Nuo šių metų gegužės 1 d. visose gyvenamosiose patalpose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – turės būti įrengti autonominiai dūmų signalizatoriai, išskyrus atvejus, kai gyvenamosiose patalpose įrengta stacionari gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema.
Tokią prievolę gyvenamųjų patalpų savininkams ir nuomininkams numato Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2017 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 1-472 pakeistos Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės.
Jeigu gegužės 1-ąją dūmų detektoriaus nebus, bausti gyventojų nebus skubama – pirmąkart bus apsiribojama perspėjimu.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, vykdantis gaisrų prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai“, ketina aplankyti apie 100 tūkst. gyvenamųjų būstų visoje Lietuvoje, konsultuoti gyventojus ir teikti jiems praktinius patarimus saugios aplinkos ir saugaus būsto klausimais, paaiškinant, kaip ir kur įsirengti autonominius dūmų detektorius. Vilniaus apskrityje planuojama aplankyti 19 600 būstų, Kauno – 16 000, Klaipėdos – 13 600. Ugniagesiai gyventojus lankys visose apskrityse, taip pat Visagino ir Elektrėnų savivaldybėse.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas aiškina, kad dūmų detektoriai turi būti tvirtinami ant lubų patalpose, kuriose žmonės miega, arba koridoriuje šalia miegamojo. Didelių būstų savininkai turėtų įsigyti kelis dūmų detektorius, kuriuos reikėtų tvirtinti toliau nuo vonios, virtuvės bei langų.
Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, ar jis yra sertifikuotas. Ant sertifikuotų dūmų signalizatorių ir jų pakuočių turi būti matomas CE atitikties ženklas ir nurodytas standartas EN 14604:2005/AC:2008. CE ženklas parodo, kad produktas buvo įvertintas ir atitinka Europos Sąjungos reikalavimus.
Plačiau apie autonominius dūmų signalizatorius galima sužinoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento parengtuose atsakymuose į dažniausius klausimus čia.