SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio prenumeratos visiems 2020-iems metams kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • • „MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio prenumeratos visiems 2020-iems metams kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • •
2014 m. vasario 18 d.
Nr. 7 (855) StraipsniaiAktualijosNiekaip nesibaigianti mokesčių pertvar...         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Niekaip nesibaigianti mokesčių pertvarka

Nors antrus metus Seime dirbanti keturių partijų valdančioji koalicija ir 16–oji Vyriausybė darbus pradėjo ne nuo „naktinio“ mokesčių perversmo ir dar pernai gruodį buvo žadėjo nedidinti mokesčių naštos, tačiau „dieninė“ mokesčių reforma nusimato. Valstybei nesurenkant planuojamų pajamų iš akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio bei ieškant papildomų šaltinių sumažintoms senatvės ir neįgalumo pensijoms grąžinti, valdžia svarsto, kaip padidinti pajamas iš degalų, cigarečių ir alkoholio akcizų bei įvesti naują metinį transporto priemonių mokestį.

Taigi, siekiant kompensuoti pensijas, atrodo, vėl bus jaukiama ne tik dabartinė mokesčių sistema, tačiau teks mokėti ir naują mokestį, kuris būtų kasmetinis bei privalomas lengvųjų automobilių ir motociklų savininkams.

Nors 2014 metų biudžetas nebuvo „aplipintas“ jokiais mokestiniais įstatymais, tačiau valdžia naują transporto priemonių mokestį ketina įvesti jau nuo šių metų spalio 1 d., o dar didesnius akcizų tarifus alkoholiui taikytų kitąmet.

 

Akcizų didinimas

Padidinti akcizų tarifai rūkalams ir alkoholiui turi įsigalioti jau pavasarį, tačiau alkoholiui nuo balandžio 1 d. taikytiną didesnį akcizą ruošiamasi persvarstyti ir nuo 2015 m. sausio 1 d. dar labiau pakelti. Skirtingoms alkoholio rūšims akcizą siūloma didinti skirtingai. Degtinei akcizą siūloma kelti 5 proc., sidrui ir silpniems vynams tarifą norima padidinti 35 proc., o labiausiai akcizas didėtų alui – 50 proc. Mažosioms alaus darykloms būtų taikoma išimtis – joms akcizas nebūtų didinamas arba galėtų būti mažesnis.

 

Transporto priemonių mokestis

 Apie galimybę Lietuvoje įvesti transporto priemonių mokestį diskutuojama jau ne pirmus metus. Tai ne kartą daryti rekomendavo ir šalies ekonominę situaciją reguliariai vertinantis Tarptautinis valiutos fondas.

2011 metų pabaigoje Seimas po pateikimo netgi pritarė Mokesčio už transporto priemones įstatymo projektui, pagal kurį turėjo būti apmokestintos galingos ir prabangios mašinos, taip pat galingi ir brangūs motociklai bei lėktuvai. Tačiau dėl netobulumo šis sumanymas taip ir liko projektu.

Pernai diskusijos apie ketinimus apmokestinti transporto priemones vėl atnaujintos, tačiau po premjero A. Butkevičiaus neigiamos nuomonės kalbos nutilo.

Šiemet vėl dėlioti keli modeliai, kaip Lietuvoje turėtų atrodyti visuotinis kasmetinis transporto priemonių mokestis. Buvo siūlomi šie variantai: apmokestinti Lietuvoje registruotus automobilius pagal jų variklio galingumą arba pagal išmetamą anglies dvideginį, arba pagal automobilių amžių, taip pat galėtų būti įvestas kelių mokestis, kai transporto priemonės naudotojai turėtų tam tikram laikui už naudojimąsi magistraliniais keliais įsigyti mokamas vinjetes, t. y. savininkas mokėtų tik tada, kai važiuoja, o jeigu automobilis stovi garaže per žiemą, tuo metu mokėti nereikėtų.

Tačiau darbą baigus sumažintų pensijų kompensavimo darbo grupei, finansų ministras Rimantas Šadžius pranešė, kad, svarstant įvairius variantus, mažiausiai kontroversiškas bei pats aiškiausias pasirodė automobilio apmokestinimas pagal variklio tūrį, todėl politinei Koalicijos tarybai siūlys siūlys būtent šį variantą.

Ministro teigimu, automobiliams su iki 1,500 kub. cm darbinio tūrio varikliu metinis mokestis būtų 90 Lt, o su 1,500–2,000 kub. cm – 170 Lt.

Didėjant variklio tūriui, didėtų ir mokestis. Pavyzdžiui, turinčiam lengvąjį automobilį su 2,000–2,500 kub. cm tūrio varikliu, jo savininkui tektų sumokėti 240 Lt metinį mokestį, už automobilį su varikliu iki 3,000 kub. cm – 310 Lt, su varikliu iki 3,500 kub. cm – 380 Lt, su varikliu iki 4,000 kub. cm mokestis siektų 450 Lt, su varikliu iki 5,000 kub. cm – 520 Lt, o už automobilį su varikliu daugiau nei 5,000 kub. cm savininkas turėtų mokėti 590 Lt.

Išimtys būtų taikomos elektromobiliams, neįgaliųjų transportui, specialiosios paskirties – greitosios pagalbos, policijos, ugniagesių automobiliams bei diplomatų transporto priemonėms.

Ruošiamasi apmokestinti ne tik automobilius, bet motociklus. Motociklo, kurio variklio darbinis tūris 0,5 l, savininkas per metus turėtų mokėti 70 Lt metinį mokestį, 0,501–1 l – 130 Lt, 1,001 – 1,5 l – 190 Lt, daugiau nei 1,5 l – 250 Lt.

Apmokestinti žadama visus Lietuvoje registruotus lengvuosius automobilius ir motociklus. Šiuo metu Lietuvoje apmokestinami tik sunkiasvoriai automobiliai (nuo 12 t) ir automobiliai, turintys daugiau nei 8 sėdimas vietas. Lengviesiems automobiliams bei motociklams mokesčiai nėra taikomi. 

Transporto priemones apmokestinti ketinama nuo spalio 1 d., tad metinį transporto priemonių mokestį jau iki šių metų gruodžio reikėtų sumokėti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims, ir savivaldybėms bei valstybės institucijoms. Mokestį, aišku, turės susimokėti ir automobilius bei motociklus turintys pensininkai, dėl kurių pensijų kompensavimo ir žadama įvesti šį mokestį.

Transporto priemonių mokestis, kurį apskaičiuotų ir savininkams mokėjimo pranešimą atsiųstų Valstybinė mokesčių inspekcija, remdamasi „Regitros“ duomenimis, būtų skaičiuojamas ne už metus, bet priklausytų nuo to, ar spalio 1 dieną įmonė ar asmuo turėjo automobilį, ar ne. Taigi, tie gyventojai ir įmonės, kurių vardu transporto priemonė bus įregistruota šių metų spalio 1 dieną, turėtų jau šiemet už ją sumokėti atitinkamą sumą.

Nors parametras, į kurį įvedant transporto priemonių mokestį nuspręsta neatsižvelgti, yra automobilio amžius, tačiau finansų ministras R. Šadžius jau rezga scenarijų ateityje mokestį skaičiuoti ir pagal automobilių amžių.

„Turint mintyje automobilių parko struktūrą, pirmiausia turėtume pereiti apmokestinimo pagal automobilio tūrį etapą, o po to galvoti, kaip skatinti naujų ir gerokai mažiau teršiančių automobilių įsigijimą“, – sako R. Šadžius.

Premjeras A. Butkevičius 2011–aisiais metais prieštaravęs minčiai apmokestinti transporto priemones, dabar jau pakeitė nuomonę ir sako, kad bandysiąs įtikinti valdančiosios koalicijos partnerius dėl naujo mokesčio įvedimo būtinumo. Anot jo, apie mokestį nebūtų kalbama, jeigu nereikėtų kompensuoti pensijų.

Formalų sprendimą dėl transporto priemonių mokesčio turėtų priimti Vyriausybė ir Seimas jau per kovo mėnesį.

Diskutuojant, iš kur gauti pinigų pensijų kompensavimui buvo pateikta ir kitų siūlymų, pavyzdžiui, plėsti nekilnojamojo turto mokestį (mažinti neapmokestinamo nekilnojamojo turto vertę) ar atsisakyti PVM lengvatos šildymui. Tačiau siūlymams naikinti PVM lengvatą šildymui pensijų kompensavimo tvarką rengusi darbo grupė nepritarė.

 

Užmojai mažinant „šėšėlį“

Ieškant pinigų biudžete, planuojama (!) mesti jėgas ir į „šešėlio“ mažinimą. Kaip viena iš galimų įstatymų pataisų minima ir „42“ muitinės procedūros, kuomet įvežus prekes ir deklaruojant, kad jos iškeliaus į kitą šalį, importuotojas atleidžiamas nuo PVM, korektūra.

Bus peržiūrėta garantijų ir laidavimų už mokestines prievoles sistema.

Pasak ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus, jau artimiausiu metu būtina detaliai įvertinti įvežamo kuro atleidimo nuo importo mokesčių lengvatų taikymo spragas ir parengti konkrečius pasiūlymus, kaip kontroliuoti nelegalią kuro apyvartą.

„Muitinės departamento pateikti skaičiai rodo, kad nemažai didelį kuro kiekį bakuose įvežančių krovininių automobilių važiuoja be krovinio, vien iš Baltarusijos per parą įvežama per 1 mln. litrų kuro, tad natūraliai kyla klausimas, ar nėra susidariusi sistema – terpė šešėliniam verslui kai ne Lietuvoje nupirktas kuras įvežamas į Lietuvą, nupilamas ir čia realizuojamas, išvengiant akcizo mokesčio“, – sako premjeras.

Todėl kaip viena priemonių, nukreiptų prieš nelegalią prekybą degalais, svarstoma galimybė riboti vilkikų bakuose įvežamo ir išvežamo kuro kiekius.

Ar tai turėtų būti privaloma įvežto kuro iš trečiųjų šalių apskaita, ar kiti būdai, siūlymus pateiks Finansų ministerija kartu su atsakingomis institucijomis – Muitinės departamentu bei VMI.

Kova su „šešėliu“ gali persikelti ir į bankų sąskaitas – siūloma rinkti informaciją apie bankų sąskaitos likutį ir pinigų judėjimą.

Atsižvelgiant į šiuolaikinių technologijų pažangą, nagrinėjamos galimybės iš esmės pertvarkyti kasos aparatų techninius reikalavimus. Numatoma diegti inovatyvius sprendimus (panaudojant interneto sąsajas, GSM ryšį) administravimui gerinti, palaipsniui pereinant prie naujų reikalavimų.

Be šių aptartų galimų mokestinių pakeitimų, ketinama peržiūrėti mokesčius už išsklaidytųjų (netradicinių) angliavandenilių, prie kurių priskiriamos ir skalūnų dujos, gavybą, taip pat svarstomi tradicinių angliavandenilių – naftos bei dujų – gavybos mokesčio tarifai.

 

Taigi, nors mokesčių reformos kontūrai dar skendi tirštame rūke, tačiau darosi akivaizdu, kad esant biudžeto skylėms ir klestint nepažabojamai „šešėlinei“ ekonomikai, nepaliaujamai mūsų laukia nauja mokesčių sistemos pertvarka.

 

 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Vasaris     2014  
PrATKPŠS
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728 
Naujienos
2020-03-27
Individualią veiklą vykdę gyventojai, kurių veikla dabar ribojama, gali ją nutraukti
2020-03-18
VMI ir „Sodros“ pagalba verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19
2020-02-12
Grįžus iš Kinijos, reiktų izoliuotis 2 savaitėms
2020-02-11
Nepasinaudoję mokesčių amnestija, sulaukė VMI dėmesio
2020-01-13
„Sodra“ apie padidėjusias pensijas
2019-09-25
Susigrąžinti pajamų mokesčio permoką už 2018 m. dar gali 27 tūkst. gyventojų
2019-07-16
Turinčius „Luminor/Nordea“ sąskaitą, „Sodra“ prašo pranešti pasikeitusius sąskaitų numerius
2019-07-02
VMI džiaugiasi mokesčių amnestijos rezultatais
2019-06-18
VMI paskelbė naujausius turto deklaracijų išrašus
2019-06-10
Mokslus baigiantiems moksleiviams ir studentams – apie sveikatos draudimą
2019-05-29
VMI ruošia laiškus pamiršusiems sumokėti mokesčius
2019-05-22
VMI ir „Sodros“ konsultacijos – vieno skambučio metu
2019-05-03
Skolininkais „Sodra“ pavertė tūkstančius gyventojų
2019-05-03
Pajamų ir turto deklaravimo rezultatai
2019-04-17
VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas
2019-04-11
VMI: dar ne vėlu prisiminti pamirštus mokesčius
2019-04-08
VMI turgavietėse padės ne tik deklaruoti pajamas, bet ir mokys išmaniai tvarkyti apskaitą
2019-04-04
Prašymams susigrąžinti PVM iš Didžiosios Britanijos – savaitė
2019-03-22
Pajamų deklaravimo laikotarpiu VMI ir „Sodra“ gyventojus konsultuoja kartu
2019-03-20
Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas
2019-03-20
PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo i.SAF terminas pratęstas iki kovo 25 d.
2019-03-14
Finansinės ataskaitos Registrų centrui šiemet teikiamos sparčiau
2019-02-22
VMI skubina pateikti prašymus dėl PVM susigrąžinimo iš Didžiosios Britanijos
2019-02-19
Mokesčių inspekcija grąžina žemės mokesčio permokas
2019-01-31
150 tūkst. mokesčių mokėtojų VMI atleido nuo delspinigių
2019-01-29
VMI verslaujančius gyventojus kviečia išbandyti virtualų buhalterį i.APS
2018-12-19
Nuo sausio daliai senjorų pensijas į namus atneš nebe paštininkai
2018-12-18
„Sodra“ pranešimus apie pensijų kaupimą siųs 650 tūkstančių gyventojų
2018-12-14
Priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo, bankai remsis ir VMI duomenimis
2018-12-11
Smulkieji verslininkai jau gali pamatyti, ką gebės VMI sukurtas virtualus buhalteris i.APS

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama