Lietuvos banko valdyba 2019 m. balandžio 25 d. nutarimu Nr. 03-87 patvirtino Periodinių pensijų išmokų dydžio apskaičiavimo metodiką, aktualią kaupiantiesiems II pakopos pensijų fonduose.
Šioje nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigaliosiančioje metodikoje nustatyta pensijų fondo dalyviui per mėnesį mokėtinos periodinės pensijų išmokos dydžio apskaičiavimo tvarka.
Periodinės išmokos dydis bus apskaičiuojamas pensijų fondo vienetais, turimus pensijų sąskaitoje vienetus padalijant iš trukmės mėnesiais, likusios iki gavėjas sulauks 85 m. amžiaus.
Metodika bus taikoma:
Pasak Lietuvos banko Ilgalaikių kaupimo ir draudimo produktų priežiūros skyriaus viršininkės Justinos Pupienienės, „periodinės pensijų išmokos dydis pensijų fondo vienetais nesikeis visą išmokų mokėjimo laikotarpį, tačiau išmokos dydis eurais kiekvieną mėnesį šiek tiek skirsis, priklausomai nuo pensijų fondo vieneto vertės pokyčių. Tik taip skaičiuojant išmokas galima užtikrinti išmokų mokėjimo tęstinumą asmeniui iki 85 m. atidėtojo anuiteto atveju, tačiau tai reiškia, kad gaunantiems periodines išmokas dalyviams teks prisiimti investavimo riziką, t. y. išmokama suma gali būti šiek tiek didesnė ar mažesnė, palyginti su prieš mėnesį išmokėta periodine išmoka“.
Remiantis Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, dauguma atvejų periodinių išmokų pokyčiai bus labai nedideli – gali svyruoti apie 1 proc. Tai reiškia, kad 30 eurų išmoka padidės arba sumažės apie 30 centų. Nuosmukio ar krizės laikotarpiais galimi didesni pokyčiai: istoriniai duomenys rodo, kad konservatyvaus investavimo fondų atveju galimas – 4,41 proc. sumažėjimas, o mažos akcijų dalies – 10,78 proc. per mėnesį. Tai reikštų, kad krizės atveju 30 eurų išmoka galėtų sumažėti maždaug 3 eurais.
Tokie svyravimai galimi dėl to, kad periodinės išmokos dydis bus apskaičiuojamas pensijų fondo vienetais, o kiekvieną mėnesį ar kitu gyventojo pageidaujamu dažnumu numatyti pensijų fondo vienetai bus išperkami pagal tos dienos pensijų fondo vieneto kainą ir susidariusi suma išmokama periodinių išmokų gavėjui. Likę neišmokėti vienetai lieka fonde ir šis dalyvių turtas toliau investuojamas.
Pavyzdys
Jei gyventojas II pakopos pensijų fondo asmeninėje sąskaitoje turi 12 000 pensijų fondo vienetų ir į pensiją išeina sulaukęs 65 metų, iki 85 metų jam bus likę 240 mėnesių.
Tokiu atveju, padalijus 12 000 iš 240, gauname, kad mėnesinės periodinės pensijų išmokos dydis bus 50 vienetų.
Tarkime, kad vienetų konvertavimo dieną pensijų fondo vieneto vertė yra 0,7000, vadinasi, tą mėnesį dalyviui būtų išmokėta 50 x 0,7000, t. y. 35 eurų suma.
|
Ši periodinių pensijų išmokų dydžio apskaičiavimo metodika yra susijusi su II pakopos pensijų kaupimo sistemos pokyčiais nuo 2019 m. sausio 1 d. Gyventojai sprendimus dėl kaupimo II pakopos pensijų fonduose turi priimti iki 2019 m. birželio 30 d., o nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalios ir nauja pensijų išmokų mokėjimo tvarka.
Gyventojams:
Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, iki 85 metų bus mokamos periodinės išmokos, o nuo 85 m. – pensijų anuiteto išmokos.
Periodinės pensijų išmokos yra viena iš pensijų išmokų rūšių, mokėtinų dalyviui sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Jas mokės pensijų bendrovė, pasirašiusi pensijų išmokos sutartį su dalyviu. O pensijų anuitetus mokės „Sodra", ji ir nustatys jų kainodarą ir mokėjimo tvarką.