Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) apskaičiavo ir VMI svetainėje paskelbė 2017 m. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkio rodiklius Lietuvoje.
PVM atotrūkis – tai PVM prievolės dydis, kurio PVM mokėtojas galimai nedeklaravo, siekdamas neapskaityti dalies pajamų ir išvengti dalies mokesčių.
Rezultatai pateikiami žemėlapiuose, kuriuose pateiktas PVM atotrūkis apskaičiuotas remiantis „Iš apačios – į viršų“ (angl. bottom-up) metodu, kai naudojami PVM mokėtojų deklaracijos duomenys ir analizuojama mokesčių mokėtojų elgsena.
Remiantis šia metodika, galima detalizuoti PVM atotrūkio susidarymo priežastis bei apskaičiuoti kiekvieno PVM mokėtojo individualų PVM atotrūkį. Atotrūkis buvo skaičiuojamas remiantis pateiktais 2017 metų PVM deklaracijų (forma FR0600) duomenimis.
Informacija žemėlapiuose apie PVM atotrūkį 2017 m. pateikiama pagal savivaldybes bei veiklos rūšis.
PVM atotrūkio analizei VMI panaudojo apie 90 tūkst. įmonių pateiktų, daugiau kaip 850 tūkst. PVM deklaracijų.
Peržiūrėti žemėlapius bei susipažinti su atotrūkio apskaičiavimo metodika galima čia.
„Siekdami užtikrinti skaidrią ir sąžiningą verslo aplinką, ugdyti mokesčių mokėtojų sąmoningumą bei mažinti šešėlinę ekonomiką suskaičiavome ir gyventojams bei įmonių atstovams pateikėme PVM atotrūkio vaizdą šalyje – tiek pagal savivaldybes, tiek ir pagal veiklos sektorius", – sako VMI Analizės, modeliavimo ir rizikos valdymo kompetencijų centro (i.MAMC) vadovas Vytenis Zaskevičius, primindamas, jog nuo šiol PVM atotrūkio pokytį bus galima nuolat stebėti, jis bus atnaujinamas kasmet.
Atlikus PVM deklaracijų analizę, i.MAMC taip pat atrinko bei sudarė sąrašą tų mokesčių mokėtojų, kuriuos asmeniškai informuos apie jų individualų PVM atotrūkį, lyginant su kitomis to paties sektoriaus įmonėmis. Pirmieji prevencinių pranešimų sulauks atrinkti statybų sektoriaus verslininkai, o ateityje ir mokesčių mokėtojai iš kitų verslo sektorių.
Pasak V. Zaskevičiaus, „pranešimu mokesčių mokėtojai bus skatinami pasitikrinti bei įvertinti savo pateiktų PVM duomenų teisingumą ir įsitikinti, jog mokesčiai 2017 m. buvo apskaičiuoti ir sumokėti teisingai".