SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • • „MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • •
2019 m. vasario 26 d.
Nr. 8 (1092) StraipsniaiVMIVMI paskelbė „pamirštų“ mokesči...         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

VMI paskelbė „pamirštų“ mokesčių pavyzdžius (I dalis)

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) savo interneto svetainėje pateikė neatskleistų nekilnojamo turto pardavimo ir nuomos, prekybos kriptovaliutomis, individualios veiklos pajamų, taip pat sandorių su akcininkais, neatskleistų/neteisingai apskaitytų su darbo santykiais susijusių pajamų bei neteisingos PVM atskaitos pavyzdžių, kurie esą gyventojams ir įmonėms turėtų padėti lengviau identifikuoti atvejus, kuomet jiems praeityje reikėjo sumokėti mokesčius, tačiau jie to laiku nepadarė.

Prie praktinių situacijų pavyzdžių VMI atskleidžia ir kaip ieško bei renka informaciją apie nedeklaruotas pajamas ir identifikuoja galimus pažeidimus bei sukčiavimo atvejus.

VMI primena, kad iki liepos 1 d., vienintelį kartą, gyventojai ir įmonės gali ištaisyti praeities klaidas ir nuslėptus ar nesumokėtus mokesčius sumokėti be sankcijų – baudų ir delspinigių. Norintys pasinaudoti šia galimybe, turi VMI pateikti ar patikslinti savo deklaracijas už praėjusius laikotarpius (2014-2018 m.) ir deklaruoti „pamirštus" mokesčius. Atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams (išskyrus žemės mokestį).

VMI teigimu, galimybė pasinaudoti vadinamąja mokesčių amnestija sulaukė didelio susidomėjimo – tai rodo pirmieji rezultatai: VMI telefonu 1882 jau sulaukė beveik 600 skambučių, o savarankiškai VMI svetainėje (www.vmi.lt/cms/tavienintele) ir www.kiek.lt informacijos šia tema ieškojo 9 tūkst. mokesčių mokėtojų.

Apie tai, jog gyventojai ir įmonės naudojasi vienintele galimybe atsiskleisti byloja ir tai, jog pagal mokesčių mokėtojų pateiktus prašymus nuo sausio 1 d. jau yra sudaryti 94 periodinių mokėjimų grafikai beveik 400 tūkst. Eur sumai.

 

Pateikiame VMI paskelbtus „pamirštų“ mokesčių praktinių situacijų pavyzdžius.

 

Neatskleistos nekilnojamo turto pardavimo pajamos

Pavyzdys

Gyventoja, pardavusi jai nuosavybės teise priklausantį registruojamą turtą, privalėjo sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo pardavimo ir įsigijimo kainų skirtumo, nes nekilnojamąjį turtą parduoda brangiau nei įsigijo.

Šį nekilnojamąjį turtą, prieš parduodant, padovanojo savo motinai. Dovanojimo sutartyje nurodyta turto kaina atitinka rinkos kainą, už kurią parduodamas turtas.

Tokiu būdu atsirado formalus pagrindas nemokėti gyventojų pajamų mokesčio, nes turto pardavimo kaina, nurodyta pirkimo-pardavimo sutartyje atitinka jo įsigijimo kainą, nurodytą dovanojimo sutartyje, ir apmokestinamųjų pajamų nesusidaro.

Gyventoja turėtų pateikti pajamų mokesčio deklaraciją, kurioje būtų deklaruotos nekilnojamojo turto pardavimo pajamos, apskaičiuotos neatsižvelgiant į dovanojimo sutartį, t. y. iš pardavimo pajamų atėmus įsigijimo išlaidas pagal pirminius turto įsigijimo dokumentus ir sumokėti 15 proc. GPM nuo nekilnojamojo turto pardavimo ir įsigijimo kainų skirtumo, taip išvengiant delspinigių už mokėtinų mokesčių pavėluotą atskleidimą.

Tas pats taikoma ir tuo atveju, jei gyventojas tiesiog sutartyje nurodė kitokią nei reali nekilnojamojo turto kainą. 

 

VMI vertina ne tik mokesčių mokėtojų pateiktą informaciją apie turto pardavimo sandorius, bet ir informaciją iš trečiųjų šaltinių: turto registrų, notarų, valstybės bei teisėsaugos institucijų, analizuoja nekilnojamojo turto pardavimo portalų duomenis.

Be to, nuo 2015 m. su užsienio mokesčių administracijomis keičiamasi informacija apie Lietuvos gyventojų sudarytus nekilnojamojo turto sandorius užsienyje.

Visa turima ir gauta informacija apie asmenų turtą ir pajamas analizuojama, naudojant VMI rizikos vertinimo sistemas, taikomi įvairūs rizikingumo kriterijai ir tokiu būdu nustatomi gyventojai, nedeklaravę pajamų gautų už nekilnojamojo turto pardavimą.

 

Neatskleistos nekilnojamojo turto nuomos pajamos

Pavyzdžiai

1. Asmuo 2017 m. pusmečiui (pvz., kol stažavosi, kėlė kvalifikaciją, mokėsi ar pan. užsienyje) buvo išnuomojęs savo butą kitam asmeniui, tačiau nuomos verslo liudijimo įsigijęs nebuvo bei gautų nuomos pajamų VMI teiktoje metinėje gyventojų pajamų mokesčio deklaracijoje už 2017 m. nedeklaravo.

Jei šis gyventojas 2019 m. pirmą pusmetį patikslins savo 2017 m. pajamų mokesčio deklaraciją, joje deklaruodamas gautas nuomos pajamas, apskaičiuodamas papildomai mokėtiną GPM ir jį sumokės (mokėjimus išdėstys), jis bus atleistas nuo delspinigių už ne laiku sumokėtą GPM.

 

2. Gyventojas dirba įmonėje X pagal darbo sutartį, tačiau 2017 metais papildomai užsiėmė veikla naudojantis dalijimosi platformomis (Airbnb ir kt.), kur nuomodavo asmenines patalpas nemokėdamas mokesčių.

Tokiu atveju jis gali pateikti / patikslinti 2017 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

VMI naudodama specialias programines priemones, periodiškai „skenuoja“ ne tik lietuviškas skelbimų svetaines, bet ir specializuotas tarptautines dalijimosi platformos, skirtas organizuoti apgyvendinimo paslaugų teikimą, ir identifikuoja asmenis, gaunančius pajamas Lietuvoje.

Mokesčių administratorius disponuoja duomenimis apie gyventojų turtą ir lengvai nustato asmenis, turinčius po kelis nekilnojamo turto objektus ir galimai užsiimančius jo nuoma, tačiau nedeklaruojančius pajamų iš turto nuomos.

Be to, augant visuomenės sąmoningumui ir pilietiškumui, mokesčių administratorius sulaukia vis daugiau pranešimų apie nuomojamą nekilnojamąjį turtą, kurie padeda atskleisti gyventojus, nuomojančius nekilnojamąjį turtą ir galimai nedeklaruojančių šios veiklos.

Taip pat, mokesčių administratorius analizuoja viešai prieinamą informaciją, kuri gali būti naudinga nustatant gyventojus, nuomojančius nekilnojamąjį turtą ir nemokančius mokesčių.

 

Neatskleistos individualios veiklos pajamos

Pavyzdys

Laisvai samdomas darbuotojas (angl. freelancer) 2016 m. nuotoliniu būdu gavo keletą užsakymų internetinių svetainių ir reklaminių projektų sukūrimui. Už kiekvieną užsakymą asmuo gavo atlygį, tačiau tokiai veiklai neturėjo įregistravęs individualios veiklos.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2016 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų už užsakymus ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

VMI, naudodama specialias programines priemones, periodiškai analizuoja duomenis specializuotose laisvai samdomiems darbuotojams pritaikytose platformose, kuriose surenkama informaciją apie Lietuvos gyventojų vykdytus projektus ir gautas pajamas.

 

Pavyzdys

Gyventojas, dirbdamas įmonėje Y, papildomai vykdė bei toliau vykdo prekybą naudotais automobiliais parduodamas juos per internetines platformas autoplius.lt ir autogidas.lt, tačiau gautų pajamų iš tokios veiklos nedeklaravo, atitinkamai nesumokėjo ir mokesčių.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti atitinkamų metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

Siekiant nustatyti asmenis, užsiimančius neregistruota naudotų automobilių prekybos veikla ar nedeklaruojančius visų pajamų, VMI naudoja daug skirtingų informacijos šaltinių ir kontrolės priemonių/būdų: analizuoja VĮ „Regitra" ir draudimo bendrovių duomenis, naudojant specialias programines priemones, nustatomi asmenys, skelbiantys didelį skaičių skelbimų specializuotuose interneto prekybos portaluose, reguliariai atlieka patikras šalies keliuose (tikrinami autovežiai) ir turgavietėse ir kt.

Surinkus informaciją apie įsigytų/parduotų automobilių skaičių ir gautą informaciją sulyginus su skelbiamomis automobilių rinkos kainomis (pvz., VšĮ „Emprekis“), galima nustatyti neapskaitytas pajamas.

Be to, slepiantys savo tikrąsias pajamas asmenys vėliau ar anksčiau bus identifikuoti, kaip gyvenantys ne pagal pajamas – tai išduoda deklaruojamų jų pajamų neatitinkantis turimas turtas ir/ar išlaidos.

 

Pavyzdys

Asmuo arba nuomonės formuotojas (angl. influencer) 2017 m. gavo užsakymus dėl straipsnių spaudoje ar socialiniuose tinkluose. Už kiekvieną paskelbtą straipsnį asmuo gavo atlygį, tačiau tokiai veiklai neturėjo įregistravęs individualios veiklos.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2017 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

VMI Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis kontrolės padalinys atlieka nuomonės formuotojų monitoringą, susijusį su komercinio pobūdžio paskyromis socialiniuose tinkluose ar paskyromis, turinčiomis didelius sekėjų bei „Patinka" (angl. Like) paspaudimų skaičius bei jų reklamuojamas prekes ar paslaugas.

 

Pavyzdys

Gyventojas dirba įmonėje X pagal darbo sutartį, tačiau 2017 metais papildomai užsiėmė veikla naudojantis dalijimosi platformomis (pvz., Uber ir kt.) ir laisvu laiku vykdė pavežėjimo paslaugas, neįregistravęs individualios veiklos ir nemokėdamas mokesčių.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2017 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

VMI gauna/gaus duomenis iš keleivių vežimo organizatorių apie Lietuvoje pavėžėjimo paslaugas teikiantiems asmenims perduotus užsakymus ir remiantis jais nustatys galimai gautas pajamas.

 

Pavyzdys

Asmuo, vykdantis individualią veiklą, gauna prekes, reikalingas veiklai vykdyti, tačiau nedeklaruoja visų su šia veikla susijusių pajamų.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti atitinkamų metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių ir kitų sankcijų.

Taip pat svarbu žinoti, kad tais atvejais, kai bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų, asmuo turi registruotis PVM mokėtoju. 

 

VMI, įgyvendindama Išmaniosios mokesčių administravimo informacinės sistemos kūrimo projektą, sukūrė Elektroninių važtaraščių posistemį (i.VAZ), į kurį visi Lietuvos subjektai (išskyrus numatytas išimtis), privalo pateikti vykdytų prekių gabenimų šalies keliais duomenis. Šių, taip pat per Elektroninį sąskaitų faktūrų posistemį i.SAF gaunamų PVM sąskaitų faktūrų duomenų analizė mokesčių administratoriui leidžia nustatyti prekių gavėjus ir, naudojant kitus duomenis, įvertinti, ar asmuo deklaruoja adekvačias pajamas, įsitikinti, kad jie yra įregistravę veiklą.

Be to, VMI vykdo visų gyventojų turimo turto bei išlaidų atitikimo teisėtoms pajamoms vertinimą, remiantis faktiškai visais egzistuojančiais registrais ir trečiųjų šalių teikiamais duomenimis, įskaitant, remiantis tarptautiniais susitarimais, teikiamais duomenimis apie užsienyje turimas sąskaitas, turtą bei gaunamas pajamas.

 

Neatskleistos prekybos kriptovaliutomis pajamos

Pavyzdys

Gyventojas dirba įmonėje X pagal darbo sutartį, tačiau papildomai prekiauja kriptovaliutomis (Bitcoin, Ethereum, XRP, EOS, Litecoin, Monero ir kt.) sudarydamas sandorius įvairiose virtualiose keityklose (Bitstamp, Local Bitcoins ir kt.). 2017 metais atliko sandorius susijusius su kriptovaliutų pardavimu ir nebuvo šiai veiklai įregistravęs individualios veiklos ir nemokėjo mokesčių.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2017 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių.

Gyventojas 2013–2014 m. įsigijo virtualios valiutos „bitcoin“, kurią 2016–2017 m. pardavė, pasinaudodamas tarpininkavimo platformomis už 160 tūkst. Eur didesnę sumą.

Jam atsirado prievolė deklaruoti gautas pajamas ir susimokėti gyventojų pajamų mokestį, tačiau asmuo to nepadarė.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2016–2017 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių.               

 

Atsižvelgiant į kilusį kriptovaliutų „bumą" savo veiklą atitinkamai pakoregavo ir mokesčių administracijos – jos aktyviai tarpusavyje keičiasi spontanine informacija ir gauna informaciją apie sudaromus sandorius virtualiose kriptovaliutų keityklose, kai mokėjimas yra vykdomas iš Lietuvos.

Naudojant specialias programines priemones identifikuojami Lietuvoje gyventojai, kuriems atsiranda prievolės sumokėti mokesčius nuo kriptovaliutų su darbo santykiais susijusios veiklos pajamų.

 

Pavyzdys

2015–2016 metais gyventojas žaidė pokerį internetinėse svetainėse (Pokerstars, Party-poker, 888-poker, ir kt.) bei sėkmingo žaidimo atveju – laimėdavo tam tikras pinigų sumas.

Minėtus laimėjimus gyventojas turėjo deklaruoti 2015 bei 2016 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaracijose, bet to nepadarė.

Tokiu atveju jis gali pateikti/patikslinti 2015–2016 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas, sumokėti (išdėstyti) mokesčius nuo gautų pajamų ir jis bus atleistas nuo delspinigių. 

 

VMI Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis kontrolės padalinys periodiškai „skenuoja" duomenis specializuotose tinklalapiuose kuriuose pateikiama detali informacija apie vykusius azartinių lošimų turnyrus ir juose laimėjusius asmenis. Naudojant specialias programines priemones identifikuojami Lietuvoje gyventojai, kuriems atsiranda prievolės piniginius prizus deklaruoti Lietuvoje.       

Tęsinys II dalyje

 
Kiti temos „VMI“ straipsniai

VMI paskelbė „pamirštų“ mokesčių pavyzdžius (II dalis)

VMI paskelbti atleidimo nuo delspinigių praktinių situacijų pavyzdžiai, kurie padės lengviau identifikuoti mokesčių mokėtojams pažįstamas situacijas ir pasinaudoti mokesčių amnestija, t. y. vienintele galimybe iki liepos 1 d. atsiskleisti, susimokant praeityje „pamirštus" mokesčius be delspinigių ir baudų.
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Vasaris     2019  
PrATKPŠS
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Naujienos
2020-07-09
VMI tikrins vežėjus – stabdys specialiai pažymėtais automobiliais
2020-03-27
Individualią veiklą vykdę gyventojai, kurių veikla dabar ribojama, gali ją nutraukti
2020-03-18
VMI ir „Sodros“ pagalba verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19
2020-02-12
Grįžus iš Kinijos, reiktų izoliuotis 2 savaitėms
2020-02-11
Nepasinaudoję mokesčių amnestija, sulaukė VMI dėmesio
2020-01-13
„Sodra“ apie padidėjusias pensijas
2019-09-25
Susigrąžinti pajamų mokesčio permoką už 2018 m. dar gali 27 tūkst. gyventojų
2019-07-16
Turinčius „Luminor/Nordea“ sąskaitą, „Sodra“ prašo pranešti pasikeitusius sąskaitų numerius
2019-07-02
VMI džiaugiasi mokesčių amnestijos rezultatais
2019-06-18
VMI paskelbė naujausius turto deklaracijų išrašus
2019-06-10
Mokslus baigiantiems moksleiviams ir studentams – apie sveikatos draudimą
2019-05-29
VMI ruošia laiškus pamiršusiems sumokėti mokesčius
2019-05-22
VMI ir „Sodros“ konsultacijos – vieno skambučio metu
2019-05-03
Skolininkais „Sodra“ pavertė tūkstančius gyventojų
2019-05-03
Pajamų ir turto deklaravimo rezultatai
2019-04-17
VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas
2019-04-11
VMI: dar ne vėlu prisiminti pamirštus mokesčius
2019-04-08
VMI turgavietėse padės ne tik deklaruoti pajamas, bet ir mokys išmaniai tvarkyti apskaitą
2019-04-04
Prašymams susigrąžinti PVM iš Didžiosios Britanijos – savaitė
2019-03-22
Pajamų deklaravimo laikotarpiu VMI ir „Sodra“ gyventojus konsultuoja kartu
2019-03-20
Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas
2019-03-20
PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo i.SAF terminas pratęstas iki kovo 25 d.
2019-03-14
Finansinės ataskaitos Registrų centrui šiemet teikiamos sparčiau
2019-02-22
VMI skubina pateikti prašymus dėl PVM susigrąžinimo iš Didžiosios Britanijos
2019-02-19
Mokesčių inspekcija grąžina žemės mokesčio permokas
2019-01-31
150 tūkst. mokesčių mokėtojų VMI atleido nuo delspinigių
2019-01-29
VMI verslaujančius gyventojus kviečia išbandyti virtualų buhalterį i.APS
2018-12-19
Nuo sausio daliai senjorų pensijas į namus atneš nebe paštininkai
2018-12-18
„Sodra“ pranešimus apie pensijų kaupimą siųs 650 tūkstančių gyventojų
2018-12-14
Priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo, bankai remsis ir VMI duomenimis

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama