo 2 str. 2 dalis nustato, kas yra šeima, prižiūrinti (slauganti) neįgalųjį:
-
šeima, kurioje kartu su globėju, kuriuo paskirtas vienas iš tėvų, gyvena asmuo, teismo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje ir kuriam šioje srityje yra nustatyta globa, arba
Teisę į šeimos kortelę turėtų kiekvienas gausios šeimos narys arba šeimos, prižiūrinčios (slaugančios) neįgalųjį, narys (toliau – šeimos kortelės turėtojas).
Šeimos kortelės turėtojai galės naudotis įvairiomis lengvatomis (pvz., transporto), paslaugomis (pvz., sporto ir laisvalaikio, vaikų užimtumo ir kt.) ar privilegijomis, taip pat maisto ir kitoms prekėms bei renginiams taikomomis nuolaidomis. Kas ir kokias nuolaidas teiks šeimos kortelės turėtojams, programoje nenurodyta, tačiau numatytas šeimos kortelės programos įgyvendinimo priemonių planas 2019-2022 metams (programos 1 priedas), taip pat priemonių vertinimo kriterijai (programos 2 priedas).
Šeimos kortelę administruos Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuris turės:
-
užtikrinti asmenų, turinčių teisę į šeimos kortelę, aprūpinimą jomis arba mobiliosiomis šeimos kortelės programomis,
Socialinių paslaugų priežiūros departamentas bus atsakingas už:
Programoje teigiama, kad atsižvelgiant į kitų šalių patirtį, būtų prasminga veiklas, susijusias su šeimos kortelių platinimu, šeimos kortelės partnerių (viešųjų ir privačiųjų juridinių asmenų, taikančių lengvatas ir nuolaidas) pritraukimu ir informacijos apie šeimos kortelę sklaida, pavesti vykdyti ministerijos nustatyta tvarka pasirinktai šeimos stiprinimo srityje dirbančiai nevyriausybinei organizacijai.
Šeimos kortelė 1921 m. atsirado Prancūzijoje. Nuolaidų kortelės, skirtos gausioms šeimoms, naudojamos Lenkijoje, o panašios šeimos kortelės – Latvijoje, Estijoje, taip pat Ispanijoje, Italijoje, Vokietijoje.
Kortelės daugiavaikėms šeimoms – ne naujiena ir Lietuvoje: pvz., nuolaidų kortele, pavadinta „Alytus – viena šeima“, naudojasi 3 ir daugiau vaikų auginančios 243Alytaus miesto bei rajono šeimos, o nuolaidas taiko 45 verslo įmonės ir įstaigos.
Jei nuo liepos šeimos kortelė būtų įvesta nacionaliniu lygiu, ji galiotų visoje Lietuvoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, šeimos kortelės turėtojų skaičius galėtų siekti apie 63tūkst., iš jų – 33tūkst. gausių šeimų ir 30tūkst. šeimų, prižiūrinčių (slaugančių) neįgalųjį.
Tačiau, tikimybė maža, kad nuo šių metų antrojo pusmečio kortelės atsidurs šeimų rankose, nes, matyt, užtruks ne tik kortelių gamybos konkursas, bet ir platinimo procesas, kol kas nėra pasirašyta ir nei vieno susitarimo su nuolaidų teikėju, tad daugiavaikes šeimas ir neįgalųjį slaugančias šeimas, kortelės turėtų vasaros pabaigoje ar rugsėjo mėnesio pradžioje.