Nuo rugsėjo 1 d. įsigalios Konstitucijos 106 ir 107 straipsnių pakeitimo įstatymas, kuriuo įtvirtinta individualaus asmens skundo į Konstitucinį Teismą galimybė, todėl kiekvienas asmuo turės teisę tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įstatymų, Seimo, Prezidento ar Vyriausybės priimtų teisės aktų, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves. Tiesa, tai bus galima padaryti tik prieš tai išnaudojus visas kitas teisines gynybos priemones.
Jeigu dėl asmens kreipimosi Konstitucinis Teismas priims sprendimą, jog minėti teisės aktai (ar jų dalis) prieštarauja Konstitucijai, tai būtų pagrindas atnaujinti procesą dėl pažeistų asmens konstitucinių teisių ar laisvių įgyvendinimo.
Dabar Konstitucija numato, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikties pagrindiniam šalies įstatymui gali tik Seimas, Seimo narių grupė, Prezidentas, Vyriausybė ir teismai.
Konstitucinis skundas yra daugumoje konstitucinius teismus turinčių valstybių. Suteikus šią galimybę ir Lietuvos žmonėms, jos Europoje neturės tik 3 valstybių – Bulgarijos, Italijos ir Moldovos gyventojai.
Pasak Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, įteisinus individualų konstitucinį skundą, ir Lietuva tampa civilizuota Europos valstybe, tad ir mūsų šalies pilietis, jeigu manys, kad galiojantys teisės aktai pažeidė jo konstitucines teises ar laisves, galės pats tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Iki rugsėjo 1-osios turės būti priimtos Konstitucinio Teismo įstatymo pataisos, nustatančios piliečių individualaus skundo šiam teismui pateikimo tvarką, bei procesinių įstatymų pakeitimai.
Pernai – daugiau bylų, kuriose nustatyti prieštaravimai Konstitucijai
Konstituciniam Teismui paskelbus metinį 2018 m. veiklos pranešimą, kurį galima rasti čia, jo įvadiniame žodyje D. Žalimas pažymi, kad pernai, palyginti su ankstesniais metais, padaugėjo bylų, kuriose konstatuotas tirtų teisės aktų (jų dalių) prieštaravimas Konstitucijai, o tai, tikėtina, rodo prastėjančią teisėkūros kokybę. Tai patvirtina kad ir byla, kurioje Konstitucinis Teismas pirmą kartą susidūrė su įstatymu, kurio neįmanoma įgyvendinti.
Pranešime teismas nurodo, kad pastebima tendencija, jog mažėja teismų, tačiau daugėja politikų (Seimo narių grupių) kreipimųsi.
2018 metais į Konstitucinį Teismą kreiptasi 27 kartus, prašyta ištirti 33-ų skirtingų teisės aktų ar jų nuostatų atitiktį Konstitucijai ir/ar įstatymams.
Pernai Konstitucinis Teismas priėmė 14 nutarimų, jais įvertino 16 teisės aktų ir daugumoje – 11-oje – nutarimų konstatuotas tirtų teisės aktų ar jų dalių prieštaravimas Konstitucijai. 2017 metais, kai Konstitucinis Teismas priėmė 12 nutarimų, iš jų 9 buvo dėl teisės aktų atitikties Konstitucijai, tik 5-iuose nutarimuose buvo pripažinta, kad tirtas teisės aktas ar jo dalis prieštaravo Konstitucijai.