SPECIALIZUOTAS SAVAITRASTIS LIETUVOS MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS
„MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio prenumeratos visiems 2020-iems metams kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • • „MOKESČIŲ ŽINIŲ“ el. versijos prenumerata • • • • • Elektroninio leidinio prenumeratos visiems 2020-iems metams kaina – 96 Eur • • • • • Svetainėje www.mzinios.lt kiekvieną mėnesį apsilanko apie 40 000 skaitytojų • • • • • Užsisakyti „Mokesčių žinias“ galima: http://www.mzinios.lt/lt/prenumerata.html • • • • •
2012 m. sausio 9 d.
Nr. 2 (756) StraipsniaiPožiūrisEkonomikos ratas suksis lėčiau         
Šiame numeryje  


  Registruotiems vartotojams  

  Naujienlaiškio prenumerata  

Ekonomikos ratas suksis lėčiau

 

Ekonomikos apyvartos ratas šiais metais suksis gerokai lėčiau. Kuklus ūkio augimas, nedidėjančios algos, mažėjantis vartojimas – tokius 2012–uosius metus mato ekonomistai. Tad Seimo patvirtintas šių metų valstybės ir savivaldybių biudžetas, kuris yra vos kiek didesnis už praėjusiųjų metų, yra realus ir turėtų užtikrinti šalies stabilumą ir jos pozicijas tarptautinėse rinkose. Į prieškrizinį lygį Lietuva, anot ekonomistų, galėtų grįžti po šešerių metų.

Išskirtinis dalykas, ko nebūdavo anksčiau, yra tai, kad apie 90 proc. dabartinių mūsų problemų yra užneštos iš šalies ir susijusios su euro zonos skolų krize.

 

Gerinama verslo aplinka

Kalbėdamas apie 2012–ųjų metų valstybės biudžetą, premjeras Andrius Kubilius pastebėjo, kad įvestas nekilnojamojo turto mokestis šalyje turtinguosius turėtų paskatinti skirti savo turto dalį šalies biudžetui.

 

– Mokesčių mokėjimas tikrai nėra bausmė, kurią premjeras ar finansų ministrė skyrė turtingesniems gyventojams. Jie nėra prasikaltę, bet gali daugiau prisidėti prie viešų problemų sprendimo. Juk niekas kaip bausmės netraktuoja ir progresinių mokesčių, kurie yra daugelyje šalių, netgi kaimyninėje Lenkijoje, – sakė premjeras.

  Kubilius_3_1.jpg  Andrius Kubilius

Pasak jo, kalbos, kad jau dabar šalies gyventojai skuba perrašyti turtą savo artimiesiems, jam nekelia didesnio nerimo, nes tai tik parodys, ar Lietuvos verslininkas rūpinasi tik savo ar ir šalies ateities gerove.

– Dar pamatysime, ar šis įstatymas taip lengvai apeinamas, ar iš tikrųjų Lietuvoje nėra nė vieno turtingesnio žmogaus, kuris norėtų pasekti kad ir amerikiečių milijardieriaus Warreno Buffetto pavyzdžiu – jis pernai kritikavo JAV prezidentą Baracką Obamą, jog šis nepareikalauja, kad turtingesni žmonės mokėtų didesnius mokesčius. Tad, įvedus prabangaus nekilnojamojo turto mokestį Lietuvoje, yra sudaryta galimybė visiems elgtis taip, kaip jie suvokia savo pareigą šioje valstybėje, – šio nekilnojamojo turto mokesčio perspektyvas įvertino politikas.

                                                    

Praėjusius metus ypatingai gerais Lietuvos ekonomikai metais pavadino ūkio ministras Rimantas Žylius.

– Iš tikrųjų mūsų verslas parodė, kad turi labai daug vidinės jėgos, kaip atsilaikyti prieš milžiniškas problemas, kurios buvo užgriuvusios visą pasaulinę ekonomiką. Matėme didelį mažųjų įmonių gyvybingumą. Aš manau, kad tai buvo pasitikėjimo metai. Turėjome vieną didžiausių augimų Europos Sąjungoje, – teigė ūkio ministras.

                                         Rimantas Žylius    Zylius_2011_1.JPG  

Jis atkreipė dėmesį, kad pradedant 2012–uosius reikėtų pasidžiaugti iniciatyvomis, kurios supaprastino verslo kontrolę, pasidžiaugti tuo, kad įvairūs inspektoriai dabar siekia ne bausti, o konsultuoti verslininkus. Pasak R. Žyliaus, pernai buvo sukurti įstatymai, kurie lengvins naujo verslo steigimą, mažins apribojimus jo įstatiniam kapitalui. Prie verslo aplinkos gerinimo nemažai prisidės naujosios juridinio asmens teisinės formos – mažosios bendrijos – sukūrimas. Šios teisinės formos atsiradimas sudarys sąlygas mažiausiomis laiko ir pinigų sąnaudomis pradėti nuosavą verslą.

 

Mažiausia blogybė – išlaidų mažinimas

– Aš, kaip ekonomistas, pirmiausia žiūriu į apčiuopiamus rodiklius, kurie rodo, kaip keičiasi šalies ekonomika. Dauguma sričių rodo, kad mes tą nuosmukį išgyvensime ir dabar jau esame naujame ekonomikos vystymosi etape, – pastebi „Swedbanko“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

 

Jo nuomone, praėjusieji metai dar kartą įrodė, kad Lietuva yra glaudžiai susijusi su pasauline ekonomika. Kalbėdamas apie svarbiausius praėjusių metų įvykius, jis pirmiausia primena tai, kas įvyko pasaulyje – Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos sukilimai augino naftos kainą, o tai prisidėjo ir prie kainų kilimo Lietuvoje, taip pat dėl problemų eurozonoje mažėjo užsakymų, prastėjo įmonių lūkesčiai, o cunamis Japonijoje ir Fukušimos nelaimė taip pat paveikė ne tik naftos kainas, bet ir netiesiogiai darė įtakos pramonei.

                                                           Nerijus Mačiulis  maciulis.jpg

Už patvirtintą 2012 – ųjų metų biudžetą N. Mačiulis teigia galintis drąsiai rašyti aštuonetą. Pasak jo, ieškant būdų, kaip sumažinti šių metų biudžetą iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto pasirinkta mažiausia blogybė – išlaidų mažinimas. Tokiu būdu pavyko išvengti daugelio neatsakingų ir nepasvertų siūlymų radikaliai reformuoti mokesčių sistemą.

 

– Jei prieš artėjančius rinkimus politikai būtų apsimetę nematantys pasaulio ekonomikos lėtėjimo, problemos krašto gyventojus būtų užgriuvusios jau 2012 metais. Ir jas spręsti reikėtų gerokai radikalesniais ir skausmingesniais būdais, – mano ekonomistas.

 

Užsienio investicijos – dar viena šalies ekonomikai svarbi sritis, kurią pabrėžia specialistai. Štai VšĮ „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Nocius teigia, kad nors 2012–aisiais dėl ekonomikos nuosmukio Europoje prognozuojamas nežymus investicijų srauto sumažėjimas, jaučiama ir gerų poslinkių.

  Nocius_Mantas_1.jpg  Mantas Nocius

Jis, pavyzdžiui, pranešė apie naujausią ir investicijų dydžiu solidžiausią projektą. Islandijos bendrovė „Felit“ pagal frančizės sutartį Vilniuje statys pirmąjį Baltijos šalyse IKEA prekybos centrą ir kelis kitus komercinius objektus. Bendra šio projekto vertė – 370 mln. litų, planuojama sukurti 200 naujų darbo vietų.

 

Beje, kiti užsienio investuotojų projektai numatyti įgyvendinti ne Vilniuje, o mažesniuose miestuose. Pasak M. Nociaus, šiemet užsienio įmonės aktyviai veiks paslaugų sektoriuje: steigs naujus klientų aptarnavimo padalinius arba plės jau veikiančius.

 

Orentacija į paslaugų plėtrą – viena iš neabejotinai strateginių krypčių. Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ ketina Kauno oro uoste steigti lėktuvų techninės priežiūros centrą.

 

– Tikimės, kad tokia galimybe susidomės ir kitos oro linijos. Kaunas turi šansų tapti didesniu lėktuvų remonto centru, – kalbėjo M. Nocius.

 

Dar vieną užsienio investicijų projektą rengiamasi įgyvendinti Klaipėdoje. Jungtinės Karalystės baldų gamybos įmonė „Homegroup“ uostamiestyje ketina sukurti 350 darbo vietų.

 

Labai svarbios šaliai užsienio investicijos ir iš pasaulio augimo regionų, pavyzdžiui, iš Azijos šalių. Atėjus kokiai nors kompanijai iš mūsų verslui nepažįstamos ar mažai pažįstamos šalies, ekonominis bendradarbiavimas įgyja naujų perspektyvų.

 

Ar teks koreguoti biudžetą?

2012 metų sausio 1–oji daug ką pakeitė šalies žmonių gyvenime. Pabrango šildymas, elektra, net nuosavas būstas.

 

Dėl padidėjusių gamtinių dujų kainų Vilniuje ir Kaune vėl brangsta šildymas. Nors sostinės gyventojai ir taip piktinasi gautomis milžiniškomis sąskaitomis, jiems už šilumą teks mokėti maždaug 1,3 proc. daugiau. Kitų miestų gyventojams pabrangimo pavyks išvengti bent jau laikinai.

 

Vilniečiams ir kauniečiams nuo šių metų pradžios brangs ir karštas vanduo. Sostinės gyventojams už karštą vandenį teks mokėti 20,68 Lt/kub.m., o vandens pašildymas vilniečiams kainuos 14,94 Lt/kub.m. Kauniečiams nuo šių metų sausio karštas vanduo brangs iki 21,98 Lt/kub.m.

 

Elektros kaina buitiniams vartotojams nuo šių metų pradžios didėja net 1 – 4 centais už kilovatvalandę (kWh). Vienos laiko zonos standartinis tarifas nuo 2012 metų pradžios bus 46 ct, o tiems, kurie turi elektros virykles, – 44,2 ct.

 

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisos nuo šių metų įveda 1 procento mokestį už vadinamąjį prabangų nekilnojamąjį turtą, kurio vertė viršija 1 milijoną litų. Kol kas dar neaiškus skaičius žmonių, kurie turės sumokėti „prabangos“ mokestį.

 

Tiesa, yra ir kitokių naujovių, pavyzdžiui, nuo sausio 1 dienos pradedama laipsniškai ilginti pensinį amžių: 2012–aisiais vyrai į senatvės pensiją išeis būdami 62 metų ir 8 mėnesių, moterys – 60 metų ir 4 mėnesių.

 

Senatvės pensijos šiemet sugrąžintos į prieš krizę buvusį lygį.

 

Per šiuos metus turėtų būti apsispręsta dėl pensijų sistemos tolesnės reformos.

 

Birželį „Sodra“ planuoja išmokėti kompensacijas už nepriemokas 1995 – 2002 m. dirbusiems pensininkams.

 

Žadama, kad nuo liepos 1 d. minimalus mėnesinis atlyginimas padidės nuo 800 iki 850 litų.

 

Pavasarį Vyriausybė ir Seimas turėtų apsispręsti dėl transporto priemonių mokesčių įvedimo tikslingumo, taip pat ar priimti Prezidentės pasiūlymą periodinei spaudai taikyti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifą.

 

Nuo Naujųjų metų jau nebetaikoma PVM lengvata viešbučių teikiamoms apgyvendinimo paslaugoms.

 

Nuo kovo 1 d., padidėjus tabako akcizui, maždaug 0,3 lito pabrangs cigaretės.

 

Nuo gegužės visose dengtose turgavietėse, prekiaujančiose ne tik maisto produktais, turėtų atsirasti kasos aparatai.

 

Gegužę turėtų paaiškėti, ar reikės tikslinti valstybės biudžetą. Bus jau žinomi pirmojo šių metų ketvirčio rezultatai, kurie ir parodys, ar reikia daryti korektyvas valstybės biudžete.

 
 
Paieška

Straipsnių archyvas
  Sausis     2012  
PrATKPŠS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Naujienos
2020-03-27
Individualią veiklą vykdę gyventojai, kurių veikla dabar ribojama, gali ją nutraukti
2020-03-18
VMI ir „Sodros“ pagalba verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19
2020-02-12
Grįžus iš Kinijos, reiktų izoliuotis 2 savaitėms
2020-02-11
Nepasinaudoję mokesčių amnestija, sulaukė VMI dėmesio
2020-01-13
„Sodra“ apie padidėjusias pensijas
2019-09-25
Susigrąžinti pajamų mokesčio permoką už 2018 m. dar gali 27 tūkst. gyventojų
2019-07-16
Turinčius „Luminor/Nordea“ sąskaitą, „Sodra“ prašo pranešti pasikeitusius sąskaitų numerius
2019-07-02
VMI džiaugiasi mokesčių amnestijos rezultatais
2019-06-18
VMI paskelbė naujausius turto deklaracijų išrašus
2019-06-10
Mokslus baigiantiems moksleiviams ir studentams – apie sveikatos draudimą
2019-05-29
VMI ruošia laiškus pamiršusiems sumokėti mokesčius
2019-05-22
VMI ir „Sodros“ konsultacijos – vieno skambučio metu
2019-05-03
Skolininkais „Sodra“ pavertė tūkstančius gyventojų
2019-05-03
Pajamų ir turto deklaravimo rezultatai
2019-04-17
VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas
2019-04-11
VMI: dar ne vėlu prisiminti pamirštus mokesčius
2019-04-08
VMI turgavietėse padės ne tik deklaruoti pajamas, bet ir mokys išmaniai tvarkyti apskaitą
2019-04-04
Prašymams susigrąžinti PVM iš Didžiosios Britanijos – savaitė
2019-03-22
Pajamų deklaravimo laikotarpiu VMI ir „Sodra“ gyventojus konsultuoja kartu
2019-03-20
Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas
2019-03-20
PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo i.SAF terminas pratęstas iki kovo 25 d.
2019-03-14
Finansinės ataskaitos Registrų centrui šiemet teikiamos sparčiau
2019-02-22
VMI skubina pateikti prašymus dėl PVM susigrąžinimo iš Didžiosios Britanijos
2019-02-19
Mokesčių inspekcija grąžina žemės mokesčio permokas
2019-01-31
150 tūkst. mokesčių mokėtojų VMI atleido nuo delspinigių
2019-01-29
VMI verslaujančius gyventojus kviečia išbandyti virtualų buhalterį i.APS
2018-12-19
Nuo sausio daliai senjorų pensijas į namus atneš nebe paštininkai
2018-12-18
„Sodra“ pranešimus apie pensijų kaupimą siųs 650 tūkstančių gyventojų
2018-12-14
Priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo, bankai remsis ir VMI duomenimis
2018-12-11
Smulkieji verslininkai jau gali pamatyti, ką gebės VMI sukurtas virtualus buhalteris i.APS

Adresas: Palangos g. 2 - 13, Vilnius LT-01117
Tel.: 8-686 09344
Fax.:
El. paštas: redakcija@mzinios.lt
Kontaktai | Reklama