SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • • „MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio 12 mėn. prenumeratos kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • •
2013 m. gruodžio 2 d.
Nr. 45 (846) StraipsniaiLaisvalaikiuiPasiskaitymai laisvalaikiu         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Pasiskaitymai laisvalaikiu

Ką žada žvaigždės?

Gruodžio 2 – 8 d.

Žiemai atėjus keisis ne tik kraštovaizdis. Reikšmingos permainos įvyks ir dangaus platybėse. Po antradienio naktį stojusios jaunaties prasidės naujas Mėnulio mėnuo. Ketvirtadienį į Šaulio ženklą perėjęs Merkurijus padės atsikratyti slogių minčių ir žadins optimizmą, šeštadienį kelionę Svarstyklių valdomis pradėjęs Marsas skatins taikiai spręsti ginčytinas problemas. O penktadienį su Neptūnu susikivirčijęs Merkurijus įspės, kad svarbu jausti iliuzijas ir tikrovę skiriančią ribą.

 

Kalendorinės žiemos pradžia 

Nesitiki, bet prasidėjo kalendorinė žiema. Paskutinis rudens mėnuo lapkritis užleido vietą gruodžiui – tamsiausių ir ilgiausių naktų, niūriausių dienų mėnesiui. Tačiau gruodis – slenkstis, nuo kurio jau matosi grįžtanti saulė. Gruodžio viduryje diena ir naktis staiga sustoja ir sulaukus saulėgrįžos gruodžio 21–ąją, kai stoja ilgiausia naktis ir trumpiausia diena, 22–ąją saulė pajudės iš apmirimo ir, pradedama naują kelionę, pakils vis aukščiau ir aukščiau. Tamsiosios gruodžio dienos pradės ilgėti ir šviesėti, o dar tamsesnės naktys, eis prie pabaigos. Dvi dienos po saulėgrįžos ateis ir iškiliausioji tamsiojo bei šaltojo pusmečio šventė – Kalėdos! Šventė, kai visa šeima gali pabūti kartu, kai, apsupti savo artimųjų, praleisime laimingiausias gyvenimo akimirkas...

Senais laikais Kalėdos buvo švenčiamos tris dienas, tiek dienų šiemet ir mes švęsime Kūčias ir šv. Kalėdas (dirbti nereikės nuo gruodžio 24–osios – antradienio – iki 26–osios – ketvirtadienio).

 

Gruodžio mėnesį minimos dienos

Gruodžio mėnesio atmintinų dienų sąraše – dvi datos: gruodžio 3–iąją šiemet pirmąkart profesinę dieną švęs advokatai, minėdami Lietuvos advokatūros dieną, o gruodžio 10–oji nuo šių metų laikoma Tarptautine žmogaus teisių diena.

Kitų minimų dienų – daugybė. Pavyzdžiui, gruodžio 2–oji paskelbta Tarptautine vergovės panaikinimo diena. Ji skirta ne tik praeities atminčiai, bet ir dabarties problemoms. Šiuolaikinės vergovės formos yra įvairios: žmonių prekyba seksualinio išnaudojimo tikslais, priverstinis darbas, vaikų naudojimas kariniuose konfliktuose, įvairių grupuočių narių paslaugoms. Todėl šią dieną ne tik atverčiamas gėdingas prekybos vergais istorijos puslapis, bet ir atkreipiamas dėmesys į šiandieniame pasaulyje egzistuojančią vergovę.

Gruodžio 3–oji minima kaip Neįgaliųjų žmonių diena, kurią dėmesys sutelkiamas į pagalbą neįgaliesiems, o gruodžio 5–ąjąTarptautinę savanorių dieną už ekonominę ir socialinę plėtrą norima supažindinti visuomenę su savanorių veikla, paskatinti žmones pačius save išbandyti savanorystėje ir padėti skurstantiems, vienišiems, seneliams, nelaukiant nei padėkos, nei užmokesčio.

Gruodžio 10–oji dedikuota žmogaus teisėms – tądien minima Tarptautinė žmogaus teisių diena. Šią dieną paprastai pagerbiami tie, kurie, dažnai rizikuodami savo gyvybe, kovoja už pažemintų ir kenčiančių žmonių teises. Žmogaus teisės – universalios teisės, priklausančios be išimties ir vienodai kiekvienam žmogui. Todėl gruodžio 10–oji – visų mūsų diena ir nepaisant kai kurių mus netenkinančių niuansų, šią dieną galime džiaugtis, jog esame laisvi, orūs, nevaržomi. Belieka tik patiems būti tolerantiškesniais ir nežeminti bei nežeisti kito žmogaus orumo ir gyvenimo.

Gruodį yra ir linksmesnių švenčių. Nors tai jau advento, rimties, susikaupimo ir dvasinių apmąstymų metas, tačiau nepaisantiems tradicijų skirta gruodžio 11–ojiPasaulinė tango diena. „Tango“ – lotyniškai reiškia „liečiu“. Tai aistringas moters ir vyro šokis, perteikiantis jausmus – geismą, pavydą, pyktį. Taigi, ištroškusieji aistros šio mėnesio šaltąją 11 dieną galės bent trumpam nutolti nuo kasdienių rūpesčių ir savo sielas bei emocijas panerti į temperamentingojo tango sūkurį. Tango – nuostabus būdas atskleisti jausmus, tačiau, sakoma, kad šokti tango aistringai gali tik patyrę tris nelaimingas meiles...

Pasaulyje niekam nekyla klausimas, kuri sporto šaka yra populiariausia, – tai futbolas. Tačiau mūsų šalyje kitaip – Lietuva yra krepšinio šalis. Kaip nebūtų keista, futbolas turi savo dieną – gruodžio 10–ąją, o „antrąja religija“ laikomas krepšinis – ne. Tiesa, Seime jau skinasi kelią mintis balandžio 23–iąją įtraukti į atmintinų dienų sąrašą ir šią datą laikyti Lietuvos krepšinio diena. Tačiau kol parlamentas dar tik svarsto galimybę atiduoti duoklę Lietuvos sporto karaliui Krepšiniui, futbolo aistruoliai oficialiai jo didenybę Futbolą „pagerbia“ švęsdami Tarptautinę futbolo dieną. Tiesa, viena problema, kišanti koją futbolui Lietuvoje yra – tai žiema...

Gruodžio 31–oji vadinama Blogų minčių atsikratymo diena. Kai kuriose tautose yra paprotys Naujųjų išvakarėse išmesti, sudeginti ar tiesiog išsviesti pro langą į gatvę viską, kas nereikalinga ir ko į kitus metus neštis nebesinori. Lietuviams labiau įprasta „tvarkytis“ Kūčių vakarą ir prie stalo sėstis visomis prasmėmis švariam, be blogų minčių. Tačiau, kad nekankintų bloga nuotaika, galite pasižymėti originalumu nors ir dabar – visa, kas jau seniai nebeteikia malonumo, atsikratykite tuoj pat. Kol kiti lauks Naujų Metų, jums Blogų minčių atsikratymo diena tegul tampa kiekviena diena... O Naujųjų metų šventė tebus tik sveikinimų ir linkėjimų diena.

 

Gruodžio mėnesio kilmė

Gruodis yra dvyliktas metų mėnuo pagal Grigaliaus kalendorių, jį sudaro 31 diena. Pats vardas gruodis reiškia sustingusią, grumstuotą žemę, kuri lietuviškai vadinama gruodu. Iš čia ir kilo gruodžio mėnesio pavadinimas, nors šį mėnesį mūsų senoliai vadindavo įvairiai: Pusčiu, Ragu, Sausiniu, Vilku, Vilkolakiu. Škotams gruodis – Ilgų Naktų mėnuo, airiams – Vilkų, valams – Didysis, frankams – Hailagmonat, lotynams – Decemberis (dešimtasis).

 

 

Gruodis šiltėja

Pastaruosius du dešimtmečius gruodžio orai vis dažniau dažniau primena rudenį, o ne žiemą. Žvelgiant į hidrometeorologijos tarnybos duomenis, panašu, kad gruodžio pavadinimas praranda savo reikšmę. Štai, pavyzdžiui, 2008–aisiais, pirmąkart per visus klimato Lietuvoje stebėjimo 240 metų (orai Lietuvoje stebimi nuo 1778 metų), buvo besniegė žiema, be to, buvo neįprastai ir šilta: visus tris žiemos mėnesius ne tik nebuvo sniego, bet ir žydėjo snieguolės, našlaitės, kitos gėlės. Vasario mėnesį žmonės išėjo dirvų arti, o kovą – žiedus jau krovė alyvos.

Šiemet gamtovaizdis irgi kol kas visai neprimena žiemos – dangus dažniausiai pilkas, gamta niūri, netgi lengvo šaltuko su sniegu pasitaikė tik dieną kitą. Daug kas dabar gamtoje persislinkę ir susimaišę, tad senolių pranašavimai apie orus pastaraisiais metais vis labiau krypsta „pro šalį“.

Šaltas gruodis dabar – retenybė. Tačiau anksčiau būta ir tikrai žiemiškų gruodžių: 1969 ir 1978 metų gruodį Lietuvoje spaudė 28–34°C šaltis. 1969 m. gruodžio 31 d. Varėnoje užfikstuota žemiausia oro temperatūra gruodį – net 34°C šalčio. Toks pats speigas 1978 m. gruodžio 30 d. buvo sukaustęs ir Rokiškį. Šalta, ilga ir gili buvo ir 1996 m. žiema, kaip, beje, ir 2009–2010 m. žiema.

Tačiau meteorologiniai stebėjimai rodo ir priešingai – būta ir labai šiltų gruodžių. 1982 m. gruodžio 19 d. Druskininkuose termometro stulpelis rodė 15,6°C šilumos (tai šilumos rekordas gruodį), o 1953 m. gruodžio 5 d. Šiauliuose – 13,4°C šilumos. Šiltas gruodis pasitaikė ir 1960 metais, bet gruodžio mėnesio šilumos rekordų parade pirmąją vietą užėmė 2006 m. gruodis – tai buvo pats šilčiausias nuo meteorologinių stebėjimų pradžios Lietuvoje – 1778 metų – gruodis. Vidutinė 2006–ųjų metų gruodžio mėnesio temperatūra siekė 3,1–6,7 laipsnio šilumos – beveik 7 laipsniais aukštesnė už daugiametę vidutinę.

Anomalijų daugėja: fiksuojama ne tik kylanti oro temperatūra, bet ir dažnėjantys staigūs, kontrastingi temperatūrų šuoliai. Prisiminkime, kaip pernai – prieš 2012 metų – Kalėdas temperatūra iš minusinės staigiai pakilo į pliusinę. Kūčių vakarą pustė, siautė pūga ir žnaibė 13–18 laipsnių šaltis, Kalėdinę naktį termometrų stulpeliai vietomis nukrito iki 24 laipsnių šalčio, o kitą dieną jau lijo.

Ateinanti žiema Europoje bus labai atšiauri, galimas daiktas, kad 2013–2014 metų žiema bus šalčiausia nuo XX amžiaus pradžios. Taip prognozuoja kelios pasaulio meteorologijos agentūros. Tačiau speigai, sako, turėtų pradėti spausti tik kitų metų sausį ir vasarį. Tai byloja ir Vokietijos nacionalinės orų tarnybos duomenys. Negana to, šaltas turėtų būti ir kovas. Atšilimo Europoje galima tikėtis ne anksčiau kaip balandį.
Tačiau ar pasitvirtins šie spėjimai, parodys laikas.

 

Gruodžio orų pranašystės pagal senolius

Koks gruodis, tokia ir žiema. Jei gruodis šaltas ir sausas, bus šaltas bei sausas ir pavasaris.

Koks gruodžio 22 dienos oras, toks bus ir kovo mėnuo.

Jei gruodžio mėnesį dažnai pasninga, šienapjūtė bus šlapia.

Jeigu debesys dideliais kupstais plaukia – lauk žiemos su sniegu.

Jei šuo voliojasi ant sniego bus atodrėkis.

Jeigu kvarksi kuosos ir varnos – rytoj snigs.

Jei žvaigždės aiškiai spindi – bus šaltis.

Jei gruodžio mėnesį naktys giedros ir aiškus Paukščių Takas, derlius bus geras.

Jei naujametinė naktis be sniego ir šilta, lauk vėlyvo pavasario.

 

 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Gruodis     2013  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Naujienos
2020-03-27
Individualią veiklą vykdę gyventojai, kurių veikla dabar ribojama, gali ją nutraukti
2020-03-18
VMI ir „Sodros“ pagalba verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19
2020-02-12
Grįžus iš Kinijos, reiktų izoliuotis 2 savaitėms
2020-02-11
Nepasinaudoję mokesčių amnestija, sulaukė VMI dėmesio
2020-01-13
„Sodra“ apie padidėjusias pensijas
2019-09-25
Susigrąžinti pajamų mokesčio permoką už 2018 m. dar gali 27 tūkst. gyventojų
2019-07-16
Turinčius „Luminor/Nordea“ sąskaitą, „Sodra“ prašo pranešti pasikeitusius sąskaitų numerius
2019-07-02
VMI džiaugiasi mokesčių amnestijos rezultatais
2019-06-18
VMI paskelbė naujausius turto deklaracijų išrašus
2019-06-10
Mokslus baigiantiems moksleiviams ir studentams – apie sveikatos draudimą
2019-05-29
VMI ruošia laiškus pamiršusiems sumokėti mokesčius
2019-05-22
VMI ir „Sodros“ konsultacijos – vieno skambučio metu
2019-05-03
Skolininkais „Sodra“ pavertė tūkstančius gyventojų
2019-05-03
Pajamų ir turto deklaravimo rezultatai
2019-04-17
VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas
2019-04-11
VMI: dar ne vėlu prisiminti pamirštus mokesčius
2019-04-08
VMI turgavietėse padės ne tik deklaruoti pajamas, bet ir mokys išmaniai tvarkyti apskaitą
2019-04-04
Prašymams susigrąžinti PVM iš Didžiosios Britanijos – savaitė
2019-03-22
Pajamų deklaravimo laikotarpiu VMI ir „Sodra“ gyventojus konsultuoja kartu
2019-03-20
Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas
2019-03-20
PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo i.SAF terminas pratęstas iki kovo 25 d.
2019-03-14
Finansinės ataskaitos Registrų centrui šiemet teikiamos sparčiau
2019-02-22
VMI skubina pateikti prašymus dėl PVM susigrąžinimo iš Didžiosios Britanijos
2019-02-19
Mokesčių inspekcija grąžina žemės mokesčio permokas
2019-01-31
150 tūkst. mokesčių mokėtojų VMI atleido nuo delspinigių
2019-01-29
VMI verslaujančius gyventojus kviečia išbandyti virtualų buhalterį i.APS
2018-12-19
Nuo sausio daliai senjorų pensijas į namus atneš nebe paštininkai
2018-12-18
„Sodra“ pranešimus apie pensijų kaupimą siųs 650 tūkstančių gyventojų
2018-12-14
Priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo, bankai remsis ir VMI duomenimis
2018-12-11
Smulkieji verslininkai jau gali pamatyti, ką gebės VMI sukurtas virtualus buhalteris i.APS

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama