Savivaldybėse, kuriose paskelbta gripo epidemija, susirgus ir negalint atvykti pas šeimos gydytoją, į gydymo įstaigą galima kreiptis ir telefonu. Tokiais atvejais rezervavus nedarbingumo pažymėjimą, nedarbingumo laikotarpis prasideda nuo tos dienos, kai pacientas kreipėsi į gydymo įstaigą, o vizitas pas gydytoją nukeliamas vėlesniam laikui. Tokia yra supaprastinta ir šiuo metu galiojanti kreipimosi tvarka gripo epidemijos metu – priminė Sveikatos apsaugos ministerija.
Sergančiajam paskambinus į savo polikliniką, paciento sveikatos istorijoje gydytojas surašo jo nusiskundimus, surinktą anamnezę (iš paciento surenkama ligos istorija), suteiktas režimo bei gydymo rekomendacijas. Tokiu atveju pacientui nebereikia vykti į gydymo įstaigą, gaišti laiko ir jis gali greičiau pradėti gydytis, pagal gydytojo paskirtą režimą.
Jei gydytojas, įvertinęs pateiktą informaciją apie paciento sveikatos būklę, nenustato būtinumo jį siųsti gydyti stacionariai, pacientui paskiriamas vizito laikas, tačiau ne vėliau kaip po 3 kalendorinių dienų. Jei ši diena sutampa su poilsio ar švenčių dienomis, pacientas pas gydytoją turi atvykti ne vėliau kaip pirmąją darbo dieną po poilsio ar švenčių dienos.
Taigi, nedarbingumą telefonu galima gauti ilgiausiai 3 kalendorinėms dienoms, o norint jį toliau tęsti reikia apsilankyti pas šeimos gydytoją.
Tai nustatyta Nedarbingumo pažymėjimų išdavimo gripo epidemijos laikotarpiui laikinosios tvarkos apraše, patvirtintame sveikatos apsaugos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų 2009 12 01 įsakymu Nr. V-977/A1-657.
Taip pat verta žinoti, kad kai gripo epidemijos metu vaikų ugdymo įstaigose yra nustatomas karantinas ir dėl to tėvai turi prižiūrėti vaiką, gydymo įstaigą taip pat apie tai galima informuoti telefonu – tokiu atveju vaiko asmens sveikatos istorijoje vaikų ligų gydytojas arba šeimos gydytojas įrašo švietimo įstaigos pavadinimą ir vienam iš tėvų išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.
Minėto aprašo 6 punktas nurodo, kad „teisės aktų nustatyta tvarka švietimo įstaigose nustačius infekcijų plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą ugdomą vaiką, pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti asmens sveikatos priežiūros įstaiga, jos vadovo nustatyta gydytojų paslaugų teikimo telefonu tvarka, užregistruoja motinos (įmotės), tėvo (įtėvio) ar globėjo kreipimosi faktą, datą ir laiką. Vaiko asmens sveikatos istorijoje kreipimosi telefonu dieną vaikų ligų gydytojas arba šeimos gydytojas įrašo švietimo įstaigos pavadinimą ir motinai (įmotei), tėvui (įtėviui) ar globėjui nustatytam laikotarpiui, bet ne ilgesniam kaip 14kalendorinių dienų, išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą".
Taigi, mokyklinio amžiaus vaikų tėvams nedarbingumo pažymėjimai epideminės situacijos metu nėra išduodami – tik ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams.
Šeimos gydytoją į namus galima ir išsikviesti
Gripo epidemijos metu pacientai taip pat gali būti lankomi namuose šeimos gydytojų.
Gripo epidemijos metu paslaugos namuose teikiamos vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2009 11 26 įsakymu Nr. V-962 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų darbo organizavimo gripo epidemijos laikotarpiu", kuriame nustatyta, kad gripo epidemijos metu pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigos turi savo darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau karščiuojančių pacientų (ypač sergančių lėtinėmis ligomis, neįgalių), negalinčių atvykti į gydymo įstaigą, būtų lankomi namuose. Be to, esant gripo epidemijai, gydymo įstaigos privalo užtikrinti vaikų iki 10 metų vizitavimą namuose tais atvejais, kai temperatūra aukštesnė nei 38,5 laipsnio.
Sergamumas gripu didėja
Daugėja savivaldybių, kuriose paskelbta gripo epidemija. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją jau paskelbė aštuoniolika: Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Vilniaus miestų, Ignalinos, Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių, Lazdijų, Panevėžio, Prienų, Raseinių, Telšių, Trakų, Ukmergės rajonų bei Elektrėnų savivaldybės.
Tačiau gripo epidemijos žemėlapis ir toliau kis – kadangi sergamumas gripu aukštą lygį pasiekė ir Šalčininkų rajone, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras rekomendavo ir šio rajono savivaldybei skelbti gripo epidemiją.
Dėl gripo epidemijos dalis mokyklų sustabdė ugdymo procesą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, antradienį (sausio 29 d. duomenimis) dėl gripo epidemijos nedirba 61 mokykla ir atskiros klasės dar 60 mokyklų (pateikiami valstybinių, bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų duomenys).
Daugiau informacijos apie:
- sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis – čia.
„Gripas ar peršalimas?" – plakatas čia.
Kaip elgtis gripo epidemijos metu – lankstinukas čia.
14 faktų apie gripą bei gripo vakciną – skaitykite čia.
Apie vieną dažniausių gripo komplikacijų – pneumokokinę infekciją – skaitykite čia.
Informaciją apie nėščiųjų skiepus nuo gripo rasite čia.