VMI dėmesio sulaukę autoverslininkai į biudžetą sumokėjo net 3,9 mln. eurų daugiau mokesčių, nei pernai, o bendra visame automobilių prekybos, remonto ir prekybos autodalimis sektoriuje sumokėtų mokesčių suma išaugo 13,5 mln. eurų.
Apie tai informavusios Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, tai – kovos su šešėlinės ekonomikos reiškiniais šiame sektoriuje rezultatai.
Pasak Kauno apskrities VMI viršininkės Juditos Stankienės, „automobilių prekybos, remonto ir prekybos autodalimis sektorius šiais metais yra viena iš prioritetinių VMI veiklos sričių. Atliekant prevencinius ir kontrolės veiksmus dažniausiai susiduriama su neapskaitomais automobiliais, slepiamomis pajamomis, klastojamomis užsienietiškomis transporto priemonių pirkimo-pardavimo sutartimis, taip vadinamais kauferiais".
Pasitaiko atvejų, kai iš užsienio įvežtus naudotus automobilius perparduodantys asmenys gyventojus ragina sandorį baigti pasirašant užsienietišką pirkimo-pardavimo sutartį, pagal kurią, tariamai, automobilio pardavėjas yra užsienio šalies pilietis. Perpardavinėtojų tarpe tokios sutartys žinomos kaip „kauferiai" (nuo vokiškos sutarties pavadinimo „Kaufvertrag"). Sutartis surašoma taip, tarsi pirkėjas buvo išvykęs į užsienį ir įsigijo automobilį tiesiogiai iš kitos šalies piliečio. Lietuvoje veikiančiam automobilio perpardavėjui tai naudinga – jis nėra susijęs su parduota transporto priemone, nuslepia už automobilį gautus pinigus ir nesumoka mokesčių. Dažniausiai vadinamieji „kauferiai" surašomi prieš pat automobilio registracijos procedūrą, nurodant fiktyvią sutarties sudarymo vietą ir datą.
Pasak J. Stankienės, siekiant užtikrinti sąžiningą mokesčių sumokėjimą besiverčiančių automobilių prekyba, remonto ir prekybos autodalimis sektoriuje, pirmiausia orientuojamasi į bendradarbiavimą su mokesčių mokėtojais: vykdoma jų veiklos stebėsena, autoverslininkai kviečiami prevenciniams pokalbiams.
„Pavyzdžiui, balandžio mėnesį kartu su Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskričių Policijos ir Kauno teritorinės muitinės pareigūnais, VMI specialistai pasienyje su Lenkija rinko informaciją ir registravo autovežiais į Lietuvą atvežamas transporto priemones. Šie duomenys sėkmingai taikomi nustatant įmones ir gyventojus, nedeklaruojančius pajamų už parduotus automobilius", – pasakoja J. Stankienė.
Informacija apie automobilių pardavimą taip pat renkama ir internetiniuose skelbimų portaluose. Specializuotose svetainėse VMI darbuotojai identifikuoja vykdomos veiklos neįregistravusius asmenis arba pardavėjus, nuslepiančius dalį gautų pajamų.
Pavyzdžiui, tiriant vieno gyventojo vykdomą automobilių pardavimo veiklą, buvo nustatyta, kad 2016-2018 m. asmuo specialiame automobilių pardavimo portale patalpino 77 skelbimus. Paaiškėjo, kad dalis transporto priemonių nebuvo įtrauktos į apskaitą, o pirkėjams perleidžiamos užpildant suklastotą užsienietišką pirkimo pardavimo sutartį. Maža to, gyventojas net po VMI patikrinimo nutarė ir toliau rizikuoti. Vasaros pradžioje, vykdant registruojamų automobilių stebėseną, šis gyventojas vėl įkliuvo – bandė parduoti automobilį užpildant vadinamąjį „kauferį". Šio automobilių prekeivio atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas.