Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius 2019 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. EV-116 patvirtino Darbų sustabdymo ir draudimo naudoti darbo ir asmeninės apsaugos priemones tvarkos aprašą.
Balandžio 24 d. įsigaliojusiame apraše nurodyta, kad darbai sustabdomi bei uždraudžiamos naudoti darbo ir asmeninės apsaugos priemonės siekiant apsaugoti darbuotoją ar darbuotojus nuo galimo pavojaus saugai ir sveikatai tais atvejais, kai negalima darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) teisės aktų reikalavimų pažeidimų ir pavojaus pašalinti nedelsiant. Darbai gali būti sustabdomi visoje įmonėje, jos padalinyje, konkrečioje darbo vietoje ar atskiro darbuotojo atžvilgiu.
Darbai sustabdomi, kai:
Atvejai, kada VDI privalo sustabdyti darbus, numatyti Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 22 str. 9 dalyje ir Valstybinės darbo inspekcijos nuostatų 21 punkte.
Sprendimas, įpareigojant darbdaviui atstovaujantį asmenį ar darbdavio įgaliotą asmenį sustabdyti darbus, gali būti priimamas, įvertinus darbuotojų saugos ir sveikatos būklę ir nustačius pavojų darbuotojų saugai ir sveikatai. Priėmęs sprendimą sustabdyti darbus, VDI inspektorius surašo Reikalavimą sustabdyti darbus R2, o jeigu darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo atsisako pasirašyti Reikalavimą R2 ir/ar jį vykdyti, VDI darbo inspektorius privalo kreiptis pagalbos į policiją.
Priimant sprendimą nedelsiant sustabdyti darbus, kai darbo aplinka kenksminga ir/ar pavojinga sveikatai ir/ar gyvybei, atsižvelgiama į šio aprašo priede (rekomendacinis) išvardintus susijusius pavojus, lemiančius riziką įvykti sunkiam ar mirtinam nelaimingam atsitikimui darbe ar darbuotojui susirgti profesine liga.
Taip pat VDI darbo inspektorius gali uždrausti naudoti darbo ir/ar asmenines apsaugos priemones, jei:
– nėra reikiamai paženklintos (CE, Ex ir pan. ženklais);
– neturi būtinų jų atitiktį esminiams saugos ir sveikatos reikalavimams patvirtinančių ir naudojimo dokumentų (gamintojo atitikties deklaracijos ir naudojimo instrukcijos bei jei reikalinga atitikties sertifikato) arba šie dokumentai yra suklastoti, pamesti ar kitaip netinkami;
– neįmanoma nustatyti tipo, parametrų, kai tai yra svarbu ir būtina saugai užtikrinti;
– nustatoma ir pagristai įrodoma, kad ji yra nesaugi (įrodžius konstrukcinius trūkumus).
– techniškai netvarkingos (sugadintos kai kurios dalys ar mazgai, nepilnai ar netinkamai sukomplektuotos, nuimti apsaugai, susidėvėjusios, su defektais, turinčiais įtakos saugai);
– netinkamai instaliuotos darbo priemonės;
– netinkama ar netinkamai atliekama nuolatinė priežiūra (nevalomos, nedezinfekuojamos asmeninės apsaugos priemonės, neužtikrinama tinkama higieninė būklė);
– neatlikti privalomi techninės būklės patikrinimai, atliekami įgaliotos įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigos;
– pateikta neigiama įgaliotos įstaigos išvada dėl potencialiai pavojingo įrenginio techninės būklės;
– pasibaigęs priemonės galiojimo ar naudojimo laikas;
– priemonė naudojama ne pagal paskirtį.